Co je MOOC?

Polina Borovyk
EDTECH KISK
Published in
3 min readJun 26, 2022

V dnešní době existuje mnoho různých formátů online vzdělávání, a to je opravdu dobře, protože taková rozmanitost studia zvyšuje dostupnost vzdělávání. Díky novým formám vzdělávání je řada vysokých škol využívá při prezentaci výukových materiálů. Například studenti z více než 80 zemí využívají distanční studium MOOC z University of Nicosia.

Co je MOOC? MOOC je jedním z nejznámějších online vzdělávacích formátů. Poprvé se zkratka MOOC, která se skládá ze slov Massive Open Online Course, objevila v roce 2008 a od té doby neopustila příčky oblíbenosti na poli online vzdělávání.

Hlavními rysy MOOC jsou neomezený počet studentů a otevřený přístup(1). Další skvělou funkcí MOOC je interaktivní komunikace mezi učiteli a studenty. Výhodou MOOC je vzdělávání na dálku, vlastní výběr kurzů, výuka nejlepšími zahraničními lektory, flexibilní rozvrh, moderní přístup k výuce, užitečná nová spojení, interaktivita.

Aby student získal certifikát o absolvování online kurzů, potřebuje ke každému tématu získat určitý počet bodů za splněné úkoly, projít online testy a složit online zkoušky. Za zhlédnutí nahraných přednášek získává student také body. Samotné kurzy jsou hostovány na různých platformách, jako je edX, Coursera, Datacamp, Futurelearn. Ve skutečnosti kromě výše uvedených platforem existují vzdělávací aplikace, ve kterých můžete také studovat různá témata.Nyní si o nich povíme podrobněji:

  • Mimo

Pokud vás například zajímá kódování a můžete tomuto podnikání věnovat 5 minut denně, pak vás Mimo naučí vytvářet webové stránky, aplikace, hry, psát kód a také se můžete naučit programovací jazyky, jako je HTML , CSS, JavaScript, SQL, Python.

  • Enki

Mobilní aplikace Enki rozvíjí profesionální dovednosti, které vývojáři využívají. Každý den aplikace nabízí sérii cvičení hravou formou. Každý dokončený úkol ukazuje úspěch uživatele v daný den.

  • Duolingo

Aplikace pro výuku cizích jazyků. Vzdělávací servis pro dospělé i děti. Celkem se v bezplatné aplikaci můžete naučit více než 38 jazyků. Nedávno má tato platforma také matematickou sekci pro studenty ve 3.–8. ročníku.

  • Khan Academy

Tato aplikace je určena ke studiu školních osnov a vyprávění příběhů. Na bezplatné platformě KhanAcademy najdete různé obory ke studiu, které mají své vlastní studijní plány. Skládají se z videí, článků, úkolů, testů, kvízů. Vzdělávací materiály jsou také dostupné prostřednictvím oficiálních stránek KhanAcademy.

  • Edice Minecraft Education

Herní aplikace Minecraft: Education Edition je navržena tak, aby se během hraní naučila více než 600 lekcí. Herní témata se mohou týkat historie, cizích jazyků, chemie, programování, matematiky a tak dále. Aplikační přehrávač může také vytvářet své vlastní lekce a publikace.

  • MasterClass: Učte se od nejlepších

MasterClass je vzdělávací platforma, která umožňuje komukoli sledovat nebo poslouchat stovky video lekcí vyučovaných více než 150 špičkovými profesionály z celého světa. Videa v MasterClass jsou velmi rozmanitá od kategorií jídlo, design, umění, zábava, hudba, podnikání až po sport. Video kurzy vedou ti nejlepší specialisté a světové hvězdy jako Natalie Portman, Gordon Ramsay, Christina Aguilera a další. Kromě videokurzů existuje také na vzdělávací platformě a sezeních, kde student pracuje ve skupinách po dobu 30 dnů.

Zdroje

1. LI, Yuan a POWEL Stephen, 2013. MOOCs and Open Education: Implications for Higher Education. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/265297666_MOOCs_and_Open_Education_Implications_for_Higher_Education

--

--