DigCompEdu na PED MUNI

Tereza Kořínková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 21, 2022
Screenshot z webu ped.muni.cz/digcompedu

Ráda bych Vám představila projekt na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, který započal v červnu loňského roku jako reakce na probíhající distanční výuku. Pedagogická fakulta totiž nedisponuje strukturovanou technologickou podporou CITu, tak jak jej známe zde na fakultě filozofické. Nyní se ovšem snaží o systematičtější podporu po stránce hardwaru, tedy vybavení jak k synchronnímu, tak asynchronnímu vyučování jako jsou mikrofony, kamery a mnoho dalšího.

Kromě hardwarové podpory vznikla podpora i v oblasti digitálních kompetencí akademiků. Vznikl tak kurz vedený podle rámce DigCompEdu, jehož hlavní tvůrkyní a mentorkou je magistra Hanka Tulinská a k němu množství tutoriálů a návodů, jaké, jak a k čemu různé nástroje použít. Všechny informace o podpoře jsou soustředěny na jedné z podstránek fakulty — ped.muni.cz/digcompedu

Kurz se snaží být co nejvíce individualizovaná a šitý na míru potřebám každého akademika. Rámec DigCompEdu je tvořen šesti oblastmi, které jsou propsány i zde. Každý účastník kurzu jednou za 14 dnů (případně v jiném časovém horizontu) dostane vzdělávací balíček v podobě textů, videí, podcastů a dalšího materiálu, následně nabídku aktivit, které v rámci vlastního vyučování může vyzkoušet a přizpůsobit vlastním potřebám. Na tyto artefakty, které pak akademik odevzdá dostane zpětnou vazbu, včetně možnosti kladení otázek a získávání odpovědí na všechny otázky, které je v rámci tématu zajímají a potřebovali by je objasnit.

Kurz cílí primárně na akademiky, ale studovat jej může i kdokoliv jiný z fakulty. Bohužel je právě jen pro “lidi z peďáku”, pro nás na “fildě” musíme využít možnosti nabízené CITem a knihovnou. Ovšem i nám jsou k dispozici tutoriály a návody. Naleznete zde jak tipy na nové nástroje, které možná ještě neznáte, ale také efektivní využití už těch známých. A když budete mít štěstí, najdete i radu, jak si poradit s některým z problémů v nástroji, se kterým už pracujete. Většina návodů je tvořena pro nejnižší úroveň kompetence a poskytuje do nástroje základní vhled, pokud ovšem disponujete kompetencemi vyššími, nebude pro vás problém dostat se samostatně k dalším informacím. Zároveň, pokud byste měli nějaký podnět na zajímavý nástroj, který by stál za zpracování tutoriálu, můžete kontaktovat autory.

Je to velmi šikovná aplikace DigCompEdu do praxe včetně dodržení co nejvíce otevřeného přístupu a konstruktivismu. Jelikož projekt netrvá ještě ani rok, nejsou veřejně k dispozici žádné zpětné vazby jeho absolventů. Pokud by ovšem na stránkách byly zakomponovány, věřím, že by kurzu dodaly na atraktivitě a povědomí o něm. Jelikož digitální kompetence mnoha akademiků na této fakultě nejspíš nejsou na tak vysoké úrovni, jak by se od nich očekávalo, je dobré šířit takovou možnost jejich rozvoje dál a pomoci tak vychovávat nové učitele, kteří ovládají tolik důležité schopnosti dnešní doby.

Jako spolupracovník na tomto projektu bych tedy ráda touto cestou upozornila na jeho existenci a pokud máte ve svém okolí někoho z pedagogické fakulty, komu by se takový kurz líbil a hodil se mu i do životopisu, zkuste jej na kurz DigCompEdu na Pedagogické fakultě MUNI odkázat.

Zdroj: DigCompEdu: komunity Pedagogické fakulty MU [online]. Brno: Masarykova univerzita, 2021 [cit. 2022–04–21]. Dostupné z: https://www.ped.muni.cz/digcompedu

--

--