Digitálna sociológia v kontexte vzdelávania

Veronika Miklušová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 23, 2020

Digitálna sociológia predstavuje pododbor sociológie, ktorý skúma správanie ľudí na internete a v digitálnom prostredí. Odborom je veľmi mladým, vlastné pomenovanie získal len pred asi desiatimi rokmi, dnes sa však už dajú nájsť univerzitné programy špecializujúce sa práve naň. Názov by mohol implikovať, že sa jedná “len” o prenesenie sociologických metód a výskumu do digitálneho prostredia či analýza dát zo sociálnych sietí, no skutočnosť nie je tak jednoduchá. Digitálni sociológovia skúmajú taktiež vplyv technológií na správanie ľudí, skupín a spoločnosť celkovo, na vzťahy medzi nimi, výzvy i nevýhody, ktoré technológie prinášajú a ich implikácie do offline sveta, predovšetkým na politické vyjadrovanie. Metódy, ktoré využíva nie sú už len klasickými sociologickými — odbor prešiel metodologickou inováciou — dáta, ktoré skúma často nie sú v konzistentnej podobe a vyžadujú určité znalosti, ako k ich získavaní, tak i nastavení, ktoré nie sú medzi humanitnými vedcami bežné. Došlo teda k zdigitalizovaní klasických metód ale i vyvinutí nových digitálnych. Výskumy sa môžu zaoberať naozaj širokou škálou tém — napríklad konkrétnymi sociálnymi sieťami ako Reddit či aktuálnou odozvou krízy na Twitteri, sexizmom v memoch či triednymi rozdielmi v práci s internetom.

Digitálna sociológia a vzdelávanie

Dnes kedy sa technológie stávajú neoddeliteľným rysom klasických škôl a zároveň kedy je veľká časť vzdelávania dostupná výhradne online (s príznakom na súčasnú situáciu ale i pripomienkou menej vyspelých krajín) sa pre sociológov naskytá nový kontext pre skúmanie a zároveň porovnanie s poznatkami z minulého storočia. Selwyn et al. vidí v digitálnej sociológii nie len potenciál skúmania ale i prostriedok k transformácii vzdelávania. Načrtajú tri aspekty digitálnej sociológie, ktoré povzbudzujú k výskumu:

  1. prístup k digitálnemu ako problematickému — digitálna sociológia školy by mal byť poháňaná stavom neustáleho nepokoja a nespokojnosti s tým, ako sa veci majú s príhľadom na komplexnosť vzdelávania a technológie.
  2. popis každodennej reality škôl a technológií — prostredníctvom technológií môžu byť zvýraznené súkromné i verejné aspekty súčasného vzdelávania a vplyv technológií na jeho základné elementy i vzťahy a hierarchiu v rámci neho.
  3. rozširovanie metodologickej predstavivosti — autori poukazujú, že výskum v oblasti vzdelávania by potreboval metodologické osvieženie, v čom by práve mohla pomôcť digitálna sociológia.

Zdroje a odkazy

--

--