Digi nomádi

Lucia Marcinková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 16, 2017

Dnes pracuje z pláže v Španielsku, o dva týždne pocestuje do Nórska a za mesiac si zriadi dočasnú kanceláriu na Bali. A nie, nepracuje v cestovnej kancelárii. Patrí k tzv. digitálnym nomádom, čiže ľuďom, ktorým ich typ práce umožňuje pracovať v podstate z akéhokoľvek miesta na svete. Jedinou podmienkou je funkčný počítač a pripojenie na internet (čo tiež nie vždy platí).

Jedným z dôležitých prvkov tohto spôsobu života je podľa mňa sebadisciplína. Človek si musí neustále pripomínať, že nie je len na dovolenke, ale treba zároveň i pracovať. O úskaliach i radostiach rozpráva v zaujímavom rozhovore Linda, ktorá je jednou zo zakladateľov projektu Psaní Hravě.

Digitálnych nomádov je možné najčastejšie rozdeliť na dva typy:

1. príležitostní nomádi — tí sa rozhodnú vycestovať väčšinou raz-dvakrát za rok. Cestujú radi, ale zároveň nechcú tráviť na cestách väčšinu svojho života. Zároveň je to dobrý spôsob, ako si digitálne nomádstvo vyskúšať a prejsť postupne k typu číslo dva.

2. kočovníci — pracujú väčšinou na diaľku a z rôznych miest v podstate non-stop. U nich sú úskalia podstatne vyššie než u príležitostných nomádov. Patrí tu udržiavanie pracovnej morálky a boj proti prokrastinácii a s tým súvisiace financovanie ich života či riešenie problémov, ktoré by v domácom prostredí pravdepodobne vôbec nevznikali (prepadnuté víza, zdravotné problémy…).

V súčasnosti existuje veľa technologických vychytáviek, ktoré umožňujú prácu na diaľku. Z osobnej skúsenosti by som odporučila napríklad Slack, Pipedrive, Redmine či staré známe Google dokumenty. Na video hovory a porady je zas možné použiť Appear.in, ktorý nevyžaduje registráciu ani žiadne poplatky, stačí si len vytvoriť “miestnosť” a poslať druhému užívateľovi link.

Ja osobne považujem životy digitálnych nomádov za veľmi inšpirujúce. A verím, že po ukončení školy budem mať možnosť si to aspoň na pár mesiacov pri ceste do Mongolska vyskúšať :)

--

--