Digitální nomádství

Domi Rebi
EDTECH KISK
Published in
4 min readMay 16, 2018

Co to je? Jak se liší od práce na volné noze nebo od práce na dálku?

Digitální nomád starter pack — Licence CC0

Hlavní rozdílem je, že k práci, jak už z názvu vyplývá, jsou potřeba technologie. V nejužším pojetí se jedná o laptop/notebook a stabilní připojení k internetu.

Hlavní myšlenkou je nezávislost na konkrétním místě a zajištění obživy online. To nomádům umožňuje cestovat nebo žít v zahraničí. Digitální nomádi žijí po celé světě a pracují odkudkoli, v době, kdy jim to vyhovuje.

Jak se stát digitálním nomádem?

1.

Zaprvé je třeba zhodnotit své kompetence, schopnosti a dovednosti, případně vylepšit stávající. Prvním krokem je tedy sebepoznání. Zjištění našich silných a slabých stránek, a především na našich silných stránkách nadále stavět a rozvíjet se.

Jak se rozvíjet? Volit spíše formální nebo neformální vzdělání? Pro práci v online světě, který se stále vyvíjí a posouvá kupředu jsou, pro získání znalostí a naučení se něčemu novému, stěžejní spíše online kurzy (MOOC apod.). Je to z toho důvodu, že získat konkurenceschopné vzdělání formálním způsobem je téměř nemožné, jelikož univerzity nemohou kurikula měnit tak pružně a to, co se můžeme během 3–5 let naučit, nám po vystudování už nemusí být moc platné, jelikož už to bude zastaralé. Proto, pokud se člověk chce vydat na cestu digitálního nomáda, je vhodnější neformální online vzdělávání.

2.

Zadruhé je důležitá sebedisciplína, jelikož člověk pracuje sám na sebe a je přímo zodpovědný za svůj výkon a (ne)úspěch. Digitální nomádství tedy většinou spadá do práce na volné noze. Digitální nomád si hledá práci různými způsoby, například: přes „digitální tržiště“, což jsou stránky, kde si nomád založí profil, kde vypíše, co umí, aby se o něm potencionální klienti mohli dozvědět. Prostřednictvím těchto stránek ho pak mohou oslovovat klienti nebo může reagovat na nabídky, jedná se například o stránky: freelancing.com, upwork.com, peopleperhour.com, guru.com atd. Vždy je ale třeba myslet na to, že začátky jsou vždy těžké, proto je důležité budovat si osobní brand (značku) — reputaci, navazování kontaktů s ostatními nomády (networking), klasické síťovaní, kdy můžeme být doporučeni.

3.

V neposlední řadě je také důležité eliminovat bariéry a vše si důkladně rozmyslet. Tedy zhodnotit své závazky, ať už finanční (hypotéka…) nebo osobní (vztahy, rodina…) Uskromnit se a nelpět na fyzických věcech — cestovat nalehko. Rozmyslet si, jak si tedy zajistíme dostatečný přísun finančních prostředků.

Je možná práce na dálku, nezávisle na místě ve světě, a to ve více smyslech:

a) Pokud pracujeme ve společnosti, která to dovoluje a/nebo je možné naši práci opravdu vykonávat zcela nezávisle na místě, pak je nasnadě promluvit si se současným zaměstnavatelem o této možnosti.

b) Hlásit se o práci na dálku v přímo v lokalitě, do které se chystáme.

c) Hlásit se o práci na dálku kdekoli na světě, zde je ale konkurence celý svět.

d) Další cestou je založit online byznys, kde je největší riziko, ale zároveň největší zisk.

e) Oblíbený způsob je také tzv. dropshipping, kdy se jedná o obchod, který ale pro nás neznamená žádné fyzické zasílání, jelikož mi řekneme našemu dodavateli, aby zásilku poslal přímo klientovi.

f) Další cestou je prodej informací, ve smyslu napsání e-booku, sdílení zkušeností, kdy lidi něco naučíme.

g) V neposlední řadě jsou také cestou investice.

4.

Nakonec zbývá už jen vybrat místo, které si budeme moci z našeho příjmu dovolit. Oblíbená je v současné době Asie, kde jsou náklady na život nízké. A opravdu to uskutečnit.

Úskalí aneb na co si dát pozor:

  • Pokud pro někoho pracujeme vždy mít uzavřenou smlouvu, kde máme ošetřené, co se po nás chce a kolik a především do kdy dostaneme po dodání zaplaceno.
  • Vláda/y nerozumí životnímu stylu nomáda, proto může být někdy obtížné získat vízum, složitá je třeba i situace s placením daní, jelikož pokud bereme zakázky od společností z různých států může to fungovat rozdílně, než v našem státě.
  • Mít plán B nebo spíše zohlednit a počítat s tím, že někdy můžeme onemocnět a na rozdíl od klasického zaměstnání od 8 do 16 si nemůžeme vzít nemocenskou, jelikož naše(ho) zajímá, zda je jeho zakázka včas dodána.
  • Kde se nakontaktovat s ostatními nomády? Po celém světě a obzvláště v méně rozvinutých oblastech, kde je zapotřebí právě stabilní internet se různí profesionálové scházejí/využívají coworkingových (sdílení pracovních) prostor.
  • Jsem vlastním pánem, takže žádný šéf ani kolegové, kolik práce udělám a kolik si vydělám je čistě na mě, což sebou nese úskalí být zodpovědný. Mít konzistentní pracovní plán.
  • Být v kolektivu stejně smýšlejících lidí ještě neznamená skutečně pracovat jako nomád, tedy pozor na idealizovanou představu, že pár hodin práce a většinu času zábava s ostatními (pití, koníčky…), jelikož alespoň ze začátku to bude velmi náročné se prosadit a najít se.

THE FREELANCER, Chris. 4 steps to location independence [online]. 2018, April 2016/May 2018 [cit. 2018–05–16]. Dostupné z: https://christhefreelancer.com/wp-content/uploads/2018/05/Free-Guide-to-Location-Independence-UPDATED-2018.pdf

--

--