Da se vymanit z informační chudoby?

T O K M A K
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 25, 2023
Photo by 愚木混株 cdd20 on Unsplash

Co víme o informační chudobě?

Informační chudoba popisuje situaci, kdy jednotlivci nemají přistup k informacím v důsledku vzájemně souvisejících sociálních, kulturních, vzdělávacích a ekonomických faktorů, které bráni přistup k informacím. Často definován jako nedostatek jak gramotnosti, tak dovedností informační gramotnosti potřebných k účastí společnosti. Informační chudoba může byt charakterizována nedostatkem informací a nedostatkem dovedností pro přístup k informacím, stejně jako důsledkem kulturních norem a informačního chování, které existují v komunitách[1].

Informační chudoba je postavena na čtyřech konceptech: utajování, klamání, riskování a relevance. [3] S těmito koncepty je spojeno šest propozic, které popisují chudý informační svět:

  1. Lidé definovaní jako informačně chudí se vnímají jako zbavení jakýchkoli zdrojů, které by jim mohly pomoci.
  2. Informační chudoba je částečně spojena s třídní diferenciací — ovlivňují ji lidé zvenčí, kteří zadržují přístup k privilegovaným informacím.
  3. Informační chudoba je podmíněna sebeochranným chováním používaným v reakci na sociální normy.
  4. Tajnůstkářství i klamání jsou sebeochranné mechanismy způsobené nedůvěrou v zájem nebo schopnost ostatních poskytnout užitečné informace.
  5. Rozhodnutí riskovat odhalení o svých skutečných problémech často nepřijímáme kvůli pocitu, že negativní důsledky převažují nad přínosy.
  6. Nové poznatky budou zaváděny selektivně a tento proces je ovlivněn relevancí těchto in- formací pro každodenní problémy a starosti.

Digitálně negramotné můžeme rozdělit do dvou skupin. Jedni věří na internetu všemu a ti druzí nevěří ničemu. [2]

Jaké jsou možnosti se vymanit z informační chudoby?

Informace jsou životně důležité pro schopnost občanu účinně se zapojit do společnosti a činit informovaná životní rozhodnutí. Jedince, kteří zažívají informační chudobu, mají horší přistup k informacím, které potřebují ke zlepšení svého života, sociálního, ekonomického a kulturního postavění. Tohle je důvodem hrozby vyloučení účastí v širší společnosti. Momentálně informační komunikační technologie (ICT) se považuje za základní nástroj ke snížení chudoby a k hospodářskému a sociálnímu rozvoji . V dnešní době mít přistup k ICT, a internetu, stejně jako možnost je používat, je jednou z možnosti jak uniknout chudobě a byt součásti společnosti. [1]

Jednou z možnosti se vymanit z informační chudoby může byt internet support groups. O tom píšou ve své práci Escaping Information Poverty Through Internet Newsgroups Ruthven Ian a Hasler Laura. Autoři uvádějí řadu studií na téma sdružování lidí ve skupinách za účelem překonání různých druhů problémů a závislostí. Velká část těchto prací se zabývá dvojí povahou internetových skupin, pokud jde o hledání a poskytování informační a sociální/emoční podpory. Spolu s možností anonymity a setkávání s dalšími lidmi, kteří zažívají podobné věci, to z internetu činí cenný potenciální zdroj podpory pro ty, kteří trpí informační chudobou.[3]

Kniha Overcoming Information Poverty: Investigating the Role of Public Libraries in The Twenty-First Century se snaží zjistit jak problém informační chudoby veřejné knihovny řeší prostřednictvím strategických politik, zapojení komunit a rozvoje gramotnosti občanů, informační gramotnosti a digitální gramotnosti.

Další možnosti se snaži najit Michal Černý v rozhovoru s Filipem Brychtou pro časopis Voxpot. Uvedu některá z jeho slov:

…Problém je, že cesta z informační chudoby trvá dlouho a není vůbec jasné, jak to udělat…Je třeba se naučit vytvářet sociálně intervenční programy, které s těmito lidmi budou pracovat. To je jedna z největších výzev dneška…

…Myslím si, že lepší než mluvit o kritickém myšlení je debata o schopnosti kritického hodnocení zdrojů, dívání se na kontext původu informace a hodnocení její relevantnosti. Práce na tom musí být přítomna ve škole, ale nesmí tam skončit, musí se rozvíjet celý život...

…Tady jsou potřebná média veřejné služby. Ta mimo jiné máme i od toho, aby prováděla hlubokou a systematickou kultivaci a edukaci lidí. A znovu připomínám, že musíme opustit představu, kdy po opuštění školy končíme se vzděláváním…

Na zavěr bych chtěla říct, že otázka vymaněni se z informační chudoby je dodnes otevřena. Ale kdo ví, možna s příchodem Chatbotu se da obejit problém informačné chudoby.

[1] MCKEOWN, Anthony Mckeown. Overcoming Information Poverty: Investigating the Role of Public Libraries in The Twenty-First Century. Chandos Publishing, 2016.

[2]MICHAL ČERNÝ, Michal. Informační chudoba může ohrozit samotnou demokracii, říká expert na vzdělávání. Voxpot [online]. 2022 [cit. 2023–04–23]. Dostupné z: https://www.voxpot.cz/informacni-chudoba-muze-ohrozit-samotnou-demokracii-rika-expert-na-vzdelavani/

[3]RUTHVEN, Ian a HASLER, Laura. Escaping Information Poverty Through Internet Newsgroups. Proceedings of the International AAAI Conference on Web and Social Media [online]. 2022, 2021, 5(1), 153–160 [cit. 2023–04–23]. Dostupné z: https://ojs.aaai.org/index.php/ICWSM/article/view/14132/13981

--

--