Digitální domorodci

Michal Půta
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 22, 2021

Není naprosto žádných pochyb, že většina vyspělé civilizace dnes žije v digitálním světě. Marc Prensky přišel již v roce 2001 s termínem „Digital Natives“ [1]— digitální domorodci, a to byl digitální svět, celosvětová síť Internet a vůbec veškerý digitální život v naprostých počátcích. V posledních 20 letech se životy hlavně mladších, nastupujících generací, naprosto fundamentálně změnily.

Digital Natives. Dostupné z: https://www.moflixgroup.com/blog/customer-experience-in-times-of-digital-natives

Presky rozděluje svou prací společnost namísto vytvoření a pojmenování nové generace, a to na dvě skupiny — Digital Natives a Digital Immigrants. Digital Natives se přímo narodí do světa, kde vyrůstají od mládí po boku s digitálními technologiemi, kdežto Digital Immigrants se je učí implementovat do svých životů. Je ale jasné, že DI budou stěží dohánět náskok těch, kteří berou veškeré digitální pomůcky jako samozřejmost.

Presky se ve svém paperu odkazuje i na výzkum psychiatra Bruce Perryho, kde zmiňuje, že Digital Natives mohou mít jinou strukturu spojení v mozku, ale výzkum není k dohledání. Presky bývá často napadán za používání grandiózních, ale nepodložených výrazů.

Ač je to pro mně těžké hodnotit — v době publikace mi bylo 5 let —a ač Preskyho mnozí příliš nerespektují kvůli nepodloženým datům a a chabému označení zdrojů svých tvrzení, myslím, že Presky ve své práci dobře pojmenovává možnou frustraci těch, kterým může v digitalizaci světa ujíždět vlak. I dnes si nemusíme uvědomovat následky toho, co má v následujících letech přijít. Děti v současném předškolním věku už znají skvěle funkční a responzivní dotykové obrazovky, dobře nadesignované aplikace (gesta jsou pro ně intuitivní ještě předtím, než umí číst[2]) a díky např. platformě Roblox [3] si od mala uvědomují, že mohou přetvářet a programovat svět, ve kterém si hrají. A některé k tomu nepotřebují ani žádný kód, jen drag&drop nebo gamifikované prostředí.

Neumím ani dohlédnout, kam povedou cesty a myšlenky generace, která se rodí teď na počátku dvacátých let. Je velmi pravděpodobné, že až dorostou do školního věku, technologie jako smíšená a virtuální realita mohou být ve větších městech normou. Už teď se v mém mladším okolí vyskytují hlasy, že si s některými přáteli raději volají přes FaceTime nebo přes zábavnější platformy s obličej a scénu-přetvořujícími doplňky místo toho, aby se s kamarády scházeli v reálném světě.

[1] PRENSKY, Marc. Digital Natives, Digital Immigrants Part 1. On the Horizon [online]. 2001, 9(5), 1–6 [cit. 2021–5–20]. ISSN 1074–8121. Dostupné z: doi:10.1108/10748120110424816

[2] CRESCENZI LANNA, Lucrezia a Mariona GRANÉ ORO. Touch gesture performed by children under 3 years old when drawing and coloring on a tablet. International Journal of Human-Computer Studies[online]. 2019, 124, 1–12 [cit. 2021–5–20]. ISSN 10715819. Dostupné z: doi:10.1016/j.ijhcs.2018.11.008

[3] All you need to know about Roblox [online]. The Guardian, 2019 [cit. 2021–5–20]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/games/2019/sep/28/roblox-guide-children-gaming-platform-developer-minecraft-fortnite

--

--