Computer Vision Syndrome — Syndrom počítačového vidění

Dominika Miholová
EDTECH KISK
Published in
7 min readNov 28, 2017
Obr. 1

V dnešní době, kdy každý den pracujeme na počítači, tabletu nebo smartphonu, na nás čekají nástrahy, které jsou s používáním těchto technologií spojené. Jedná se nejen o nástrahy odcizení našich osobních údajů nebo dat, kyberšikany, ekologické zátěže, ale i o poškození našeho vlastního zdraví.
V článku se chci věnovat — jak již napovídá název — zrakovým potížím, které uvedu na začátku a dále také základním informacím o dalších zdravotních problémech, které mohou nastat při nadměrném používání počítače.

Computer Vision Syndrome

Computer Vision Syndrome (dále jen CVS) neboli „syndrom počítačového vidění“ (v České republice známý pod názvem „syndrom z opakovaného přetížení“ nebo „syndrom unaveného oka“, v anglickém jazyce bychom našli i výraz Digital Eyestrain).

Americká optometrická asociace (American Optometric Association) definuje CVS: Computer Vision Syndrome popisuje skupinu očních a zrakových problémů, které jsou důsledkem dlouhodobého používání počítače, tabletu, e-čtečky a mobilního telefonu.[1]

Příznaky CVS

Příznaky CVS zahrnují rozmazané vidění, oční napětí (eyestrain), suché oči, podrážděné oči, dvojité vidění (polyopie), a dokonce i únavu, bolest hlavy, bolest krku, závrať. Tyto příznaky mohou být dále zhoršovány nevhodnými světelnými podmínkami (např. oslnění nebo jasné osvětlení nad hlavou) nebo vzduchem, který se pohybuje kolem očí (např. větrací otvory).

Příznaky CVS jsou obvykle dočasné a vymizí ihned nebo za krátkou chvíli po ukončení práce na počítači. Některé z uvedených symptomů ale přetrvávají delší dobu. Může se jednat například o rozmazané vidění na dálku.

Souvisí bolení hlavy s CSV?
Ano. Jak můžete slyšet ve videu od kanadské optometristky Dr. Lisy Fung.

Souvisí bolest hlavy s CSV?

Příčiny CVS

Opakovaně jednostranné zatížení zraku a celého těla při dlouhodobém sezení u monitoru počítače. Dílčími příčinami vzniku CVS je snížená frekvence mrkání, nesprávně rozvržené PC pracoviště, odlesky na displeji PC nebo jeho nepřiměřená vzdálenost, nevhodné osvětlení, špatné držení těla nebo nekorigovaná vada zraku.

Jak předejít CVS?

Pravidlo 20/20/20

Obr. 2

V dnešní době se práci na počítači nelze zcela vyhnout, odborníci nám proto radí zavést do denního režimu pravidlo 20/20/20.

Po každých dvaceti minutách práce na počítači se nejméně na dvacet vteřin zadívat na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům.

Člověk uleví zaostřovacím svalům, procvičí oči a zabrání vysychání rohovky.

Správná úprava monitoru

Vzdálenost očí od monitoru by měla být zhruba 60 centimetrů. Monitor by měl být ve výšce očí, tím se docílí správného držení hlavy a omezí bolest očí, zad a krční páteře.

Obr 3. Správné nastavení vzdálenosti monitoru

Osvětlení

Důležité je i osvětlení, bílé nebo žluté světlo by mělo být rozptýleno po celé pracovní ploše, osvětlená má být pracovní plocha, ne oko.
Dále by se měl nastavit jas a kontrast monitoru dle vašich potřeb.

Mrkání

Pro minimalizaci vzniku suchých očí, se snažte mrkat. Mrkáním udržujeme povrch oka vlhký.

Oční lékař nebo optometrista?

Rozdíl mezi očním lékařem a optometristou je ten, že oční lékař zrak léčí a optometrista zrak koriguje. Doporučuje se jednou za rok navštívit očního lékaře nebo optometristu a nechat si přeměřit zrak.

· Návštěva optometristy [2]

Aby optometrista mohl zjistit, jestli trpíte CVS, nebo jestliže vaše oční nepohodlí je důsledkem vážnějšího zdravotního problému, měli byste mu odpovědět na tyto otázky:

1. Kolik hodin denně používáte počítač?

2. V jaké vzdálenosti máte nastaven monitor od očí?

3. Celkové nastavení vašeho pracovního místa, vaše hlavní pracovní úkoly, a zda máte více obrazovek.

4. Typ a umístění osvětlení v oblasti počítače.

Počítačové čočky

Lidé, kteří nosí brýle nebo kontaktní čočky k běžnému použití, mohou jako prevenci využít brýle s tzv. „počítačovými čočkami“. Ty pomáhají lépe zaostřovat a usnadňovat práci na PC. Pro kvalitnější vidění se také využívají brýlové čočky s barevným filtrem.

Aplikace

SafeEyes

Jedná se o bezplatný open source nástroj pro uživatele Linux. SafeEyes je nástroj pro snížení CSV. Funkce je podobná nástroji Windows EyeLeo. SafeEyes pomáhá pečovat o oči, když pracujete před obrazovkou počítače. Pravidelně upozorňuje na přestávky, při kterých si uvolníte oči a protáhnete své tělo. Dále existují upozornění, při kterých se na chvíli díváte mimo počítač — 20/20/20.

Obr. 4 — Upozornění od SafeEyes

Vlastnosti:
· Nabízí krátké přestávky s jednoduchými očními cviky
· Vysoce přizpůsobitelná
· Nabízí dlouhé přestávky pro protažení
· Nabízí možnost “přísné” (nepřeskočitelné) přestávky pro počítačové workoholiky
· Oznámení/notifikace před každou přestávkou
· Volba nerušit — například při sledování filmů
· Zablokuje klávesnici během přestávky

Výzkumy

Návštěvu lékaře doporučuje i NIOSH (National Institute of Occupational Safety and Health), protože dle NIOSH se potýká se syndromem CSV až 90 % lidí, kteří tráví u počítače alespoň tři hodiny denně.

V článku J.Hlávková uvádí, že „…pokud jde o některá tvrzení, že počítač způsobuje poškození zraku, není to dosud průkazně potvrzeno. K problematice vlivu práce s VDU (zobrazovací jednotkou PC) byla provedena řada studií. Výzkum v této oblasti je v současné době již uzavřen se závěrem, že počítačové obrazovky nekazí zrak, ale obtíže objevující se při práci s počítačem mají charakter zrakové únavy, která po odpočinku odezní.“.

Podle průzkumu The Vision Council v roce 2015 oznámilo 65% dospělých Američanů, že trpí příznaky CVS.

Zdravotní problémy při používání počítače

Zdravotní problémy můžeme rozdělit na:

  1. Problém elektromagnetického pole generovaného zobrazovací jednotkou
  2. Zrakové obtíže — věnovala jsem se jim na začátku
  3. Obtíže pohybového aparátu
  4. Psychosomatické obtíže

1. Problém elektromagnetického pole generovaného zobrazovací jednotkou

Jako většina elektrických přístrojů, vyzařují počítače ionizující i neionizující radiaci. To zahrnuje viditelné světlo, ultrafialové, infračervené, rentgenové záření a rádiové emise. Nicméně počítačem vyzařované emise jsou často tak malé, že jsou neměřitelné, nebo se nachází značně pod hranicí doporučených bezpečných hranic.

2. Obtíže pohybového aparátu

Práce s počítačem je práce trvale vsedě, při níž trpí bolestmi zad 60–80% lidí. Práce vsedě může vyvolat potíže zahrnující bolesti hlavy a páteře, zejména v její bederní a krční části, bolesti ramen a rukou. Na vině je většinou špatně uzpůsobené pracoviště — neergonoimcká židle, nízký/vysoký stůl. Tyto problémy tedy nemusí být způsobeny jen prací na počítači, ale i špatně uzpůsobeným pracovištěm.

Prevence

Jak jsem již výše uvedla, pro zlepšení kvality pohodlí je potřeba upravit své pracoviště tak, abychom tolik nezatěžovali naši páteř. Dále je vhodné dělat přestávky, uspořádat si práci a mít alespoň po dvou hodinách přestávku na 5–10 minut.

Obr. 5— Správné sezení u počítače

3. Psychosomatické obtíže

Zavedení práce na počítačích znamenalo zásadní změnu jak v obsahu práce, tak i v podmínkách na pracovišti. Byly zvýšeny požadavky na psychické procesy — myšlení, rozhodování, představivost. Dále nás ovlivňuje časový tlak, společenské klima na pracovišti, motivační faktory, nejednoznačné požadavky na splnění úkolu, přísun složitých informací atd.
Vysoká psychická zátěž může vyvolat neurotizace, snížení výkonnosti pracovníka, chronickou nespokojenost, stres, zvýšení krevního tlaku a podrážděnost.

Prevence

Jak je již uvedeno v předchozím problému, je potřeba dělat přestávky po dvou hodinách, ale nejlépe dle vlastní potřeby. Dále vhodně přizpůsobit pracoviště.

Závěr

Problémy, které jsem uvedla v tomto článku, mohou potkat každého běžného uživatele počítače. Nejsou zde zmíněny všechny problémy, protože mi přijde jeden z nejzávažnějších problému právě problém poškození zraku.
Nejen zaměstnavatelé, ale i samotní uživatelé počítačů by měli myslet na zdraví svých zaměstnanců a na své zdraví a přizpůsobit tomu pracovní prostředí.

Pokud byste chtěli vědět, jaké jsou minimální požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví pro práci s počítačem, tuto informaci naleznete v Evropských směrnicích.

Zajímavou infografiku k tématu naleznete zde.

Zdroje

[1] Computer Vision Syndrome. In: American Optometric Association [online]. [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: https://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/protecting-your-vision/computer-vision-syndrome?sso=y

[2] Computer Vision Syndrome (Digital Eye Strain). In: Canadian association of optometrists [online]. [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: https://opto.ca/health-library/computer-vision-syndrome-digital-eye-strain

Computer Vision Syndrome and Digital Eye Strain. All About Vision [online]. [cit. 2017–11–21]. Dostupné z: http://www.allaboutvision.com/cvs/

MUSOLIN, Kristin. Assessment of Visual and Neurologic Effects Among Video Hub Employees ─ New York. In: Center for Diesease Control and Prevention [online]. [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/niosh/hhe/reports/pdfs/2011-0149-3165.pdfhttp://thinkaboutyoureyes.com/articles/eye-problems-diseases

Diseases and Conditions: Eyestrain. In: Mayo Clinic [online]. 1998 [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eyestrain/basics/definition/con-20032649

Hlávková, Jana. Zdraví a počítače [online]. Praha : Státní zdravotní ústav, Centrum pracovního lékařství, 2006 [cit. 2017–11–21]. Dostupný z: http://www.szu.cz/chpnp/index.php?page=computer.

Obrázky

Obr. 1 — převzato z: Computer Vision Syndrome (Digital Eye Strain). In: Canadian association of optometrists [online]. [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: https://opto.ca/health-library/computer-vision-syndrome-digital-eye-strain

Obr. 2 — převzato z: PRAKASH, Abhishek. Reduce Computer Eye Strain With This Nifty Tool In Linux. In: IT’S F.O.S.S [online]. [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: https://itsfoss.com/reduce-computer-eye-strain-linux/

Obr. 3 — převzato z: Computer Vision Syndrome. In: American Optometric Association [online]. [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: https://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/protecting-your-vision/computer-vision-syndrome?sso=y

Obr. 4 — převzato z: Safe Eyes. In: GitHub online]. Dostupné z: http://slgobinath.github.io/SafeEyes/

Obr. 5— převzato z: Správné sezení u počítače. In: Tomáš Neugebauer [online]. [cit. 2017–11–23]. Dostupné z: http://bozppo-neu.cz/?page_id=1514

Video

Are headaches a sign of eye strain?. Youtube [online]. 12. 10. 2015 [cit. 2017–11–28]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=AbkkPTQOHBU

--

--