Důležitost rozvoje finanční gramotnosti

Lucie Scholzová
EDTECH KISK
3 min readApr 19, 2022

--

Ministerstvo financí v roce 2017 definovalo finanční gramotnost jako:

“soubor znalostí, dovedností a postojů nezbytných k dosažení finanční prosperity prostřednictvím zodpovědného finančního rozhodování” (Ministerstvo financí, 2020).

Ministerstvo financí rovněž v roce 2007 definovalo 3 složky finanční gramotnosti. První složkou se rozumí peněžní gramotnost jakožto provádění hotovostních i bezhotovostních transakcí. Druhá složka zahrnuje vedení rozpočtu a patří do ní rovněž zřizování a splácení úvěru. Třetí je cenová gramotnost, která nazírá na finance ve větším kontextu a zabývá se nastavováním cen a inflací.

PISA v rámci šetření z roku 2012 vymezuje finanční gramotnost jako

“znalost a porozumění finančním pojmům a rizikům dovednosti, motivaci a sebedůvěru uplatňovat takové znalosti a porozumění, aby činit účinná rozhodnutí v celé řadě finančních souvislostí, zlepšit finanční blaho jednotlivců a společnosti a umožnit účast na ekonomickém životě (PISA 2012 Financial literacy assassment framework, 2012).”

Pro osvojení finanční gramotnost je podle PISA důležité si rovněž osvojit matematickou a čtenářskou gramotnost a rovněž schopnost činit informovaná a odpovědná rozhodnutí a nenechat na sebe při rozhodování spojených s financemi působit emoce.

Důležitost rozvoje finanční gramotnosti

Především ve vyspělých zemích je finanční gramotnost klíčovou kompetencí, kterou si jedinec musí osvojit, neboť s ekonomickou vyspělostí státu a vyšší životní úrovní stoupá i množství finančních rozhodnutí, jejich složitost a rovněž výše odpovědnosti. Finančně gramotný jedinec dokáže při plánování svých úspor myslet dlouhodobě, nenechá se zlákat na nevýhodné půjčky a mnohem více si uvědomuje, na co má při jednání s finančními institucemi právo.

OECD dále objasňuje, proč je důležité věnovat pozornost ve finančním vzdělávání už mladším dětem. Velké množství dětí dostává kapesné, má svůj vlastní mobilní telefon a vlastní účet, skrze který je možné provádět platby. Děti tedy nejsou z ekonomických procesů zcela vyloučeny, ba naopak, s rychlostí, jakou se dnes inovují finanční produkty, je důležité, aby se do budoucna uměly samy vyznat ve finančních službách, neboť oproti svým rodičům na ně bude při nakládání s financemi čekat mnohem více nástrah (OECD, 2012).

Jak rozvíjet finanční gramotnost?

Ve standardu finanční gramotnosti Ministerstva financí z roku 2017 jsou okruhy pro základní a střední školy vymezeny následovně:

„a. nakupování a placení

b. hospodaření domácnosti

c. přebytek rozpočtu domácnosti

d. schodek rozpočtu domácnosti“

Cíle se pro každý stupeň vzdělávání odvíjí od vyspělosti žáka. V oblasti přebytku rozpočtu domácnosti se tak žák 1. stupně ZŠ učí, proč je důležité spořit, zatímco na střední škole si již vybírá vhodné spoření (Ministerstvo financí, 2017, s. 1–4).

Podle publikace V. Horské z roku 2010 se v České republice začal klást důraz na finanční gramotnost na základě zjištění, že je u nás právě tato kompetence nejen žáků základních škol, ale i dospělých, na velmi nízké úrovni, o čemž svědčí i vysoká zadluženost (Horská, 2009, s. 1–6).

Na finanční gramotnosti se u nás zaměřuje např. program Rozumíme penězům? Cílem tohoto programu je poskytovat občanům jakéhokoli věku informace o tom, kde čerpat informace pro finanční rozhodnutí. Rovněž se zabývá pořádáním webinářů a přednášek a vydává psané materiály (Cíl programu, citováno 18. dubna 2022).

Při samotném rozvoji finanční gramotnosti je důležité přemýšlet o nakládání s penězi v kontextu konkrétních příkladů. Zajímavou publikací vhodnou jak pro žáky základních a středních škol, tak pro celoživotní vzdělávání, je Finanční gramotnost, obsah a příklady z praxe škol od Klínského a Chromé z roku 2009, v níž autoři každou kapitolu rozčlenili na krátký teoretický text a následné slovní úlohy přizpůsobené právě jedné z těchto kategorií studujících (Klínský & Chromá, 2009, s. 1–6).

příklad slovní úlohy — oblast hospodaření domácnosti (Klínský & Chromá, 2009, s. 6)

Zdroje:

Cíl programu [Online]. Retrieved April 18, 2022, from https://www.rozumimepenezum.cz/o-projektu/cil-programu/

Horská, V. (2009). Budování finanční gramotnosti v základních a středních školách v ČR [Online]. Retrieved from http://www.nuov.cz/budovani-financni-gramotnosti-v-zakladnich-a-strednich

Klínský, P., & Chromá, D. (2009). Finanční gramotnost: úlohy a metodika. Praha: Národní ústav odborného vzdělávání.

Ministerstvo financí ČR. (2017). Standard finanční gramotnosti 2017: Zásady standardu finanční gramotnosti [Online]. Retrieved from https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/PSFV_2017_Standard-financni-gramotnosti.pdf

OECD. (2012). PISA 2012 FINANCIAL LITERACY ASSESSMENT FRAMEWORK [Online]. Retrieved from https://www.oecd.org/pisa/pisaproducts/46962580.pdf

Strategické dokumenty: Definice finanční gramotnosti [Online]. Retrieved April 18, 2022, from https://financnigramotnost.mfcr.cz/cs/pro-odborniky/strategicke-dokumenty#strategie

Zdroj obrázku

https://www.pexels.com/photo/person-putting-coin-in-a-piggy-bank-3943716/

--

--