Děti pro 21. století

Anna Puchovská
May 8 · 3 min read
Zdroj:

Jak vypadá dítě budoucnosti?

Drží v ruce mobil, myslí si, že je země placatá a nic si nepamatuje. Takhle nějak zní pesimistické představy o nastupující generaci. Obraz zastaralého tradičního školství, které má problém děti zaujmout a naučit je věci, které by jim pomohly zvládat výzvy 21. století, tuto skepsi nijak moc nezmírňuje.

Rodiče, kteří nedůvěřují tradičnímu školství, nebo pedagogové, kteří se jím cítí být brzděni v kreativním rozletu, se čím dál více uchylují k alternativním formám vzdělávání. Ať už jde o homeschooling, nebo Waldorfskou školku — pojítkem mezi různými iniciativami je snaha dělat to jinak a co možná nejlíp.

Avšak nemusíte mít přímo soukromou školku nebo školu, abyste vzdělávali děti moderněji — spoustu možností nabízí pole volného času. Zajímavým příkladem je slovenské občanské sdružení , které založili přibližně před rokem nadšení středoškolští studenti. Asi nepřekvapí, že nenavštěvují běžnou školu — jejich alma mater je soukromá škola .

Jak píšou na své : „Edutime je tu, aby doplnilo školský systém a ponúklo rodičom možnosti pripraviť ich deti na 21. storočie. Edutime je tu pre budúcich vedcov, youtuberov, programátorov, učiteľov, záhradníkov… Skrátka pre budúce osobnosti.“

Zdroj:

Které dovednosti by si měli takové osobnosti budoucnosti osvojit? Jak názorně ilustrují hravé příšerky, lektoři v Edutime definují jako komunikaci, týmovou práci, líderství, osobní rozvoj a inovativnost. Během školního roku děti vzdělávají pomocí otevřených veřejnosti i provozovaných ve školách. V létě pak zvou na své originální .

V musí mladí odvážlivci postupovat společně, aby rozluštili tajemnou záhadu. Ve se zase na celý týden vžívají do některé z profesí, která by je lákala v dospělém životě. Učí se, jak zvládat svou práci a ještě k tomu pracovat v týmu, nebo takový tým vést. Na inovativnost a osobní rozvoj je pak zaměřený turnus , kde si účastníci sami vymýšlí vlastní zemi se vším všudy — s jazykem, historií, kulturou a také rolemi, které v ní budou zastávat. Konečně si pak v zkouší práci na projektech a už v dětském věku se dostávají do styku s metodami designového myšlení.

Na vzdělávacích aktivitách Edutime je vidět, že je dělají nadšení mladí lidé, kteří rozhodně nevěří v již v úvodu pronesenou temnou vizi. Děti budoucnosti jsou očima Edutime kreativní, připravené na změny, zběhlé ve spolupráci a komunikaci, sebevědomé a především s neutuchající touhou po dalším vzdělávání. Jsou příliš velkými snílky?

Zdroj:

EDTECH KISK

Educational Technology, KISK Masaryk University

Anna Puchovská

Written by

EDTECH KISK

Educational Technology, KISK Masaryk University