Digitální stopa

Dominika Vodáková
EDTECH KISK

--

Podle mého skromného názoru se již určitě každému z nás minimálně jednou (ovšem troufám si tvrdit, že toto číslo bude markantně vyšší) stalo, že hledal na internetu nějaké zboží. Například knihu pro babičku, jako vánoční dárek, nebo nová sluchátka, když se ta stará odebrala do věčných lovišť. Prošli jsme si vytipované zboží v e-shopech a již následující hodinu a několik následujících dnů až měsíců na nás právě na to zboží, po kterém jsme pokukovali, vyskakovala reklama. Ať už na sociálních sítích nebo jiných kanálech. Říkáte si, jak je to možné? Této kouzelné věci se říká digitální stopa.

Každý z nás by si měl uvědomit, že veškerou svou aktivitou na internetu za sebou necháváme něco, co je v dnešní době již velmi dobře monitorováno různými stranami. Naše digitální stopy nemusí sloužit pouze pro velmi dobře cílené reklamy obchodních řetězců, ale mohou být velice dobrým odrazovým můstkem pro nejrůznější útočníky, kteří tyto informace mohou použít proti nám. Digitální stopy se rozdělují na stopy aktivní a pasivní. O aktivních stopách mluvíme, když vznikají činností uživatele: vytváření profilů, přispívání do diskuzních fór, nejrůznější interakce na sociálních sítích, uploadování fotek, souborů. Pasivní stopa jsou poté věci, které po nás zůstanou, jako vedlejší produkt naší internetové aktivity. Jedná se například o délku návštěvy jednotlivých webů, o naší aktivitě na nich, IP adrese a dalších.

Náš pobyt v kyberprostoru tedy rozhodně není úplně anonymní. Riziko toho, že naši digitální stopu někdo zneužije, se můžeme snažit minimalizovat, ovšem nelze se mu úplně vyhnout. Jako užitečné nástroje v tomto případě může sloužit použití proxy serverů, mazání cookies anebo použití různých prohlížečových pluginů. Dokonce ani použití anonymního režimu v prohlížeči Chrome od Googlu nás od vzniku digitální stopy neuchrání.[1] Záleží tedy na každém z nás, co chceme, aby se o nás prakticky celý svět mohl při troše snahy dozvědět. Informace o digitální stopě jsou, pro případné zájemce o tuto problematiku, shrnuty poutavou formou v následujícím krátkém videu.

[1] LUKÁŠ, Eliaš. Digitální stopa, pocit anonymity. Medium [online]. 9. 5. 2017 [cit. 2018–05–13]. Dostupné z: https://medium.com/edtech-kisk/digit%C3%A1ln%C3%AD-stopa-pocit-anonymity-2703ddc869bd

--

--