Digitální stopy — nevědomost či nezájem mladých lidí?

Barbora Červenková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 8, 2018

Svět technologií se posouvá čím dál tím rychleji kupředu a není jednoduché se v záplavě nových informací a technologií plně orientovat. Technologie nám v mnoha směrech změnili život, ano, můžeme komunikovat s někým, kdo se nachází na druhém konci světa, jednoduše a rychle vyhledávat informace, objednat si přes internet téměř vše, co nás napadne, komunikovat s přáteli, aniž bychom se museli scházet a sdílet s nimi své zážitky. Všechny tyto možnosti dnes máme přímo na dlani. Ale stejně tak jako učení se dopravních předpisů při snaze získat řidičský průkaz bychom se měli vzdělávat také v chování se na internetu a v interakci s technologiemi.

Zejména mladí lidé mají problém uvědomit si, jak silnou moc technologie a samotný internet má. Co vše o nás ví a jaké digitální stopy sami o sobě zanecháváme. Největším sborníkem digitálních stop u mladých lidí jsou právě sociální sítě. Mládež v prostředí Facebooku, Instagramu, Twitteru a dalších sítích žijí paralelně své druhé životy. Uvědomují si tito lidé, co vše o sobě dávají světu vědět a že každá informace takto sdělena zůstane zakořeněna jako digitální stopa? Ač se může na první pohled zdát, že jsme v prostředí internetu anonymními uživateli, není tomu tak. Všechny informace, které o sobě sdílíme, včetně příspěvků v diskuzích, fotek a osobních dat mohou být zneužity. Kupříkladu si kdokoli může všechny tyto informace o nás nastřádat dohromady a ukrást nám identitu v tom smyslu, že si založí profil pod naším jménem a s našimi daty, tyto profily pak často slouží k podporování různých extremistických skupin. Mladí lidé by si také měli uvědomit, že mnoho důsledných personalistů si před pracovními pohovory o jednotlivých kandidátech na internetu vyhledávají různé informace. Například kompromitující fotky či některá názorová vyjádření, byť několik let stará, jim tak při hledání práce může uškodit.

Neinformovanost

Dle mého názoru je důležité, aby o této problematice byly děti informovány již na základních školách. S největší pravděpodobností mnoho z nich ani netuší, co to téma digitálních stop vůbec je, jak je zanecháváme a jakými způsoby se dají alespoň minimalizovat. Obvykle je probíráno v rámci různých přednášek pouze téma kyberšikany a kybergroomingu. A proto děti obvykle vůbec nemají potuchy, jak může právě jejich nakládaní s osobními daty na internetu, sdílení různých fotografií či komentování diskuzí ovlivnit jejich život i do budoucna.

Zdroje:

· BRECHLEROVÁ, Dagmar. Digitální stopy a jejich odstraňování. In: Computerworld [online]. 2016 [cit. 2018–05–08]. Dostupné z: https://computerworld.cz/securityworld/digitalni-stopy-a-jejich-odstranovani-53197

· ČERNÝ, Michal. Digitální stopy a digitální identita. Metodický portál RVP [online]. 2011 [cit. 2018–05–08]. Dostupné z: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/12943/DIGITALNI-STOPY-A-DIGITALNI-IDENTITA.html/

--

--