Co o vás ví váš operační systém?

Štěpán Šindelka
EDTECH KISK
Published in
6 min readJun 14, 2020

Windows 10 a Apple MacOS

Osobní informace u OS Windows 10

Již z počátku po uvedení na trh vzbudil tento OS mezi lidmi poprask, hlavně poté, co Microsoft vypustil verzi Win10, která je pro uživatele starších verzí Windows zdarma. Microsoft totiž přidal funkce, které zaručují, že OS bude moci sbírat informace o tom, co píšete, co mluvíte, kde se nacházíte a další data. Ale nelze se tomu divit, většina těchto funkcí jdou ruku v ruce s tím, co vše moje zařízení potom umí a co mohu využít.

Instalace Windows 10

Již při instalaci je vám dáno na výběr, zdali chcete některé funkce systému zapnout či naopak. Pokud je necháte zapnuté, rovnou již souhlasíte s tím, že společnost Microsoft může sbírat výše uvedená data. Ovšem ne na vše se vás systém zeptá během instalace, nějaké funkce máte rovnou zapnuté a operační systém si může vesele sbírat vaše osobní data a dělá to legálně — při instalaci totiž potvrzujete smluvní podmínky.

Jaké jsou tato data, jaké funkce je používají?

Především se jedná o data, která slouží k zacílení reklam, službám napojeným na GPS a zdokonalování virtuálních asistentek, v případě Windows 10 je to právě Cortana.

Cortana

Jedná se o AI (umělá inteligence), která zastupuje roli osobního asistenta. V češtině sice není podporovaná, ale i přesto sbírá data.

V první fázi sbírá data, aby se dozvěděla o vašich návycích používání zařízení, vašem písmu (píšete-li rukou nebo stylusem), vašich kontaktech, o tom, co vyhledáváte na internetu, co používáte za aplikace a podobně. Získané informace odešle na servery Microsoftu, kde dojde k další analýze dat. Poté ji můžete používat stejně jako Siri od Apple, může vám organizovat kalendář, a spoustu dalších věcí. Záleží jen na vás, zdali uznáte za vhodné odesílat data o veškerých aktivitách na svém počítači, nebo naopak. Za mne doporučuji vypnutí této funkce, protože jsem ji reálně nikdy nevyužil a její schopnost rozpoznávání řeči ještě není natolik vychytaná.

Telemetry

Další funkcí, kterou je dle mého radno vypnout, je funkce Telemetry. Tato služba slouží ke sledování a sběru dat pro program pro zlepšení zákaznické zkušenosti, konkrétně Microsoft Customer Experience Improvement Program. Opět prakticky sbírá veškeré informace o tom, co a jak děláte na svém počítači. Nejhorší věc na této funkci je, že vlastně ani nikdo neví, jaká všechna data odesílá.

Další funkce

Funkcí, která stojí za zmínku a je potenciálně škodlivá, je zjišťování polohy. Co tato funkce dělá je myslím jasné a není potřeba to dále rozvádět. Pokud tedy nepotřebujete k něčemu svou aktuální polohu, doporučuji tuto funkci vypnout.

Jiné funkce již nejsou tolik invazivní a vlastně slouží k dobru věci, není je tedy třeba nějak přísně posuzovat. Snad jen za zmínku stojí i funkce SmartScreen filtr, který má za úkol hlídat na jaké weby chodíte, co stahujete a výsledek par porovná s databází Microsoftu, kde hledá, jestli jsou bezpečné tyto weby bezpečné či naopak. Právě tato funkce je perfektní příklad toho, co má dobré využití, ale zároveň někomu může velmi vadit, protože adresy, které prohlížíte, systém odesílá a někdo cizí je může vidět.

Používat či nepoužívat?

Jak již je zmíněno výše, tak operační systém Windows 10 s sebou přinesl poprask a spoustu negativních ohlasů. Nemyslím si, že takové ohlasy byly zasloužené. Již v roce 2015, byli funkce, za které byl tento systém natolik kritizován naprosto běžně používané. Například společnost Apple nebo Google již používali AI společníky a tyto informace sbírali taktéž. Jediné, proč byl Microsoft za tyto funkce kritizován, byla skutečnost, že se v očích uživatelů nejednalo o mobilní OS, ale o OS pro počítač. Nutné je však brát v potaz, že Windows 10 byl tehdy používán jak pro počítače, tak pro mobilní telefony, což většina kritiků nejspíše zapomněla. Dalším faktem je, že takto velké OS jsou vždy velice hlídané a kontrolované, tudíž dává smysl, že byl Windows 10 takto podrobně prozkoumán.

Abych tedy shrnul, zdali se vyplatí tento OS používat, jestli zásadně nenarušuje osobní data uživatelů, tak musím jen říci, že ano, vyplatí se používat. Už jen možnost si projít sporné funkce a případně si je vypnout je velice sympatická a naštěstí si tyto funkce vypnout není složité. U spousty jiných společností se s takovýmto přístupem nesetkáte. Nicméně nám to nedává důvod k tomu, abychom byli k takovýmto věcem slepí, je jen dobře, že se toto téma řešilo a je dobře, že si lidé dávají pozor a hlídají si svá data.

Osobní informace u OS Apple a iPhone

Většina lidí si myslí, že OS od Apple je z hlediska bezpečnosti jejich dat lépe vybavený než konkurenční OS. Jednoduchost ovládání přístrojů s tímto OS je pro běžného uživatele natolik lákavá, že je schopný přehlížet problémy, se kterými se tento OS potýká. Právě tyto problémy odhalují stinné stránky, kterých má bohužel tento systém dost. Pojďme si tedy říci o některých těchto nevýhodách Apple produktů.

Zadní vrátka

Toto slovní spojení znamená, že Apple si nechává vzdálený, víceméně neomezený přístup ke svým produktům. Díky této funkci může kdykoliv vydat update a uživatelům jej bez optání nainstalovat. To samé může Apple udělat i u aplikací, které má uživatel nainstalované. Někdo může argumentovat, že tak je to přeci správně, že Apple je díky tomu schopný rychle reagovat a eliminovat případné problémy v systému. Co je ovšem na druhé straně této mince? Díky tomu, že si Apple nechává tato zadní vrátka pro přístup ke všem zařízením, je pro hackery jednodušší se dostat do zařízení a získat důležitá oprávnění. Z tohoto důvodu jsou pak veškerá uživatelská data v nebezpečí.
Apple díky těmto zadním vrátkům také může nechtěné aplikace odstranit. Což vede k otázce, zdali by takovéto oprávnění měl Apple mít, přeci jen to již není jejich zařízení, ale je toho, kdo si ho koupil.

Cenzura

Právě z možnosti zadních vrátek vychází problematika cenzury. Apple si může ovládat prakticky cokoliv, z čehož vyplývá, že je schopný odfiltrovávat určité aplikace a možnosti. To může právě vést k cenzuře, kterou bude určovat firma Apple. Již nyní musí uživatel macOS nebo iPhone používat jen aplikace schválené firmou Apple, tyto aplikace buď pocházejí z Apple store nebo jsou dostupné ze zdrojového kódu ve formě Swift.

DRM (Digital restriction management)

Zkratka DRM v přeložení do češtiny znamená management digitálních omezení. Tato omezení určují, co můžete a nemůžete dělat na svém zařízení, podle toho, co výrobce dovoluje. U Apple jsou bohužel problémy i s tímto. Například iTunes povoluje spouštět jen určitá videa, nepodporované naopak nelze spustit. I zde tedy Apple kontroluje a diktuje na co smíte a co nesmíte koukat. A aby mohli určovat co můžete sledovat, tak musí tyto vaše soubory znát.

Další případy, kdy Apple využívá vaše data

Ve většině těchto případů nebudete ani vědět, že jsou vaše data nějak využívána. Pojďme si tedy některé takové situace ukázat. Pokud vás Apple podezřívá z nějakého podvodu, tajně sbírá bez vašeho vědomí další informace a poté v případě, že vás zhodnotí jako vinného, vás odstřihne od zbytku Apple uživatelů navždy. Což víceméně znamená, že takové zařízení můžete zahodit. Program Apple Music vám proskenuje zařízení a nalezené hudební soubory nakopíruje na server a smaže je. Safari občas posílá data Čínské formě Tencent, která následně zkontroluje, jestli nenavštěvujete závadné stránky. Díky tomuto může Čína dohledat případné odpůrce svého režimu. Apple celkově spolupracuje s různými státy a pomáhá jim cenzurovat nechtěný obsah na jejich území. Dále jsou známé důkazy, které potvrzují, že aplikace v iPhone zasílají spoustu dat třetím stranám, i některá data, co jste odesílat nepovolili. Tento problém se ovšem týká všech mobilních zařízení, i s jinými OS (Android, …).

Shrnutí a porovnání OS

Ovšem největším problémem je, že Apple zařízení posílají skoro veškerá uložená data na cloud servery (fotky, dokumenty, …), to je činí mnohem více zranitelnými. MacOS zařízení zasílají Apple data z neuložených právě editovaných dokumentů. Výchozí nastavení zařízení Apple je také nastavené tak, aby běžný uživatel odesílal spoustu dat a nebyl schopný se dostat do nastavení a tuto možnost vypnul. Nastavení těchto věcí má Apple zbytečně nepřehledné a složité. Apple má mnohem menší možnosti personalizace a úprav samotného systému, proto je mnohem více potřeba sledovat, jak se firma vyvíjí a k čemu využívá vaše data.
Zda je tedy lepší Windows 10 či MacOS? Apple sám sebe představuje jako bezpečnější OS, ale záleží, jak toto tvrzení vnímáte. Pokud jste smíření, že budete již navždy používat jen Apple produkty kvůli kompatibilitě, jste běžný uživatel a nevyznáte se vůbec v počítačích a nevadí vám, že o vás Apple má spoustu dat, že vám může kdykoliv zasáhnout do vašeho zařízení, a věříte této firmě, že jim doopravdy jde jen o dobro jejich zákazníků a nejde jim o jejich data, tak volte Apple. Vím, že jsem zde Apple hodně zkritizoval, ale tento článek upozorňuje na problémy, které jsou v rozporu se sebeprezentací firmy Apple.

Zdroje

Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky. In: PCTuning [online]. EMPRESA MEDIA, c2009–2020 [cit. 2020–06–10]. Dostupné z: https://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=36449&catid=24&Itemid=77

How to protect your privacy in Windows 10. In: COMPUTERWORLD [online]. IDG Communications, c2020 [cit. 2020–06–10]. Dostupné z: https://www.computerworld.com/article/3025709/how-to-protect-your-privacy-in-windows-10.html

Apple’s Operating Systems Are Malware. In: GNU Operating System [online]. Free Software Foundation, c1996–2020 [cit. 2020–06–10]. Dostupné z: https://www.gnu.org/proprietary/malware-apple.html

Obrázek

MacOS vs. Windows: Which OS Really Is the Best? In: PCMag [online]. DAVIS, c1996–2020 [cit. 2020–06–10]. Dostupné z: https://www.pcmag.com/news/macos-vs-windows-which-os-really-is-the-best

--

--