Co je switchtasking a jak ovlivňuje produktivitu

Radka Suchyňová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 15, 2021

Multitasking je velmi oblíbené buzzword, který v dnešní době slyšíme ze všech světových stran. Kdo ho neprovozuje, nemá šanci vykonávat svoji práci rychle a efektivně. Dělání několika činností najednou výrazně šetří čas a tím i peníze. Ne vždy však při dělání dvou věcí najednou můžeme hovořit o multitaskingu.

Zdroj obrázku www.signalsaz.com

Multitasking můžeme zařadit do odvětví vědy o nonverbální komunikaci, která zkoumá lidské tělo v situacích, kdy je člověk vystaven několika podnětům zároveň. Z aktuálních studií vyznívá, že je obecně lepší věnovat se jednomu problému a ten vyřešit, než pracovat s několika různými médii simultánně. Kontroverzi ohledně efektivity multitaskingu odložme stranou a zaměřme se na to, že když obvykle hovoříme o multitaskingu, máme na mysli switchtasking. [1]

Multitasking vs. switchtasking

Multitasking se vyznačuje děláním několika činností zároveň, ale je vždy nutné, aby všechny tyto činnosti prováděné v rámci multitaskingu vedli ke společnému výsledku. Pokud tomu tak není, nejedná se o multitasking, ale o switchtasking — činnost, která je svou podstatou velmi neefektivní.

Rapidním přepínám mezi jednotlivými úkoly a činnostmi, které nevedou k jednotnému výsledku, ztrácíme koncentraci a nejsme schopni plnohodnotně vykonávat kvalitní a ničím nerušenou práci. V takovém případě nezáleží na tom, jak dobře se dokážeme orientovat v řešené problematice, mozek není schopen rovnoměrně rozdělit pozornost mezi dva a více úkolů a plnit jejich zadání. [2]

Zdroj obrázku image.slidesharecdn.com

Jak se switchtaskingem bojovat

Ruku v ruce s touhou po pracovní produktivitě přichází i switchtasking. Pokud se však budeme držet několika jednoduchých bodů, můžeme tomuto fenoménu snadno předejít:

  • naplánujte si den — zaznamenejte si, co je potřeba do kdy splnit
  • určete si nejdůležitější úkoly — priorizujte
  • zaměřte se na jeden úkol, který dotáhněte do konce
  • eliminujte rušivé elementy
  • dělejte si pravidelné pauzy — krátké pravidelné rozptýlení od práce vám umožní lépe se soustředit a předcházet stresu
  • experimentujte — neexistuje pouze jedna správná možnost, jak přistupovat k úkolu, vyzkoušejte nové pracovní postupy a technologie. [3]

Přeskakováním z úkolu na úkol nezvyšujeme efektivitu práce. Je důležité, abychom o multitaskingu přemýšleli jako o komplexním nástroji, který má pevně danou metodiku, kterou je potřeba dodržovat, pokud chceme těžit ze všech jeho předností a dosahovat lepších pracovních výsledků.

[1] JONES, Z. Switch Tasking vs. Multitasking. In: Medium.com [online]. 1. 3. 2018 [14. 4. 2021]. Dostupné z: <https://medium.com/the-art-of-multi-tasking/switch-tasking-vs-multitasking-8e76b5fb7eac>.

[2] ROSEN, Ch. The Myth of Multitasking. How intentional self-distraction hurts us. In: The New Atlantis [online]. 2008, 20(2008) [14. 4. 2021]. Dostupné z: <https://www.thenewatlantis.com/publications/the-myth-of-multitasking>.

[3] How to avoid switchtasking. In: Lucidchart.com [online]. ©2021 [14. 4. 2021]. Dostupné z: <https://www.lucidchart.com/blog/how-to-avoid-switchtasking>.

--

--