DISCORD — KOMUNIKAČNÍ PLATFORMA NEJEN PRO HRÁČE

Jáchym Kubáček
EDTECH KISK
Published in
3 min readFeb 1, 2020
Zdroj: https://bit.ly/2OijP5B

Discord je úspěšná komunikační platforma, která nabízí svým uživatelům velké množství modifikací, nastavení a doplňků. Svého úspěchu dosáhla především vyplněním díry na trhu zjištěním potřeb uživatelů a jejich aktivní podporou.

Předtím většina hráčů pro hlasovou komunikaci využívala TeamSpeak nebo Skype, ale obě tyto aplikace fungují na starých principech a měli známá bezpečnostní rizika. Skype je určen převážně pro širokou veřejnost, nenabízí uživatelům moc možností, jeho chatovací část je nepřehledná a najít v ní starší konverzaci je skoro nemožné a je poměrně náročný na hardware. TeamSpeak nabízí uživatelům lepší možnosti nastavení, je méně hardwarově náročný, ale i on se zaměřuje spíše na přenos zvuku a ne na chat. Těchto nedostatků u konkurence využil Diskord.

Discord je v podstatě jakýmsi fórem, které umožňuje svým uživatelům vytvářet servery nebo se na již existující připojit. Na každém serveru se nachází zvukové a textové kanály, u kterých se mohou nastavit nejrůznější práva a přístupy. Zvukové kanály nabízí v základu to stejné co konkurence: přenos zvuku a sdílení obrazovky. Textové kanály toho nabízí mnohem víc. Funguje v nich systém linkovaní uživatelů i zpráv. Tedy nabízí pokročilý systém vyhledávání i několik měsíců starých zpráv podle autorů, tagů, klíčových slov atd. Další velkou výhodou Discordu je komunitní podpora, která přináší nejrůznější doplňky a boty. Boti mohou sloužit k přidávání nejrůznějších zábavných prvků na server, jako například každý den aktualizovaný vtipný obrázek, různé minihry a nebo pouštění hudby. Boti však mohou sloužit i pro komplexnější využití. Mohou sledovat uživatelská zapojení do serveru, vést bodovací systém, který umožnuje vzájemné hodnocení uživatelů a jejich příspěvků mezi sebou a toto propojit s různými funkcemi, například s funkcí postupného odemykání nových obsahů a funkcí. A také mohou server čistit a vyhazovat neaktivní uživatele.

Zdroj: https://bit.ly/38XIuEE

Discord běží na operačních systémech: Windows, MacOS, Linux, IOS, Android a ve webovém prohlížeči. Z velké části je lokalizován do českého jazyka. Jeho licence je proprietární (uzavřený kód) a je z velké části zdarma. Discord nabízí i placenou verzi, která obsahuje hlavně kosmetické úpravy, lepší kvalitu sdílených videí a vetší limit pro nahrávaní souborů.

„Podle hráčského portálu Polygon vedla oblíbenost této platformy k tomu, že se stává novou komunitou, kde se lidé shromažďují ke snazší konverzaci. A začíná se to týkat i lidí mimo hráčskou komunitu. Na Discordu najdete komunity, které se baví o filmech, cestování, vědě nebo o jídle. Podle magazínu Forbes má Discord 45 milionů zaregistrovaných uživatelů a 9 milionů lidí na něm každý den zašle 200 milionů zpráv.“[1]

Z Discordu by se mohla velice jednoduše stát i platforma pro studenty. Studenti by si mohli pro své obory/ročníky/seminární skupiny zakládat vlastní servery, na kterých by si mohli vzájemně radit, pomáhat a poskytovat materiály. Na jeho administrativu by mohli využívat boty, kteří by studenty bodovali za jejich zapojovaní do konverzací, pomoc a vysvětlovaní ostatním a za to by se takovému studentovy odemykal přístup k materiálům a další výhody.

Zdroje

Zdroje obrázků

--

--