Digitální portfolia učitelů
Koncept portfolia není žádným novým trendem ve vzdělávání a ani zdaleka se nemusí týkat jen žáků a studentů. Své portfolio, nejen profesní, může mít i vyučující.
Stejně jako studentské portfolio, to učitelské může sloužit jako dokument reflektující dovednosti, vývoj a úspěchy za účelem kariérního rozvoje [1], ale také může být užitečným řídícím nástrojem pro monitorování a zlepšování výuky. [2]
Zatímco papírová forma portfolií už je běžnou praxí dokonce i u nás v ČR, s rozvojem a implementací technologií do výuky se mění i podoby sebeprezentace a je čím dál častější tvorba digitálních portfolií.
Vyučovací proces je nyní více personalizovaný, flexibilní a přenositelný, což umožňuje zapojení učitelů do komunity prostřednictvím technologií.[3] E-portfolia nebo také digitální portfolia oproti papírovým portfoliím nabízejí rozšířené možnosti, jak s tímto nástrojem dále pracovat a neustrnout jen na sběru a archivování různých dokumentů a materiálů.
Digitální učitelské portfolio se stává přístupnější, interaktivnější a komplexnější a nabízí ve srovnání s papírovým portfoliem řadu výhod a přínosů [4][5]:
1) Je přístupnější a přenosnější než portfolio v papírové podobě. Jsou přístupná odkudkoli a z jakéhokoli zařízení s připojením k internetu. Učitelé mohou svá portfolia snadno sdílet se studenty, kolegy i potenciálními zaměstnavateli.
2) Nabízí větší flexibilitu a interaktivitu. Učitelé mohou k prezentaci své práce používat videa, zvukové nahrávky, obrázky a odkazy na externí zdroje. To umožňuje vytvářet poutavější a dynamičtější portfolia, která mohou být využita při výuce.
3) Lze ho snadno aktualizovat a revidovat. Učitelé mohou snadno přidávat nové informace o své profesní cestě, upravovat svou „filozofii“ výuky a aktualizovat svůj životopis. Díky tomu může být pro učitele snazší udržovat svá portfolia aktuální a relevantní.
4) E-portfolio může poskytnout ucelenější obraz o práci a úspěších učitele. Díky e-portfoliu mohou učitelé snadno použít mnoho důkazních materiálů o efektivitě své výuky, včetně ukázek prací žáků/studentů, plánů hodin, údajů o hodnocení apod. To poskytuje ucelenější pohled na pedagogickou praxi vyučujícího.
Jak by takové e-portfolio učitele mělo vlastně vypadat, aby bylo ještě vyváženou formou sebeprezentace a zároveň i jakýmsi efektivním nástrojem ve výuce?
Pomineme-li nyní výběr platformy (web, blog…) a designovou stránku, neboť přehled a základy principů uživatelsky přívětivého webu lze dohledat všude mnoho, stránky učitelského portfolia by měly obsahovat [6]:
· Sekci „O mně“ — stručné, krátké představení se, „kdo jsem“, třeba i lehce nad rámec profesní role
· Resumé — přehledný výčet a popis studijní a profesní cesty učitele, CV
· Osobní filozofie vzdělávání
· Profesní zájmy, účast na projektech, publikování, vědecká činnost, případné úspěchy
· Zpětnou vazbu od studentů a kolegů
· Provázání se sociálními sítěmi, které učitel používá
· Různé materiály používané ve výuce
· Sdílení osobních zkušeností, např. s nějakou novou technologií apod.
· Další mimoškolní aktivity
Je jistě více cest, jak takové portfolio učitele pojmout. Portfolio může být užitečným nástrojem pro profesní rozvoj, poskytuje možnost prohlédnout si výsledky a vývoj své práce a umožňuje ucelenou sebereflexi a sebehodnocení.
„Profilace učitele je celoživotní proces, který vyžaduje nepřetržitou reflexi a korekci vlastní práce. Proto je portfolio učitele vynikající nástroj k účinnému zhodnocení vlastního úsilí.“[7]
Ale portfolio učitele může být z mého pohledu i cestou, jak se více propojit nejen s veřejností, ať už je to za jakýmkoliv účelem, ale především se studenty. Učitelské portfolio formou blogu/webu stírá někdy mnohdy zbytečně nebo uměle vytvořené autoritativní vzorce, nastavené mezi vyučujícím a studentem a může představit studentům „lidskou tvář“ vyučujícího. Napomáhá studentům chápat a lépe se orientovat v metodách a tématech výuky učitele a otevírá nové možnosti interakcí mezi studentem — učitelem — výukou.
ZDROJE:
[1] LORENZO, George a John ITTELSON. An Overview of E-Portfolios. EDUCAUSE Learning Initiative (ELI) [online]. 2005 [cit. 2023–03–19]. Dostupné z: https://library.educause.edu/resources/2005/1/an-overview-of-eportfolios
[2] SEMAN, Sharidatul Akma Abu, Wan Edura WAN RASHID a Hazira Mohd NASIR. E-teaching Portfolio Implementation using Mahara Open Source Management System. Procedia — Social and Behavioral Sciences [online]. 2012, 65, 974–979 [cit. 2023–03–18]. ISSN 18770428. Dostupné z: doi:10.1016/j.sbspro.2012.11.229
[3],[4] Tamtéž
[5] FONG, Ricci Wai-tsz, John Chi-kin LEE, Chun-yen CHANG, Zhonghua ZHANG, Alexandra Chiu-yee NGAI a Cher Ping LIM. Digital teaching portfolio in higher education: Examining colleagues’ perceptions to inform implementation strategies. The Internet and Higher Education [online]. 2014, 20, 60–68 [cit. 2023–03–18]. ISSN 10967516. Dostupné z: doi:10.1016/j.iheduc.2013.06.003
[6] KHAS, Miloslav. Potřebuje učitel portfolio?. Metodický portál: Spomocník [online]. 09. 02. 2015, [cit. 2023–03–19]. Dostupný z WWW: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/19697/POTREBUJE-UCITEL-PORTFOLIO.html. ISSN 1802–4785.
[7] MAŤASOVÁ, Zuzana. Portfolio učitele. Metodický portál: Články [online]. 15. 09. 2006, [cit. 2023–03–19]. Dostupný z WWW: https://clanky.rvp.cz/clanek/909/PORTFOLIO-UCITELE.html. ISSN 1802–4785.