Digitální vyloučení

Lenka Malá
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 4, 2019

Digitální propast lze popsat jako prostor mezi těmi, kteří mají přístup k digitálním technologiím a umějí s nimi pracovat a těmi, kteří k digitálním technologiím přístup buď nemají a nebo s nimi neumějí (či nechtějí) pracovat. Druhá zmiňovaná skupina se pak ocitá v tzv. digitálním vyloučení. Právě tématem digitálního vyloučení a digitální gramotnosti se zabývá například webová stránka Portál Digi. Právě na ní mě zaujalo rozdělení digitálně vyloučených jedinců. Kdo jsou tedy ti, jež jsou digitálně vyloučeni?

První velkou skupinou digitálně vyloučených jsou uzavření důchodci. Skupina zahrnuje jedince ve věku 60–79 let. Charakteristickým znakem je základní či středoškolské vzdělání bez maturity a s tím spojené nižší příjmy. Jde o konzumenty tradičních médií, oblíbenými zástupci jsou časopisy a televize. Typické je pro ně naprosté uzavření se změnám a technice.

Uzavření důchodci (Ehrlich, Michalová, & Prokop, 2018)

Další a v pořadí druhou skupinou jsou nemajetní, osamělí, kteří jsou ve věku 60 a více let. Stejně jako v první skupině, i zde mají jedinci povětšinou nízké příjmy i vzdělání. Jejich oblíbenými médii jsou televize a četba bulvárních článků. S technologiemi nepracují, protože vnímají, že mají nedostatek příležitostí.

Nemajetní, osamělí (Ehrlich, Michalová, & Prokop, 2018)

Třetí je skupina digitálně popálených. Zde jde o segment jedinců, kteří se pohybují ve věku 40–65 let. Typicky mají nižší vzdělání a tím pádem i nižší příjmy. Charakteristické je pro tuto skupinu nadprůměrné sledování televize. S technologiemi se učit nechtějí, protože mají předchozí špatnou zkušenost (většinou v souvislosti s ohrožením jejich soukromí).

Digitálně popálení (Ehrlich, Michalová, & Prokop, 2018)

Poslední skupinou jsou aktivní důchodci. Tento segment je tvořen jedinci s věkem 60 let a výše. Typicky mají středoškolské vzdělání bez maturity. Charakteristickým médiem pro tuto skupinu je rádio a v menší míře také televize. Obecně mají k technologiím kladný vztah, ale často k nim nemají přístup.

Aktivní důchodci (Ehrlich, Michalová, & Prokop, 2018)

U všech skupin lze zpozorovat určité společné charakteristiky. Obecně lze konstatovat, že digitálním vyloučením jsou ohrožení lidé vyššího věku a jedinci s nižším vzděláním. Pro další informace doporučuji přečíst následující text: Segmentace a typologie osob digitálně vyloučených a osob ohrožených digitálním vyloučením

Zdroje informací:

Ehrlich, M., Michalová, L., & Prokop, D. (2018). Segmentace a typologie osob digitálně vyloučených a osob ohrožených digitálním vyloučením: Sekundární analýza. Dostupné z https://portaldigi.cz/segmentace/

--

--