Daltonské řešení

Denisa Walterová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 23, 2020

Co to je daltonský systém a mohl by být využitelný při současném přesunu na online vzdělávací prostředí?

Ze začátku si vysvětleme pojem Daltonská škola. Jedná se o vzdělávací metodu, která vznikla počátkem 20. století. Mezi její cíle by mělo patřit vedle rozvíjení základních dovedností i pomoc růstu dětské osobnosti.

Celý systém je pak specifický tím, že se nejedná o seznam přesně stanovených pravidel, ale o principy, které ovlivňují to, jak je výuka vedena.

Tyto principy jsou následující:

- Svoboda

- Spolupráce

- Nezávislosti

Žák má při výuce nejen pasivně poslouchat, ale aktivně se do využívání zapojovat. Žáci zároveň přebírají zodpovědnost za své vyučování tím, že mu v rámci vymezených hranic umožníme pracovat svým vlastním tempem, na úkolech, které si žák do jisté míry sám vybere.

Tato schopnost by mohla být klíčovou při současné situaci, kdy jsou žáci nuceni pracovat samostatně, bez konstantního dohledu pedagoga, pokud by se princip dovedl dobře aplikovat, každé dítě by pracovalo na daném tématu, ale učilo by se například pomocí úkolu, který si samo zvolilo. Ostatně k tomuto je využitelný další bod daltonského vzdělávání.

Daltonský plán obsahuje tzv. dlouhodobý daltonský úkol, ten se skládá ze 3 části:

1. Povinná část

Do této části spadá učivo, které je považováno za to nejdůležitější a je základem, aby ho zvládli všichni žáci, včetně těch slabších. Jsou to tedy ty nejzákladnější informace a schopnosti.

2. Volitelné úkoly

Tyto aktivity přichází na řadu při zvládnutí povinné části. Úkoly můžou být různorodé, od referátu a vytvoření myšlenkové mapy či plakátu až po vytvoření scénky (pro práci ve skupině) či nakreslení komiksu.

3. Extra-úkoly

Tyto úkoly pomáhají získávat opravdu hloubkové informace o tématu (například pro ty žáky, které téma obzvlášť zaujalo) anebo slouží k relaxaci žáků. Zapojeny můžou být různé vzdělávací hry, počítačové programy či čistě relaxační aktivity jako vybarvování vzdělávacích plakátů.

Více o rozdělení úkolů a příkladech si můžete přečíst zde.

V současné době přesun vzdělávání do online prostředí by mohla být právě tato myšlenka povinných a volitelných úkolů dobře aplikovatelná. Důležité je, aby se zvládnutí základního učiva, toho nejpodstatnějšího z učebního plánu. Ostatní může být ponecháno v režimu volitelných úkolů, které splní ti žáci, kteří si chtějí základ dále doplnit.

Řada českých škol se již k tomuto vzdělávacímu programu přidala. Důkazem tohoto je například vznik Asociace českých daltonských škol, později přejmenované na Czech Dalton.

Mnoho z členských škol, tedy těch škol, které princip praktikují, se nachází přímo v Brně, jsou to například:

  • ZŠ a MŠ Křídlovická 30b (odkaz na web)
  • ZŠ Přemyslovo náměstí (web)
  • ZŠ a MŠ Brno, Husova 17 (web)
  • ZŠ Brno, Jana Babáka 1 (web)

Celkem je ve sdružení téměř 20 škol, které aplikují principy daltonské výuky v různé míře a každá svým způsobem tak, aby vyhovoval jejich možnostem a požadavkům.

Pokud Vás problematika více zaujala, můžete se podívat i na oficiální stránky Daltonské školy.

Myslíte, že může být Daltonský plán využitelný při současné situaci přechodu na online výuku? Zažili jste během vzdělávání nějaké prvky daltonské pedagogiky?

--

--