Co je smyslem vzdělání a učení?

Kráčmarová Renata
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 8, 2024

Škola již několik století tvoří součást našich životů. Nepřemýšlíme nad jejím smyslem, nad tím proč naše děti musí nastoupit na základní školu. Vzdělání bereme jako samozřejmost, jako něco, co k našemu bytí neodmyslitelně patří. Jaký je ale smysl učení a vzdělávání?

Obrázek vytvořený pomocí nástroje AI Copilot/Designer (2024–05–07)

S faktem, že o smyslu vzdělávání se dnes již nepřemýšlí souhlasí i Kuthan, Pelcová a Zicha ve své publikaci Kapitoly z didaktiky filosofie, etiky a společenských věd (2018). Přitom stanovením důležitostí učení a vzdělání se zabývá několik psychologických článků. V jednom z nich se Kopecký (2021) zabývá právě zmíněným smyslem vzdělávání. Učením zvyšujeme svoji kvalitu života ale i ostatních ve společnosti. Jestliže získáme skvělé znalosti a dovednosti, může se nás stát kvalitní lékař, který může zlepšit život někomu jinému, může se z nás stát skvělý učitel, jenž předá své znalosti dalším jedincům. Bezesporu čím lepší vzdělání dokážeme získat, tím máme lepší uplatnění na trhu práce a výhodu před ostatními lidmi.

Kromě tohoto přináší učení osobnostem i mnohem menší užitek, i když o to více důležitý. Již jako děti ve škole nabýváme znalosti a dovednosti, učíme se jednat s lidmi, řešit různé problémy, ale také získáváme schopnost učit se (Jančíková, 2016). Tento um je klíčovou dovedností ve školním prostředí ale i mimo něj. Čejková (2017) klade důraz na jediný smysl a to dovednost umět se učit. Je doložitelné, že jedinci s vyšším vzděláním mají větší šanci na pracovním trhu, ale není to podmínkou. Stejně tak není dané, že vzdělanější lidé mají kvalitnější život. Ale umět se učit, otevírá lidem nové obzory. Můžeme se stát dobrými v tom, co nás baví, co nás momentálně naplňuje a pro co jsme se nadchli.

Pohled na význam vzdělávání se bude také lišit z různých stran zúčastněných. Jiný může mít žák, který ve škole prozatím žádný smysl nevidí a přijde mu vzdělání zbytečné. Opačný názor mohou mít jeho rodiče, kteří v nabytých dovednostech pragmaticky vidí výhodu. Změnit pohled na situaci může i člověk sám. Jak roste, dospívá, získává zkušenosti a uvědomuje si podstatu učení. Z výzkumu zaměřeným na vnímání smyslu vzdělávání mladými lidmi vyplývá, že mladá generace chápe význam vyššího vzdělání. V učení vidí potřebu uspokojovat své touhy nebo získat zajímavé místo s lepším příjmem (Burda a kol., 2003). Při vstupu do prvního zaměstnání člověk pochopí samozřejmě také spoustu věcí. Uvědomí si, že není podstatné jaký titul člověk má, ale co si dokázal ze školy odnést a uplatnit v praxi (Čejková, 2017). A to je právě největší smysl celého školství.

I když se o smyslu učení a vzdělání nehovoří a nikterak se jím nezabýváme, je chápání podstaty získávání znalostí a dovedností důležité. Jestli nedokážeme se zamýšlet nad tím, proč se vlastně vzděláváme a k čemu nám to jednou bude, ztrácíme svoji vnitřní motivaci, která nás popohání objevovat a rozvíjet se (Kopecký, 2021). Proto se nebojme dětem, dospívajícím, ale i nám osobně ukázat, k čemu je vzdělání a učení se dobré. Kam nás může zavést a jaké cesty nám dokáže otevřít. Podporujme kritické myšlení a samostatnost, jenž se v dnešní době neztratí. To je dle mého subjektivního pocitu největší smysl a význam vzdělávání.

ZDROJE:

BURDA, Vladimír, FESTOVÁ, Jeny, ÚLOVCOVÁ, Helena a Jiří, VOJTĚCH. Přístup mladých lidí ke vzdělávání a jejich profesní uplatnění. Projekt k programu LS „Výzkum pro státní správu“ MŠMT. Online. 2003, 89 s. Dostupné z: https://archiv-nuv.npi.cz/uploads/Vzdelavani_a_TP/Pristup_cele_konecnezneni.pdf. [cit. 2024–05–07].

ČEJKOVÁ, Mirka. K čemu je škola. Psychologie.cz. Online. 2017. Dostupné z: https://psychologie.cz/k-cemu-je-skola/. [cit. 2024–05–07].

JANČÍKOVÁ, Kateřina. Učení nás provází po celý život. Psychologie pro každého. Online. 2016. Dostupné z: https://psychologieprokazdeho.cz/uceni-po-cely-zivot/. [cit. 2024–05–07].

KOPECKÝ, Kamil. Proč se vlastně vzdělávat? A jak na to? Několik poznámek na okraj sešitu… Učitel21. Online. 2021. Dostupné z: https://www.ucitel21.cz/post/pro%C4%8D-se-vlastn%C4%9B-vzd%C4%9Bl%C3%A1vat-a-jak-na-to-n%C4%9Bkolik-pozn%C3%A1mek-na-okraj-se%C5%A1itu. [cit. 2024–05–07].

KUTHAN, Robert, PELCOVÁ, Naděžda a Zbyněk, ZICHA. Kapitoly z didaktiky filosofie, etiky a společenských věd. 2018, Praha: Univerzita Karlova, 322 s. ISBN 978–80–729–0983–4.

--

--