Digitální stopy: Proč se o ně zajímat a jak začít

Určitě jste si někdy alespoň jednou zkusili vygooglit svoje jméno. Byli jste spokojení s tím, co jste viděli? Cílené budování digitální stopy nám s tím může pomoci.

Daniela Luňáčková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 7, 2020

--

Photo by Tom Barrett on Unsplash

Co je vlastně digitální stopa?

Digitální stopy (DS) jsou souborem vyhledatelných informací o nás, které po sobě zanecháváme při našich aktivitách na internetu (Černý, 2O11). Mohou mít různou podobu. Nejčastěji to jsou příspěvky na sociálních médiích, tedy všechny vaše tweety, blog, příspěvky na Facebooku nebo instagramové posty. Spadají do nich také komentáře webového obsahu (články, diskuzní fóra, youtube videa apod.) Jinými slovy — sám uživatel rozhoduje, co zveřejní. Tomuto typu se říká aktivní digitální stopy.

Druhým typem jsou pasivní digitální stopy. Patří mezi ně historie prohlížečů, cookies nebo pluginy. Pro jejich spravování je tedy důležité nastavení soukromí v prohlížeči nebo konkrétní službě. (Kovářová, 2019)

Nicola Osborne ve své zajímavé přednášce TEDx popisuje, jak nás digitální stopy můžou v budoucnosti ovlivnit, zejména ty na sociálních médiích:

“Máme různé typy identit pro různé kontexty… Musíte přemýšlet nad tím, co tyto identity o vás vypovídají a co chcete, aby vypovídaly.”

3 důvody, proč bychom měli pečovat o své digitální stopy

1. Proflexe v digitálním prostředí

Stejně jako naše chování v reálném světě, i naše digitální proflexe může ovlivnit, jak nás lidé vnímají. Proto je důležité myslet na to, jaké důsledky může mít naše chování na internetu. Zvláště pak to, které tam zůstane a je kýmkoli dohledatelné.

Pozitivní prezentace na internetu nám může otevřít mnoho nových možností. Proto je vhodné zanechávat za sebou takové digitální stopy, které vypovídají o tom, co nás zajímá nebo na čem pracujeme. K tomuto účelu jdou vhodné například osobní webové stránky, blogy nebo portfolia.

2. Součást profesní identity

Internet je veřejnou platformou. Naše příspěvky tak nemusí vidět pouze naši přátelé, ale třeba také budoucí zaměstnavatel, který se rozhodne si nás před pohovorem vyhledat. Pozitivní, ale i negativní digitální stopa proto může ovlivnit naše budoucí zaměstnání. Měli bychom tak mít při sdílení na mysli, jak se chceme prezentovat i profesně.

3. Kontrola soukromí

S digitálními stopami je také spojena problematika ztráty soukromí, kyberšikany nebo dokonce krádeže identity. Naše digitální stopy totiž mohou obsahovat citlivé informace, které mohou být zneužity k těmto útokům (Kovářová, 2019).

Digitální stopy však nemusí být pouze zneužity ke kyberútokům. Mohou také sloužit jako důkazní materiál. Štefan Kukla ve svém příspěvku Odvrátená strana digitálnej stopy popisuje digitální forenzní analýzu, která analyzuje právě tyto digitální důkazy (Kukla, 2019).

Jak začít?

Nejdříve je vhodné zjistit, v jaké situaci se nacházíte. Proto se doporučuje zkusit “vygooglit se”. Zjistíte tak, jaké informace jsou o vás na internetu dostupné.

Dále projděte všechny své účty na sociálních sítích. Vypovídají o vás to, co chcete, aby vypovídaly, jak zmiňuje Nicola Osborne? Pokud ne, je vhodné tento obsah smazat. V některých případech však smazání může být komplikované, protože “věčná paměť” internetu je v tomto případě překážkou.

Důležitým krokem je nastavení soukromí na jednotlivých využívaných sociálních sítích nebo službách. Takto můžete kontrolovat, komu se zobrazí vaše příspěvky (aktivní digitální stopy), ale také co se děje na pozadí (pasivní digitální stopy).

Při dalším cíleném budování digitální stopy je však nejvíce podstatné myslet na to, co zveřejňujeme, abychom za sebou zanechávali pozitivní stopy.

Zdroje:

ČERNÝ, Michal. Digitální stopy a digitální identita. Metodický portál RVP [online]. 2011 [cit. 2020–04–29]. Dostupné z: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/12943/DIGITALNI-STOPY-A-DIGITALNI-IDENTITA.html/

KOVÁŘOVÁ, Pavla. Informační bezpečnost žáků základních škol: Lekce v knihovnách. Brno: Munipress, 2019. ISBN 9788021092709. Dostupné z: http://ezproxy.muni.cz/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&AuthType=ip,cookie,uid&db=nlebk&AN=2265674&lang=cs&site=eds-live&scope=site

KUKLA, Štefan. Odvrátená strana digitálnej stopy. In: Medium [online]. [cit. 2020–05–07]. Dostupné z: https://medium.com/edtech-kisk/odvr%C3%A1ten%C3%A1-strana-digit%C3%A1lnej-stopy-e0ce26e333d

TEDX TALKS. What Do Your Digital Footprints Say About You? In: Youtube [online]. 2016 [cit. 2020–05–02]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=RVX8ZSAR4OY

--

--