Distanční výuka — rozhovor s učitelkou matematiky a fyziky

Markéta Kučerová
EDTECH KISK
Published in
4 min readMay 27, 2021
Photo by Dawid Małecki on Unsplash

V souvislosti s pandemií se často mluví o nutnosti žáků i učitelů přizpůsobit se novému režimu a osvojit si nové technologie. V médiích se dočteme, že někteří učitelé zvládají výuku lépe a jiní hůře, že někteří s novými technologiemi bojují a těší se na návrat ke klasické výuce, jiní pojali pandemii jako výzvu a příležitost zmodernizovat svoji výuku. Jak to ale vypadá v praxi? Na to jsem se ptala učitelky fyziky a matematiky na osmiletém gymnáziu.

Když začala minulý rok v březnu pandemie, museli jste do nového režimu učení přejít ze dne na den. V tomto roce už jste byli více připravení. Jak se lišila výuka tento a minulý rok? Lišil se nějak přístup učitelů a žáků?

Ten přístup se lišil hodně kvůli tomu, že na jaro distanční výuka nebyla dle zákona povinná. Takže nám ministerstvo i škola říkali, že na žáky nemáme tlačit, že na ně máme být mírní a neznámkovat. Každý si tehdy myslel, že to bude jen chvíli a za měsíc budeme zpátky ve škole.

Zároveň bylo hrozné, že na to nikdo nebyl připravený a ještě jsme neznali ty nástroje. Naštěstí byly k dispozici webináře, které nám pomohly víc než nějaké školení.

A ty webináře jste měli už na jaře, nebo až na podzim?

To si už nejsem jistá, asi hlavně na podzim, já jsem si je našla až v září.

Takže jste používali nástroje, ke kterým jste měli ty webináře od školy?

Od školy vůbec. Škola nám poslala návod vždycky pozdě, až už jsme se ty nástroje naučili používat sami podle videí na internetu. S kolegy v kabinetu jsme si sdíleli tipy na funkce v Teamsech, učili jsme se vzájemně.

Jeden starší kolega nepoužívá Teamsy vůbec, rozhodl se, že se to nechce učit, a svým žákům posílá materiály a úkoly emailem. Každý to má jinak.

Teamsy se na jaro hodně měnily. Často tam přidávali nějaké funkce a dělali různé aktualizace a my jsme se to museli vždycky znovu naučit. Naštěstí se pak už daly najít ty návody od různých školících středisek.

Jak tedy vypadá výuka v tomto školním roce?

Na podzim už byla distanční výuka povinná, takže jsme mohli po studentech chtít docházku a odevzdávání úkolů, a při neúčasti nebo neodevzdání je penalizovat. Předtím jsme je mohli jen chválit a při neplnění povinností jsme na ně moc nemohli.

Vaše předměty jsou matematika a fyzika. Jaké technologie vám pomohly přenést výuku těchto předmětů do online prostředí?

Na zkoušení jsme už na jaro používali Forms v Teamsech, dělali jsme v nich testy. Ale nebylo to tak jednoduché, nešla tam tehdy dobře psát matematika a fyzika. Nešlo třeba napsat horní a dolní index nebo rovnice. Pak kolegyně zjistila, že to jde vyřešit pomocí HTML tagů, tak jsme se je naučili. Ale v další aktualizaci na podzim to už zase nefungovalo — museli jsme se to naučit jinak a předělat nachystané materiály. Někdy jsme se se studenty domluvili na různých kličkách, třeba že místo horního indexu měli číslo v závorce. Do formuláře to jinak nešlo napsat.

V matematice je často potřeba, aby si studenti dělali poznámky spolu s učitelem, aby mohli sledovat, co píše a jak dochází k výsledkům. K tomu jsem si nainstalovala do mobilu vizualizér. Snímala jsem si vlastně mobilní kamerou plochu stolu s papírem, na který jsem psala, a to, co jsem psala, se promítalo na obrazovku počítače, kterou jsem sdílela studentům. Oni si to psali spolu se mnou a pak jsem jim to ještě vložila do Teamsů.

A lišila se v tomto nějak výuka fyziky od matematiky?

Moc ne. Ve fyzice bylo možné třeba studentům zadat nějaké materiály k samostudiu. Něco jsem jim vysvětlila v rámci výkladu a pak jsem jim poslala odkazy na stránky, kde už je to téma kvalitně zpracované, ze kterých si mohli udělat vlastní výpisky. V matematice naopak nedává smysl, aby si studenti odněkud opisovali řešení rovnic, to je potřeba jim ukázat přímo, psát to v hodině na papír a vysvětlovat postup.

Vy jste učila z domu. Měli to tak u vás ve škole všichni učitelé, nebo někteří učili i ze školy?

Ti, co mají malé děti, chodili učit i do školy. Učili z kabinetů nebo i z volných tříd. V některých částech školy se ale netopilo, takže bychom v kabinetu leda tak zmrzli.

Změnil se nějak pohled na to, co by měli žáci umět?

Myslím, že se to bude ještě vyvíjet.

Až se vrátíme zpátky k prezenční výuce, tak si začneme uvědomovat, že by se některé věci měly změnit.

Mění se způsob, jak učitelé nebo žáci pracují s informacemi? Třeba v souvislosti s tím, že si teď žáci dělají sami výpisky a musí věnovat víc času samostudiu.

Je pravda, že když žákům zadám, aby si sami udělali výpisky podstatných věcí z materiálů, tak to někteří zvládnou dobře a jiní skoro přepíšou celý výukový materiál k sobě do sešitu. Dávám jim k tomu osnovu a na hodině probíráme, které části jsou nejdůležitější a co si mají zapsat. Ale někteří zatím nezvládají zpracovávat texty.

A dřív to umět nemuseli?

Tolik ne, normálně ve škole s učebnicemi tolik nepracujeme nebo je používáme jinak. Většinou látku vysvětluje přímo učitel a učebnice slouží jako podpůrný text. Některé učebnice ani nejsou napsané na to, aby se z nich studenti mohli sami učit. Proto bylo taky zásadní učit tyto předměty online a nenechávat to jen na samostudiu, protože by hodně studentů neumělo ty textové materiály používat.

Chtěla byste na závěr ještě něco doplnit?

Uzavřela bych to s tím, že se přístup k distanční výuce mezi učiteli hodně liší. Někteří to moc neřešili, jiní se hodně snažili, nahrávali studentům třeba i video návody a snažili se tu distanční výuku udělat co nejlepší.

--

--