CIVE pro výuku

Alena Frydrychova
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 27, 2019
Photo by STEMShare NSW

Collaborative Immersive Virtual Environment, tedy kolaborativní imerzivní virtuální prostředí, je způsob napodobení reality, který nám dovoluje interagovat s okolím. Je to uživatelské rozhraní, které člověku umožňuje ponořit se do prezentovaného materiálu, a to až v takové míře, že ztrácí kontakt s fyzickým prostředím a model nabírá na pocitu skutečnosti. Snahou je tedy co nejreálněji napodobit svět a vtáhnout uživatele do tohoto simulovaného prostředí, čehož lze docílit kombinací více smyslových vjemů. A co je nejlepší? Využívá se i k učení!

Největší výhodou CIVE je možnost aktivního učení z pohledu první osoby společně se zábavným způsobem učení. Míra interakce má totiž značný vliv na učení i prožitek. Může být pasivní, kdy uživatel nemůže ovlivnit pohyby předmětu v interaktivním prostředí a je schopný jen pozorovat a poslouchat projekci. Při aktivní interakci uživatel může kontrolovat pohyby předmětů, uchopit je a manipulovat s nimi. Plně interaktivní prostředí je takové, kde je uživatel schopen sledovat, interagovat a měnit prostředí simulovaného světa stejně jako v realitě.

Imerzivní prostředí využívají i na geografickém ústavu přírodovědecké fakulty MUNI. Celý projekt vznikl jako potřeba nově přicházejících studentů lépe pochopit probíraná témata. Na přírodovědecké fakultě CIVE využívají například k vysvětlení vrstevnicových map. Pokud ke zobrazení vrstevnic nepoužijeme 2D zobrazení (např. mapy), ale 3D zobrazení, vzniká reliéf krajiny, ve kterém je snadnější určit nadmořskou výšku jednotlivých bodů, a to umožňuje studentům lepší pochopení vrstevnic. V simulované krajině má student za úkol určit spojnici bodů stejné nadmořské výšky. Uživatel je v prostředí znázorněn pomocí avatara, který jednotlivé úkoly vykonává.

CIVE je využíváno i v herním průmyslu. Například takový Minecraft vznikl původně jen jako hra umožňující vytváření herního světa a dnes už slouží jako zábavný nástroj pro rozvoj matematického a informatického myšlení. Jako podpora tohoto využití Minecraftu vznikla platforma Minecraft Education Edition, která umožnuje dále rozvíjet IT myšlení, získat ponětí o programování (Minecraft se zapojil i do projektu Hour of Code) nebo si třeba vyzkoušet chemický experiment. Hra se tak stala super nástrojem pro vyučující napříč obory k vysvětlení probírané látky.

Zdroje:

ŠAŠINKA, Čeněk. Přednáška: Od 2D map, přes 3D zobrazení až ke kolaborativní imerzivní virtuální realitě. Blok expertů FF MUNI, podzim 2018.

VIK, P. 3D animation and virtual reality in computer simulation [online]. Liberec, 2006 [cit. 2018–09–23]. Dostupné z: http://acc-ern.tul.cz/images/journal/sbornik/vp12_2006.pdf. Vědecká pojednání. Technická univerzita v Liberci.

Minecraft Education Edition [online]. [cit. 2019–03–27]. Dostupné z: https://education.minecraft.net/

--

--