CSI efekt ve vzdělávání: Jak ovlivňují televizní seriály výběr kariéry?

Veronika Wolf
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 17, 2018
Dle několika studií přispěly seriály z prostředí vyšetřování ke zvýšení zájmu o obor forenzního lékařství.

Po odvysílání několika řad seriálu CSI (Crime scene investigation) dle studie skokově vzrostl zájem studentů v USA a Velké Británii o obory, jako forenzní lékařství a kriminalistika. Série Jamese Bonda zase dle jiné studie zapříčinila nárůst přihlášek do Britské tajné služby. Mohou televizní seriály a jejich narativy ovlivňovat volbu kariéry nebo studia?

S televizními seriály jako s formou zábavy jsou lidé konfrontováni již od útlého věku. Kromě už zmíněné zábavní složky, je ale mnoha studiemi dokázáno, že seriály nám pomocí promyšlených narativů často zásadně formují představy o různých oborech studia a profesích. Jeden z výzkumů ukázal, že televize je pro teenagery jedním z hlavních zdrojů představ o určitých typech povolání.

Není proto náhoda, že po odvysílání několika řad seriálu The Big Bang Theory, které líčí příběhy mladých fyziků, podle statistiky raketově vzrostl počet uchazečů o fyzikální obory až o 17 %. Samozřejmě nelze přesně určit, jaký podíl na tom má zmíněný televizní seriál, nicméně fyzika se poprvé od roku 2014 v Británii dostala mezi top 10 předmětů pro tzv. A-levels, což je ekvivalent české maturity.

Další zajímavou studií na téma televizních pořadů a volby kariéry provedl Giorgio Di Pietro. Ve svém výzkumu, který pojmenoval „The Master Chef Effect“ se pomocí kvantitativních metod zabýval vlivem pořadu Master Chef na popularitu oborů z oblasti pohostinství a kulinářských škol. Došel k závěru, že nárůst zájmu o dané obory v posledních letech skutečně zčásti způsobil úspěch programu Master Chef (kulinářská televizní show).

Výzkumů, které se zabývají problematikou volby studijních oborů a kariéry je celá řada. Jeden z novějších je z roku 2017. Tehdy výzkumníci zkoumali, jaký vliv má sledování seriálů z právnického prostředí na volbu budoucího povolání. Zjistili například, že téměř 18 % dotázaných si svou kariéru vybralo na základě televizního seriálu nebo filmu. Podobný výzkum, tentokrát z medicínského prostředí, zjistil, že motivací každého desátého studenta byla právě inspirace televizním seriálem typu Grey´s Anatomy, Casualty nebo Dr. House (seriály z lékařského prostředí).

I když je ve sledování televizních seriálů jasné nebezpečí vytvoření zcela nereálných představ o světě, některé postavy mohou sloužit částečně i jako pozitivní vzory. Příkladem mohou být ty, kde ženy zastávají pozice v tradičně spíše mužských profesích (patoložky nebo forenzní specialistky v seriálech CSI, vědkyně Amy a Bernadette z The Big Bang Theory, apod.), či jiné, které ukazují a popularizují i méně tradiční a náročnější povolání (vědecké obory jako chemie, archeologie, nebo již zmíněné forenzní lékařství).

Ukazuje se, že televizní seriálová tvorba je jednou z cest, jak inspirovat mladé lidi a ukázat jim různé kariérní možnosti. Proto také není náhoda, že většina televizních show je z prostředí právního, lékařského nebo policejního, což jsou pro společnost důležitá a poptávaná, ale zároveň náročná povolání. Přesto je vždy třeba ještě dalších motivačních faktorů, jak je například finanční ohodnocení. Nedostatek zdravotních sester, který v poslední době trápí české nemocnice, bohužel nevyřeší ani seriálový maraton Chirurgů a Doktora House.

--

--