Digitální nomádství — moderní výmluva pro nezodpovědnost či konstruktivně strávený čas?

Vojta Čermák
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 21, 2020

Digitální nomádství patří mezi aktuální trendy. Vypadá to také velice zajímavě, neboť to nabízí splnění snů mnohých z nás, totiž možnost intenzivního cestování. Pokud se totiž rozhodnete stát digitálním nomádem, znamená to, že jste ochotni cestovat do cizokrajných krajů, pracovat tam přes váš počítač na svých průběžných projektech a zůstat na těchto cestách dlouhodobě.

Pokud vás výše uvedené krátké představení zaujalo, máte možnost připojit se ke komunitě obdobně smýšlejících jedinců.[1] Představí vám možnosti, jak tuto svou myšlenku přivést k životu — jak si najít práci, která by tento životní koncept umožňovala, vhodné destinace k cestování, apod. Proč tedy nezkusit změnit svůj život tímto moderním způsobem?

Digitální nomádství [2]

Pokud jste mladí, studující a nezatíženi vlastními rodinnými závazky, může tento koncept znít jako dobrý nápad. Problémem může být získat dostatečně honorovanou práci, která by vám tyto činnosti umožňovala, neboť jste v této situaci pravděpodobně na začátku své kariéry, díky čemuž nemusíte mít k dispozici také dostatečný kapitál, který by vám přinášel pasivní příjem např. vhodnými investicemi. Také může být komplikované najít si studium, které by bylo koncipované zcela online formou.[3] Díky tomu je pravděpodobné, že byste nakonec zůstali z velké části závislí na finanční pomoci svých rodinných příslušníků, což může být poměrně ožehavé.

Situace se pro tento způsob cestování komplikuje ještě více, jakmile si založíte rodinu. V takové situaci je organizačně téměř nemožné pustit se do libovolné dlouhodobé aktivity tohoto typu, neboť rodinné záležitosti pohlcují značnou část vašeho času a někteří rodinní příslušníci na vás mohou být dokonce závislí, ať už organizačně či finančně.

Jediné dvě životní etapy, kdy osobně považuji myšlenku stát se digitálním nomádem za poměrně realizovatelnou, jsou následující situace:

  • Máte odrostlé potomky, kteří jsou na vás nezávislí a jsou případně schopni se postarat i o vaše rodiče
  • Jedná se o krátkodobější pobyt, např. na 2 měsíce, které spojujete zároveň s pracovním či studijním pobytem a vypomáháte kupříkladu s údržbou domu, do kterého se stěhujete za nepřítomnosti majitele.

Obecně se však čím dál častěji setkávám se značně méně zodpovědným přístupem, kdy se mladý člověk vydá za svým snem stát se digitálním nomádem, bloggerem a influencerem — avšak setká se s tolika nástrahami běžného života, které mu neumožní naplnění tohoto snu. Výsledkem jsou poté rodiče, kteří si zvýší své pracovní vytížení, aby potomkovi pomohli svého cíle dosáhnout — a mladý jedinec se následně vrací domů bez potřebných životních zkušeností ke své přetížené rodině.[4]

Celkově bych tedy všem potenciálním zájemcům poradil — nejdříve si vše pečlivě zvažte, zda jste schopni veškeré organizační i další související položky naplnit z vlastních zdrojů a neovlivníte tím chod vlastní rodiny i svého studijního či pracovního rozvoje. Pokud ano, neváhejte využít těchto aktuálně se rozrůstajících možností[5] získat neocenitelné zkušenosti, které můžete využít ve svém dalším životě.

[1] Digitální nomádství, 2020

[2] Digitální nomádství v Chile, 2019

[3] Studujte nejprestižnější světové školy — z domova!, 2016

[4] Poměrně často se s takovými zprávami můžeme setkat na libovolných sociálních sítích, aktuálně jsem je však nestihl dohledat

[5] Úvod k digitálnímu nomádství, 2020

Zdroje

--

--