Digitální nomádství: zábava nebo tvrdá dřina?

Jana Uchočová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 18, 2018

Digitální nomád je člověk, který je díky moderním technologiím a povaze své práce fyzicky nezávislý na místě a může pracovat na dálku ze zahraničí. Ke komunikaci se svými pracovními kolegy a klienty obvykle využívá elektronická zařízení a internet. K digitálnímu nomádství často tíhnou mladí lidé z různých pracovních odvětví, například z IT, designu marketingu, či médií.

Nezávislost, cestování a zábava

Být digitálním nomádem je snem snad každého nadšeného cestovatele. Tento životní styl umožňuje lidem cestovat z místa na místo, poznávat novou kulturu a pracovat odkudkoli se jim zlíbí.

Kromě poznávání jiných zemí má digitální nomádství spoustu dalších výhod. Mezi hlavní z nich patří práce v prostředí, které si nomádi sami vyberou. S tím souvisí také klima, pokud preferují teplo, mohou pracovat na tropické pláži a užívat si slunce, pokud mají naopak rádi chladnější podnebí, zamíří do zemí blíže severu. Pokud se nomádi rozhodnou vyjet do země s nižšími životními náklady než je jejich domovská země, kde jsou zaměstnáni a placeni, mohou také ušetřit velké množství financí. Zároveň mají flexibilní pracovní dobu a do určité míry si mohou naplánovat svůj volný čas. A v neposlední řadě mohou díky nomádství a životu v cizině vyzkoušet spoustu netradičních věcí a setkávat se s dalšími digitální nomády, kteří vyznávají podobný životní styl.

Zkontaktovat se s dalšími digitálními nomády v daném městě umožňují například různé weby, které zároveň doporučují konkrétní zahraniční města a pomáhají těmto lidem vybrat vhodnou lokalitu, například podle životních nákladů dané země a podle počasí.

Má to i své „ale“

Poznávání nových zemí, pracovní nezávislost a setkávání se s novými lidmi na první pohled může vypadat jako zábava, ale proto, aby se člověk mohl stát digitálním nomádem, musí mít určité schopnosti a vlastnosti.

Asi nikoho nepřekvapí, že digitální nomádi musejí ovládat alespoň základy práce s počítačem a internetem. S tím se pojí potíže výběru vhodného místa pro práci a při hledání wifi připojení. Výhodou je i znalost cizího jazyka vybrané země. Musí také umět rychle řešit nečekané situace a dát si pozor například na ztrátu dokladů či elektronických zařízení pro práci. Je také potřeba určitý minimalismus, protože pokud nomádi často cestují, mají obvykle pouze příruční zavazadlo. Při poznávání cizích zemí a volné pracovní době může docházet k prokrastinaci, proto digitální nomádi musí mít silnou vůli a motivaci k práci.

I přes tyto potíže však digitální nomádství představuje zajímavý životní styl a trend práce ze zahraničí stále roste.

--

--