Connected papers — užitečný nástroj pro vaši akademickou práci

Hana Zarska
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 11, 2024

Connected papers je vizuální interaktivní nástroj, který pomáhá výzkumníkům vyhledat relevantní a užitečné zdroje pro jejich práci a pomocí grafu zobrazí vztahy a vazby mezi nimi.

Tento nástroj vyvinuli Alex Tarnavsky, Eitan Eddie Smolyansky a Itay Knaan Harpaz z Izraele a původně se jednalo jen o vedlejší projekt, než si uvědomili jeho potenciál. Zatím je tento nástroj dostupný zdarma.(Cunff, 2020)

A jak to celé funguje? Stačí do vyhledávacího okna zadat klíčové slovo, název článku, který vás zajímá či jeho DOI a kliknout na tlačítko Vytvořit graf.

Okamžitě se objeví se bodový graf, který vám dává informace jak o článcích, které váš dokument citují, tak o článcích, které vašemu dokumentu předcházely a jsou v něm citovány. Získáte tak přehled o tom, které práce jsou v oboru nejoblíbenější a jakou mají dynamiku v rámci vámi zkoumané oblasti. Z grafu můžete také zjistit, zda jste ve svém vyhledávání na nějaký důležitý dokument nezapomněli, což je užitečné zejména v oborech, které produkují velké množství dat.(Cunff, 2020)

Connected papers doporučuje například i Princetonská univerzita jako jeden z nástrojů mapování odborné literatury.(Testerman, b.r.)

Jako příklad jsem použila článek A distant mirror?; the Internet and the printing press.(Bawden & Robinson, 2000) Po zadání názvu článku do vyhledavače se objeví přehledná mapa, kde každý uzel představuje výzkumný dokument související s původním článkem. Články jsou uspořádány podle podobnosti a podobné dokumenty tvoří shluky.

Mapa literatury od Connected Papers
( Connected Papers | Find and Explore Academic Papers , br)

Můžete si všimnout, že velikost uzlu představuje počet citací. Barva uzlu představuje rok vydání — čím starší, tím světlejší. Také tloušťka spojovací čáry mezi body, vypovídá o podobnosti mezi články, čím silnější, tím podobnější.(Cunff, 2020)

Rozhraní Connected Papers je primárně rozděleno na tři panely. V levém panelu se zobrazuje soupis relevantních článků k danému dokumentu, uprostřed je již zmiňovaný interaktivní graf, takže můžete ihned vidět v jaké souvztažnosti k hlavnímu dokumentu je vybraný dokument a v pravém panelu se zobrazuje jeho anotace.

( Connected Papers | Find and Explore Academic Papers , br)

Nezastírám, že mě tento interaktivní nástroj naprosto nadchl a doporučuji ho k využití všem svým spolužákům. Ušetří vám soustu času a zmenší se riziko opomenutí nějakého zajímavého zdroje k vaší práci.

Limity tohoto nástroje vidím snad pouze v tom, že pro české výzkumné články není zcela využitelný (ale to se dalo očekávat). Např. po zadání článku Vzdělávací potřeby učících knihovníků od Ph.D. Mazáčové se objevilo upozornění, že na vytvoření grafu nemá nástroj dostatečné množství dat. Přesto mi ale nabídl 6 článků této autorky včetně anotací, a u některých článků se dalo proklikat až na fulltextovou verzi v Pdf.

Zdroje:

Bawden, D., & Robinson, L. (2000). Vzdálené zrcadlo?; internet a tiskařský lis. Aslib Proceedings , 52 (2), 51–57. https://doi.org/10.1108/EUM0000000007000

Připojené papíry | Najděte a prozkoumejte akademické práce . (br). https://www.connectedpapers.com/

Cunff, A.-LL (2020, říjen 14). Connected Papers: Vizuální nástroj pro akademický výzkum. Ness Labs . https://nesslabs.com/connected-papers

Testerman, M. (br). Průvodci výzkumem: Mapování literatury: Connected Papers . https://libguides.princeton.edu/c.php?g=1171670&p=8559773

--

--