Digitální nomádství aneb práce a cestování v jednom

Katka Spáčilová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 17, 2017
Zdroj

O digitálních nomádech už jste pravděpodobně někdy slyšeli. Jedná se nejčastěji o freelancery nebo podnikatele, kteří rádi poznávají nové věci, a cestování do různých koutů světa je obohacuje a rozšiřuje jejich perspektivu. Řídí se tím, že je pro ně důležitější čas, než peníze a snaží se tak žít přítomným okamžikem. Práci však také nezanedbávají, jen si upravují svůj denní režim tak, aby jim vyhovoval a byly produktivní jak v práci, tak zároveň mohli poznávat navštívené místo.

Bohužel ne každý se může stát digitálním nomádem, jelikož mu to jeho pracovní pozice neumožňuje. Digitální nomádství je spojeno především s internetem a online prostředím. Nejčastější práce, které digitální nomádi vykonávají, jsou v oblastech webové grafiky, marketingu, programování a IT, copywritingu, prodeje přes internet, fotografování či různých asistentských služeb. Digitální nomádi se pak dělí na dvě skupiny — příležitostní nomádi a moderní kočovníci. První skupinou jsou ti, kteří se jednou či několikrát do roka rozhodnou krátkodobě pracovat v zahraniční. Mnohdy je možné tyto pobyty spojit s dovolenou, kdy některé dny této prodloužené dovolené člověk kompenzuje odpracovanými hodinami. Moderní kočovníci jsou naopak ti, kteří svou práci naplno spojili s cestováním a životním stylem, který se s tímto pojí. Cestování tak nepovažují ani za dovolenou ani za pracovní cestu. Jak takový život vypadá a co všechno obnáší, shrnuly ve své prezentaci Don´t be rich, live rich dvě holandské digitální nomádky Catherine Van Holder a Ine Dehandschutter, které procestovaly deset zemí světa. V prezentaci ukazují jak to pozitivní, tak i negativní na životě digitálních nomádů a připojují také některá praktická doporučení.

Kam se vydat?

Pokud se rozhodnete stát se digitálním nomádem, možností kam vycestovat je takřka neomezeně. Vše záleží především na tom, jaký máte rozpočet. Destinace, které jsou nejvíce atraktivní pro digitální nomády, se nachází v jihovýchodní Asii a jsou jimi země, jako je Thajsko, Malajsie, Bali, Vietnam nebo Indonésie. Tyto země lákají svým životním stylem, památkami a kulturou, ale především také nízkými životními náklady. Mezi dalšími oblíbenými destinacemi se nachází Španělsko, Brazílie, Jižní Afrika, Kolumbie nebo Kostarika. Pokud byste si stále nevěděli rady kam vycestovat, můžete využít webovou stránku Nomad List, která nabízí přehled všech možných světových destinací. Jedná se o zajímavý nástroj, který umožňuje tyto destinace filtrovat a uspořádat podle různých požadavků, jako jsou měsíční náklady na žití, rychlost internetu, počasí, čistota vzduchu, bezpečnost, dostupnost co-workingových center či zda se zde nachází přátelští lidé.

Nástrahy a rizika digitálního nomádství

I když by se mohlo zdát, že život digitálního nomáda je báječný a skvělý, nemusí tomu tak vždy být. I oni se mohou potýkat s řadou překážek. Problémy se dělí do tří skupin:

1) Prevence rizik — zde se jedná např. o ztrátu osobních dokladů či elektroniky, která je pro práci digitálního nomáda stěžejní. To co by totiž bylo možné v ČR vyřešit poměrně rychle, může v cizině trvat mnohem déle. Důležité je také myslet na ochranu svého zdraví, zejména v exotických destinacích.

2) Finance — je nutné mít dobrý přehled o svých finančních rezervách, zejména pokud pobývám v „dražších“ zemích. Je také důležité počítat s neočekávanými výdaji.

3) Pracovní režim — zde přichází možná největší úskalí celého digitálního nomádství, neboť každý si představuje, jak leží na pláži s notebookem na klíně a pracuje, avšak skutečnost je ve většině případů odlišná. Mnoho lidí se snadno nechá zlákat exotickou destinací a přírodními krásami a místo práce na projektech raději prokrastinuje a velmi těžce bojuje s leností. Dan Tržil ve svém příspěvku však například uvádí, že jako digitální nomád si cestování příliš neužije a na svých cestách v zahraničí spíše pracuje, což však vyžaduje hodně silnou vůli. A také dodává, že takovýto kočovnický způsob života nemusí být vhodný pro všechny, jelikož někdo prostě potřebuje pevný režim a zázemí. Je tedy na každém jedinci, jak si naplánuje svůj režim a jak silnou bude mít vůli, aby zvládal plnit své pracovní povinnosti a měl následně i dostatek času na poznávání daných míst.

--

--