Co se zlými mobily?

Hana Kabrdová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 3, 2017
freepik.com

Zatímco mnohé školy se předhánějí ve využívání nejnovějších technologií a výukových aplikací, které mohou implementovat na své žáky, jinde (ale možná i na těch školách již zmíněných) řeší, co se smartphony, které si děti nosí v aktovce tak, jak jsme si my nosili tamagotchi nebo čtverečkovaný blok na piškvorky.

Téměř každé dítě na základní škole chytrým telefonem disponuje a učitelé a ředitelé si nevědí rady. Když jsem psala pro Žďárský deník, měla jsem možnost toto téma řešit. Obvolala jsem tenkrát (ono to není zas tak dávno) pár škol ve Žďáře nad Sázavou a výsledky byly různé:

  1. děti mají mobily k dispozici, ale o vyučování je nesmějí používat
  2. děti si smí mobil zapnout pouze o přestávce
  3. děti telefony nesmí používat ani o přestávkách

Někde ale pochopili, že lepší než s mobily bojovat, je udělat z nich partnery ve výuce (i když je to velmi náročná cesta, především co se zneužívání a dokonce i kyberšikany týče). Žáci tak mají po ruce kalkulačku nebo slovník, případně mohou rychle vyhledat informace na internetu. To samozřejmě není všechno, co chytré telefony nabízí. Je ale důležité, aby se děti věc, se kterou přicházejí dennodenně do styku, naučily využívat také efektivně. Tím pro ně škola nakonec udělá mnohem víc, než když je na dopoledne od telefonů “zachrání”.

Zaujala mě nová učebnice angličtiny Improve Yourself, kterou napsali sami studenti kadaňského gymnázia. Je revoluční nejen v autorství, ale právě v implementaci smartphonů. Tradiční CD s doplňujícími výukovými materiály mladí autoři nahradili QR kódy, které studenty odkáží na internetové stránky učebnice, na výuková videa a další audio a video zdroje.

A zajímavé je také porovnání dvou naprosto odlišných článků, vydaných s osmiletým odstupem. Ten první, z roku 2008, říká, že Zákaz mobilů při výuce znesnadní žákům šikanování učitelů. O osm let později se karta otáčí: Zakazovat školákům mobil i o přestávce je přehnané, radí ministerstvo.

Nicméně velkou bolestí zůstává to, že učitelé mnohdy smartphonům (stejně jako jiným novým technologiím) nerozumějí, a proto je pro ně jednodušší je ve svých třídách zakázat. Jenže jak se pak vyrovnají třeba s… chytrými hodinkami? :-)

--

--