Daltonský plán

Barbora Chytilova
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 11, 2024

,,Daltonský plán je vzdělávací metoda, kterou představila světu Helena Parkhurstová v prvním dvacetiletí 20. století. Neobjevila se náhodou — úvod do 20. století znamenal v oblasti pedagogiky velké změny. Hledaly se nové možnosti, jak zaměřit vzdělání na potřeby dítěte. Výsledkem reformních snah je několik proudů alternativních škol: Freinetovská škola, Waldorfská škola, škola Montessori a samozřejmě Daltonský plán.” Helen Parkhurstová (1886–1973) byla americký pedagožka. Daltonský plán se začal pod jejím vedením zkoušet v únoru 1920 ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických, neboť zde ve městě Dalton zřídila vyšší Daltonskou školu. Parkhurstová inspirovaly myšlenky Johna Deweyho a cesty po Evropě. V Itálii se totiž seznámila s metodikou Marie Montessori. Do Československa se tento typ alternativní vzdělávání dostal díky pedagogovi Martinu Příhodovi.

Anonyme photo on Pexels

Jak tedy vypadá tato vyučovací metoda? Žák se učí spolupracovat s ostatními žáky na základě tzv. hlavních zásad daltonského vyučování: odpovědnost, samostatnost a spolupráce.

,,Zodpovědnost:

  • žák si rozvrhne a naplánuje práci sám
  • samostatně si zvolí pořadí předmětů (na 1. stupni)
  • vybere si extra úkol na základě vlastního zájmu
  • volně se pohybuje po učebně, ale neruší ostatní
  • za svou volbu a za své učení je odpovědný

Samostatnost

  • žák pracuje samostatně a užívá svých vědomostí a dovedností
  • pokud potřebuje při řešení pomoc, má možnost užívat: mapy, encyklopedie, sešity, učebnice a atd.
  • dále může požádat o radu spolužáka
  • teprve, když není jiná možnost, obrátí se žák o pomoc k učiteli

Spolupráce

  • pokud žáci na úloze spolupracují, naučí se nesdělit jeden druhému řešení, ale ukázat cestu k cíli”

Není zde kladen důraz pouze na svobodu žáka, ale i učitele. Platí zde ,,jaké si to uděláš, takové to máš”. Učitelé se obvykle dohodnou s žáky na pravidlech výuky, jak budou provádět sebehodnocení či jak bude probíhat kontrola znalostí. Aby žáci mohli sledovat svůj pokrok ve studiu, zaznamenávají si na daltonské tabuli splnění úkolů. Je také podstatné, aby učitel děti znal natolik, že je nepřeceňuje, ale zároveň také nepodceňuje. Tudíž je jim schopen zadávat úkoly, které jsou schopny zvládnout.

Co se týče daltonského plánu na českých školách, vrátil se sem po roce 1989. V roce 1996 pak byla založena Asociace českých daltonských škol. ,,Tehdejší občanské sdružení AČDŠ založily čtyři brněnské základní školy — ZŠ a MŠ Husova, ZŠ a MŠ Chalabalova, MŠ a ZŠ Křídlovická a ZŠ Mutěnická. Během uplynulých sedmnácti let s Asociací spolupracovaly desítky škol z celé ČR, Slovenska, Holandska, Anglie, Rakouska a dalších zemí.” Asociace AČDČ uspořádala celkem XVII. mezinárodních konferencí a ve spolupráci s partnerskými městy Brno a Utrecht uspořádala více než tři desítky výjezdů českých učitelů a ředitelů do zahraničí. ,,Ve spolupráci s Českou školní inspekcí připravila AČDŠ hodnotící manuál, který slouží školám k získání statutu „daltonská škola“ a jednotlivcům „daltonský učitel“.” V roce 2013 Asociace českých daltonských škol zanikla a jako její nástupnická organizace vzniklo občanské sdružení Czech Dalton. Nyní má sdružení těchto pět členů:

Zdroje:

  1. Co je Dalton? ZŠ Komenského I, Zlín. Dostupné z: https://www.zskom1.cz/v%C3%BDuka/dalton/co-je-dalton
  2. Daltonské principy. ZŠ Brno, Jana Babáka 1, příspěvková organizace. Dostupné z: https://www.zsbabak.cz/a/dalton
  3. O nás. Czech Dalton. Dostupné z: http://www.czechdalton.cz/o-nas/
  4. SAPÍKOVÁ, Alena. Daltonský plán. Metodický portál RVP.CZ. Dostupné z: https://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogick%C3%BD_lexikon/D/Daltonsk%C3%BD_pl%C3%A1n

--

--