Digitální nomádství jako možnost procestovat svět?

Jana Folková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 15, 2019

Často se stěhují z místa na místo, sociální sítě zásobují vymazlenými fotkami a posty s vtipnými historkami. Zdánlivě to vypadá, že si jen užívají a cestují, zatímco vy s obavami kontrolujete výplatní pásku a přepočítáváte dny dovolené. A kdo že to je? Digitální nomádi. Jsou to lidé, kteří se dlouhodobě pohybují takřka po celém světě a živí je práce přes internet. Zatímco v Česku sněží, digitální nomád může pracovat z Kanárských ostrovů.

Zdroj

A co vlastně celý den děláš?

I když to tak může působit, jak ve svém videu potvrzuje blogerka Weef, být digitálním nomádem rozhodně neznamená “lehátko a pláž”. Tito lidé pracují stejně jako každý jiný. Jejich profese jim ovšem umožňuje pracovat odkudkoliv, stačí jen stabilní připojení k internetu.

A co tedy musím dělat, abych se mohl stát digitálním nomádem? Mezi nejčastější povolání patří copywriting, digitální marketing, tvorba a správa webových stránek, programování nebo video, grafika či fotografování.

Všechno to vypadá skvěle, ale jaké jsou nevýhody?

I když to zní všechno sluníčkově, život digitálního nomáda není vždy jednoduchý. Tak například, pokud nemáte dostatečné připojení (nebo vůbec žádné připojení), máte problém. Pokud máte písek z pláže v notebooku, máte problém.

Digitální nomádství je také hodně spojeno s trendem minimalismu. Vlastníte totiž zpravidla jen to, co unesete na zádech nebo dáte do kufru. A to nemusí být pro každého.

Další nevýhodou může být samotné cestování. Cestování a dovolená v tomto případě totiž není synonymum. Pokud jste digitální nomád, je poměrně složité si dovolenou vzít. Vaši klienti se svými zakázkami nepočkají a týden si nezkontrolovat email se může krutě vymstít. Také je důležité si uvědomit, že budete pány svého času. Nikdo nad vámi nebude stát a říkat “teď udělej tohle a teď tamto”. Chce to velkou dávku sebekontroly a výtečný time management.

Digitální nomádství je fenomén dnešních dnů a věnuje se mu stále více lidí. Někteří kočují stále, někdo je digitálním nomádem třeba jen na pár měsíců v roce, protože chce utéct před zimou do teplejších krajin. I přesto digitální nomádství není a nikdy nebude vhodné pro každého.

Zdroje:

ROSULEK, Martin. Základní charakteristika digitálních nomádů. Digitální nomádi [online]. [cit. 2019–05–15]. Dostupné z: https://digitalninomadstvi.cz/digitalni-nomadi/

Kdo je digitální nomád? Co slovo skutečně znamená?. Travel bible [online]. [cit. 2019–05–15]. Dostupné z: https://travelbible.cz/kdo-je-digitalni-nomad/

Úvod k digitálnímu nomádství. Travel bible [online]. [cit. 2019–05–15]. Dostupné z: https://travelbible.cz/digitalni-nomadstvi/

TRŽIL, Dan. Odvrácená strana digitálního nomádství. Dan Tržil [online]. 2015 [cit. 2019–05–15]. Dostupné z: http://dantrzil.cz/odvracena-strana-digitalniho-nomadstvi/

--

--