Digitální domorodci

Šárka Ari Brázdová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 17, 2019
Zdroj: https://life365portraits.com/promotional-offers/

Za digitální domorodce jsou označovaní lidé narození po roce 1980, kteří již od mladých let měli přístup k technologiím jako jsou počítače, mobilní telefony, internet, mp3 přehrávače a další. Také se tímto pojmem dá označit takzvaná generace Y, tedy lidé narození v 80. a 90. letech, a generace Z, kam spadají lidé narození na přelomu tisíciletí a dále do současnosti.

Některé zdroje souhrnně označují generace Y a Z jako mileniály, tedy děti z přelomu tisíciletí. Osobně bych tyto generace odlišovala, protože těchto pár let věku znamenalo jiné dětství a přístup k technologiím, i životu obecně.

Já jsem se narodila v polovině 90. let, a považuji se za (když už) členku generace Y. K technologiím jako takovým jsem měla přístup, ale stále dosti omezený. Například internet jsme měli, ale mohly jsme na něj maximálně na půl hodiny denně. Mobilní telefony, klasické tlačítkové, jsme s bratrem dostali do rukou až ve třetí třídě. Televize měla jen pět programů, a také jsme ji měli časově omezenou.

Generace Z k těmto předmětům měla přístup již od velmi útlého věku, často v mnohem větší míře než dříve. Jsou již zvyklí na desítky programů v TV, dotykové obrazovky, internet stále na dosah. Zde je to pěkně shrnuto:

Generace Z: To jsou naši nejmladší. Jsou to všichni narození po roce 2000. Takže, pokud máte doma teenagera, nenazývejte ho milleniálem. On už je totiž novější vývojové stádium. Jsou to ti, co měli v ruce mobil dřív než dudlík.

A těchto pár let podle mého názoru znamenalo velký rozdíl v tom, jak vnímáme svět, jsme schopní se soustředit, jsme závislí na technologiích. Přijde mi, že děti, které ještě kromě technologií zažívali i vnější svět, kroužky, více si hráli spolu a venku, jsou více schopní si uvědomit závislost na internetu/mobilu/facebooku a případně se s ní snažit něco dělat. Mladší generace Z to již považuje za normální standard, protože naprostá většina měla telefon v ruce už v předškolním věku (třeba půjčený od rodičů).

Moje teta učí první stupeň ZŠ a i s kolegyněmi si zoufá, protože nynější prvňáčci mají velké problémy se soustředit, odpovědět na otázky i chápat text. Když se dětí ptali, co dělají ve volném čase, většina odpověděla ve smyslu “mobil, videohry, seriály”. A podle zjištění těchto pedagožek, čím více času dítě tráví s technologiemi, tím hůře se ve škole učí a projevuje. Dokonce již s naučením slabikáře jsou téměř všichni pozadu. Chce to tedy lépe chápat, jak děti technologie používají, a jak tento vývoj lépe usměrnit, podrobnější studie je například zde.

Zdroje:

  1. Digitální domorodci: http://wiki.knihovna.cz/index.php/Digit%C3%A1ln%C3%AD_domorodec
  2. Generace Y: http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Generace_Y
  3. Generace Z: http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Generace_Z
  4. Mileniálové: všichni o nich mluví, ale kdo to vlastně je? https://www.flowee.cz/civilizace/3873-milenialove-vsichni-o-nich-mluvi-ale-kdo-to-vlastne-je
  5. BYL JEDNOU JEDEN TABLET: DĚTI (0–8) A DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE: https://webcentrum.muni.cz/media/3081365/0-8__national_report_final_cz.pdf
  6. Obrázek: https://life365portraits.com/promotional-offers/

--

--