Digitální stopa a její cílené budování

Sára Hrabalová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 13, 2020
Pixabay.com

Digitální stopa

Pokud hovoříme o digitální stopě můžeme si představit naše příspěvky na blozích, komentáře na webu či veškerou naši aktivitu na sociálních sítích jako jsou nejen námi psané statusy, komentáře, reakce, vlastní osobní profil, ale i naše interakce s ostatními uživateli (diskuze, označování, sdílení příspěvků). To však není všechno. Digitální stopa zahrnuje také informace o naší poloze, aktivitě na webu, vyhledávání, čas, preferovaný obsah, hudební playlisty a mnoho dalšího. V rámci definice bychom mohli digitální stopu rozčlenit na dva typy — aktivní a pasivní.[1]

Pasivní digitální stopa je tvořena v situaci, kdy dochází ke sběru dat bez implicitní aktivace ze strany uživatele a zahrnuje data získaná senzory (poloha, čas, vyhledávání, informace z Bluetooth apod.)

Aktivní digitální stopa vzniká v případě, že uživatel s určitým záměrem vědomě zveřejní svá data za účelem sdílení informací o své osobě. [1]

Právě především aktivní digitální stopu můžeme ovlivnit a budovat tak, aby splňovala naše představy. Můžeme si formovat dohledatelný obraz naší osoby a tím si budovat pozitivní i negativní reputaci jak v osobním, tak i v profesním životě. V současné době je totiž naprosto běžné, že zaměstnavatel se před pohovorem mrkne na internet a vyhledá informace spojené s potenciálním zaměstnancem.

Jak se na svou digitální stopu podívat?

Nejjednodušší způsob je napsat své jméno do Google vyhledávače a prohlížet. Není třeba se ale omezovat jen na své jméno. Můžete zkusit vyhledat i emailové adresy, přezdívky či telefonní číslo.

Můžete využít také specializovaných nástrojů, které jsou pro tyto účely určené. Většinou jsou ale za poplatek, především ty kvalitnější a rozšířenější z nich. Jako příklad je vhodné uvést například Peoplefinder.com, Spokeo.com, Pipl.com.

Proč se o digitální stopu zajímat?

Dříve byla naše reputace a povědomí o nás šířeno pouze ústně, především v komunitách, ve kterých jsme se pohybovali, případně vyplývala ze vzájemné interakce s dalšími lidmi. V technologicky zdatné, digitální současnosti je naše reputace všude kolem nás a je tvořena digitální stopou, kterou si může kdokoliv vyhledat. Je tedy důležité říct, že digitální stopu je v nejmenším nutné alespoň kontrolovat a mít tak o našich informacích na internetu přehled. Digitální stopa může přinášet jak pozitivní, tak negativní ohlasy, a to je třeba brát v potaz. Naše aktivity totiž utváří pohled, jakým nás ostatní lidé mohou vnímat v online i offline prostředí.

How Big is your Digital Footprint and Why Should you Care? — Marcus Rogers. In: Youtube [online]. [2]

Jak na digitální stopu?

Four Reasons to Care About Your Digital Footprint. In: Youtube [online]. [3]

· Hlavně přemýšlet!

Digitální stopa, která již byla vytvořena se velmi těžko odstraňuje. Je tedy dobré již od samotného začátku bedlivě přemýšlet nad tím, co za sebou zanecháváme. Při používání sociálních sítích je nutné kontrolovat soukromí, zda je nastaveno způsobem, který nám vyhovuje. Před postnutím příspěvku či komentáře je dobré si několikrát pročíst co se chystáme zveřejnit. Můžeme se sami sebe zeptat zda by nám nevadilo, kdyby tohle viděli naše rodiče, děti nebo někdo z práce a na základě toho se rozhodnout.

· Více identit

Slučováním různých informací se digitální stopa stává bohatější. Pokud použijeme více identit, k našemu jménu pak nemusí vést příliš mnoho spojitostí.

· Omezení tvorby

Je také možné omezit tvorbu alespoň části digitální stopy. Používat anonymní prohlížeče, mazat cookies nebo využívat Proxy server a omezit tak třeba sledování z log souborů. Smazat zbytečné, nepoužívané profily.

Je třeba si uvědomit, že digitální stopa může působit na naše okolí stejně tak pozitivně jako negativně. Můžeme si díky ní šplhnout, ale také si to můžeme pěkně zavařit. A to v profesním i osobním životě. V digitálním prostředí se pohybujme s rozmyslem. Znáte to. Rychlé nohy, krátký rozum.

Zdroje:

[1] FISH, Tony. Digital footprints. Přel. Jaroslava Žgáničová. In: ProInflow. Brno, 2013, 5.(1.).. DOI: https://doi.org/10.5817/ProIn2013-1-9. ISSN 1804–2406. [cit. 2020–05–12]. ISSN 1804–2406.

[2]How Big is your Digital Footprint and Why Should you Care? — Marcus Rogers. In: Youtube [online]. [cit. 2020–05–12]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=ySsC4LhYTsM Kanál uživatele Dawn or Doom — Purdue University.

[3]Four Reasons to Care About Your Digital Footprint. In: Youtube [online]. [cit. 2020–05–12]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=Ro_LlRg8rGg Kanál uživatele Internet Society.

--

--