Digitální domorodci a digitální gramotnost

Barbora Drobíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 9, 2017

Mluvíme-li o digitálních domorodcích, musíme začít u Marca Prenskeho. Marc Prensky je americký spisovatel a popularizátor vzdělávání. Dlouhodobě se zabývá pedagogikou, vzděláváním v digitálním světě a dalšími příbuznými tématy. Je právě autorem termínů: digitální domorodec a digitální přistěhovalec, které v roce 2001 představil ve svém článku Digital Natives, Digital Immigrants. Termíny se ve společnosti během několika let vžily, a to nejen v angličtině, i když málokdo si zřejmě původní Prenskeho článek kdy přečetl.

Digitálními domorodci Prenske obecně uvažuje generaci lidí narozených přímo do digitálního světa a digitálními přistěhovalci lidi narozené ještě v éře před nástupem digitálních médií. Nemyslí tím však, že lidé narození jako digitální domorodci jsou automaticky digitálně gramotní a naopak. I když Prensky takto neuvažoval, mnohdy mu tuto myšlenku odpůrci předhazovali jako chybnou úvahu. V současnosti od termínů (možná i proto) upouští a ve svých publikacích směřuje k tzv. digitální moudrosti (digital wisdom).

Ve svém článku se zaměřím na generaci digitálních domorodců, tedy lidí narozených do současného informačního věku. Z mnoha studií je zřejmé, že ač tito lidé (mnohdy děti a mládež) vyrůstají v podstatě od nejútlejšího dětství s digitálními technologiemi, není mnohdy jejich digitální gramotnost vyšší nebo lepší než u generací starších. Naopak se někdy ukazuje, že v některých aspektech je gramotnost u starší generace vyšší než u mladší. Jsou to zejména oblasti vyhledávání informačních zdrojů, hodnocení informačních zdrojů, výběru vhodných zdrojů a využití technologií k učení nebo dalším vzdělávacím činnostem (např. podle Strategie DG van Deursen a kol. 2011; Gui a Argentin, 2011) — oblasti, které bychom mohli pojmenovat jako informační gramotnost.

Z uvedených studií a zejména z výsledků rozsáhlých výzkumů v rámci projektu EU Kids Online vyplývá, že i lidé narození do digitálního věku nutně potřebují kvalitní vzdělávání v oblasti digitálních technologií. Samotné používání technologií sice vede ke zvyšování kompetencí v oblasti digitální gramotnosti, nicméně vede též k velkým rizikům v oblasti chování na Internetu (zejména bezpečnost na sociálních sítích, bezpečné přihlašování do aplikací a pod). Samotné používání technologií bez dalšího vzdělávání či kultivace nevede samo o sobě k jejich smysluplnému využití např. pro další vzdělávání a učení a využívání hodnotných informačních zdrojů. Bylo zjištěno, že úroveň digitální gramotnosti a kompetencí silně souvisí s celkovým vzděláním jedince. Úroveň využití Internetu a zdrojů u dětí je pak zcela závislá na tom, jakým způsobem k užívání technologií vedou děti jejich rodiče.

Pro oblast pedagogickou je proto v tomto kontextu dobré zdůraznit:

- I digitální domorodci potřebují vhodné digitální vzdělávání;

- Pro získání dostatečných kompetencí v oblasti digitální gramotnosti potřebuje člověk dostatečné vzdělání i v dalších (nedigitálních) oblastech;

- Dítěti by neměl být přístup k technologiím upírán. Nejlepší cestou, jak dítě vyvarovat bezpečnostních rizik spojených s používáním digitálních technologií (komunikace s cizími osobami na sociálních sítích, kyberšikana), je vliv rodiče. Rodiče by měli s dětmi diskutovat a ukazovat jim správné používání technologií. Rodiče by měli mít kontrolu nad tím, co dítě na Internetu dělá, jaké nástroje používá. Vedle vzdělávání „domorodců“ je též tedy nutné vzdělávání generací rodičů. Pokud dítě vyrůstá v sociálně slabém prostředí a přístup k technologiím by mu mohl být z finančních a dalších důvodů zcela upřen, měla by pomoci škola.

Zdroje ke studiu

Strategie digitální gramotnosti ČR na období 2015 až 2020. Červen 2015. Dostupné z: http://www.mpsv.cz/files/clanky/21499/Strategie_DG.pdf

EU Kids Online: findings, methods, recommendations. The London School of Economics and Political Science. Final report. ine network 2011–20145. Dostupné z: https://lsedesignunit.com/EUKidsOnline/html5/index.html?page=1&noflash.

GUI, Marco and Gianluca ARGENTIN. Digital skills of internet natives: Different forms of digital literacy in a random sample of northern Italian high school students. New Media & Society, Vol 13, Issue 6, pp. 963–980. First published date: March-08–2011. DOI: 10.1177/1461444810389751. Dostupné z: http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1461444810389751.

PRENSKY, Marc. Digital Natives, Digital Immigrants. From: On the Horizon MCB University Press, Vol. 9 №5, October 2001. Dostupné z: http://www.marcprensky.com/writing/Prensky%20-%20Digital%20Natives,%20Digital%20Immigrants%20-%20Part1.pdf.

--

--