Digitálne nástroje, s ktorými je (nielen) hybridné vzdelávanie ľahšie

Anna Kötelesová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 20, 2022

Pandémia Covid-19 zasiahla do všetkých oblastí života spoločnosti. Samotný proces univerzitného vzdelávania bol jeden z najviac zasiahnutých sektorov. Univerzity a ich pedagógovia museli v čase pandémie nachádzať nové stratégie a inovatívne riešenia, ktoré pomohli systém vzdelávania preniesť do online priestoru. To bolo spočiatku vnímané ako veľká prekážka, ale čas ukázal, že to bolo aj podnetom, aby sa na univerzitách začala intenzívnejšie riešiť otázka hybridného vzdelávania.

Práve v procese hybridného vzdelávania sa dnes pedagógom ponúka možnosť využiť rôzne digitálne nástroje a aplikácie, ktoré zjednodušujú a zefektívňujú priebeh výučby. Existuje veľké množstvo ponúkaných produktov, ale tie najefektívnejšie sa vyznačujú vlastnosťami ako je intuitívnosť, prepracovanosťou vizuálnej stránky, vysokou integrovanosťou, či
jednoduchosťou používania. Aplikácie a digitálne nástroje, ktoré spĺňajú spomenuté kritériá, dokážu do veľkej miery zjednodušiť proces výučby pre pedagógov a zároveň zvýšiť mieru angažovanosti študentov vo vzdelávaní.

Diigo
Jedným z príkladov je plugin Diigo. Je to kolaboratívny nástroj na vytváranie záložiek, ktorý umožňuje vyhľadávať, vytvárať záložky, organizovať, archivovať, zdieľať, diskutovať a komentovať materiály kdekoľvek na webe. Je to užitočný nástroj na spoluprácu na študentských projektoch a na spätnú väzbu a rozhovory medzi učiteľmi a študentmi. Dá sa ale využiť aj pri hybridnom vzdelávaní — profesor môže prezentované materiály zdieľať študentom pripojeným online a tí môžu písať svoje komentáre priamo do nich bez toho, aby sa museli (často nepríjemne) hlásiť o slovo.
Podobnú myšlienku a fungovanie má aj aplikácia Hypothes.is, takže je len na vás, ktorú si vyberiete.

Diigo v praxi

Padlet
Padlet slúži na ukladanie a zdieľanie nápadov na virtuálnej nástenke. Vyučujúci a študenti môžu prostredníctvom Padletu veľmi intuitívne zdieľať a ukladať obrázky, poznámky a rôzne odkazy, a tak vytvárať mentálne mapy, ktoré sú veľkou pomocou najmä pri práci v skupinách a pri plánovaní rôznych projektov a udalostí. Takýmto spôsobom si môže trieda vo vzájomnej interakcii vyskladať nástenku, ktorá im umožní ľahko dohľadať potrebné informácie, či komentovať a doplniť už existujúce údaje. Podobné funkcie má aj nástroj Miro.

Prostredie aplikácie Padlet

Quizlet
Ďalším zo série efektívnych pomocníkov je aplikácia Quizlet. Quizlet je
interaktívna online vzdelávacia platforma, ktorá dovoľuje pedagógom a študentom vytvárať, ukladať a študovať obsah vo forme kartičiek a automaticky generovaných hier. Tento nástroj vďaka svojej hravej forme a vizuálnemu spracovaniu veľmi účinne prispieva k vyučovaciemu procesu a zdanlivo nudný proces zapamätávania rôznych definícií a pojmov významne
obohacuje.

Prostredie nástroja Quizlet

Photomath
Výučba matematiky na diaľku je problém, keďže profesor môže iba ťažko individuálne pristupovať k študentovi a pomôcť mu pri riešení úloh, vysvetliť problém a postup. Na to slúži mobilná aplikácia Photomath. Použitím fotoaparátu študent naskenuje rovnicu, ktorú systém dokáže na báze optického rozlišovania znakov rozpoznať, a aplikácia ponúkne študentovi prehľadné riešenie rovnice krok za krokom. Týmto spôsobom študent dokáže
v jednotlivých krokoch pochopiť spôsob riešenia daného matematického problému. To znamená, že tento nástroj neposkytuje len pasívne riešenie úlohy, ale aktívne prispieva do procesu vzdelávania.

Aplikácia Photomath

--

--