Digitální nomádství a timemanagement

Soňa Pin
EDTECH KISK
2 min readApr 29, 2019

--

Tedy pojem digitální nomád jsem nikdy dříve neslyšela a možná to bude pozdní noční hodinou, ale nedovedla jsem si pod tímto pojmem ani nic představit. Googlu ale netrvalo dlouho (0,40 s) najít asi 148 tisíc výsledků na dotaz „kdo je digitální nomád“. Klikla jsem hned na první odkaz a domnívám se, že stránka se ocitla na první místě zcela oprávněně. Teď ale k jádru věci. Kdo je to tedy ten digitální nomád? „Člověk, který se dlouhodobě přesouvá z místa na místo a živí ho práce přes internet. Může přitom být jak freelancer, tak zaměstnanec či podnikatel.“[1]

Po přečtení celého článku, který obsahoval nejrůznější informace o digitálním nomádství — o ne/výhodách, ceně, podmínkách, oborech, kterých se to týká, a dalších souvisejících věcech, mě asi nejvíce zaujala otázka timemanagementu. Někteří lidé jsou zkrátka zvyklí a někteří přímo potřebují jasný osmihodinový režim, který je donutí přijít do práce v 8 ráno a odcházet v půl 5. odpoledne. Takový člověk by mohl v tomto případě pohořet. Matouš Vinš ale v článku upozorňuje, že digitální nomádi „rozhodně nepracují z plážového lehátka pár hodin týdně — pokud si chcete jet užívat na pláž, jeďte si užívat na pláž, ne pracovat na dálku“[2].

Než člověk začne provozovat digitální nomádství, měl by si nejdříve vyzkoušet práci z domova, aby věděl, jestli si dovede práci rozdělit, naplánovat a plnit denní, týdenní či dlouhodobější cíle. Pokud ano, nebude mít problém s prací ze zahraničí, kde si ji opět přizpůsobí svému novému dennímu režimu. Lidem, kteří mají s pracovní morálkou menší problémy, by mohla pomoci některá z množství aplikací pro motivaci a organizaci práce, z nichž velká část je dostupná i zdarma, ale existuje také spousta kurzů, jak se naučit pracovat se svým časem.

V každém případě je digitální nomádství obrovskou příležitostí pro všechny, kteří chtějí levně cestovat, naučit se jazyky nebo prostě jen na chvíli vyskočit ze stereotypu.

Zdroje:

VINŠ, Matouš. Úvod k digitálnímu nomádství. Travel Bible [online]. Praha: Travel Bible, 19. 2. 2017 [cit. 2019–04–29]. Dostupné z: https://travelbible.cz/digitalni-nomadstvi/.

[1]VINŠ, Matouš. Úvod k digitálnímu nomádství. Travel Bible [online]. Praha: Trael Bible, 19. 2. 2017 [cit. 2019–04–29]. Dostupné z: https://travelbible.cz/digitalni-nomadstvi/.

[2]Tamtéž.

--

--