stres

Domácí vzdělávání a stres

Barbora Drobíková
EDTECH KISK

--

Domácí vzdělávání, individuální vzdělávání nebo také „nevzdělávání“ (anglicky — homeschooling, unschooling) je velmi zajímavou pedagogickou oblastí. Za doby totality v Československu nebylo možné děti doma individuálně vzdělávat, všechny musely navštěvovat základní školu. Po revoluci se přirozeně objevily rodiny, které měly zájem o domácí vzdělávání, nicméně z hlediska legislativního ještě poměrně dlouhou trvalo, než bylo individuální vzdělávání (jak se u nás domácí vzdělávání nazývá) uzákoněno. Nejdříve bylo plošně umožněno individuální vzdělávání na prvním stupni základní školy (Zákon č. 561/2004 Sb., §40 a 41) a po novelizaci od 1. 9. 2016 též na druhém stupni základní školy.

V českém prostředí se můžeme blíže seznámit s domácím vzděláváním např. na stránkách:

- Asociace domácího vzdělávání nebo

- v rámci serveru alternativních škol.

Na mapě si můžeme prohlédnout skutečné množství rodin, které doma své děti vzdělávají nebo se na to chystají.

Domácím vzděláváním se výzkumně zabývá Národní ústav pro vzdělávání. V roce 2012 vydal Srovnávací analýzu: domácí (individuální) vzdělávání, ve které jsou shromážděny informace o domácím vzdělávání z různých zemí světa. Na základě této analýzy NÚV doporučil zakotvení domácího vzdělávání též pro žáky 2. stupně ZŠ ve školském zákoně. Domácím vzděláváním se NÚV též zabýval v příloze čtvrtletníku Vzdělávání, roč. 4, č. 1, 2015.

Stres a domácí vzdělávání

Osobně mě velmi zajímá téma stresu při domácím vzdělávání. Protože však je v ČR rodin s domácím vzděláváním poměrně málo, neexistují zatím výzkumy stresu v našem prostředí. Z českých autorek se výzkumu fenoménu domácího vzdělávání obecně věnuje zejména Irena Kašparová a Yvona Kostelecká.

Země s největším počtem doma vzdělávaných dětí jsou Spojené státy americké. Výzkumů z USA je značné množství. Původně se domácí vzdělávání etablovalo zejména ve venkovských oblastech a v konzervativních křesťanských rodinách. Dnes je již velmi rozšířeno i do oblasti měst a sekulárních rodin a stává se běžnou alternativou základního vzdělávání v USA.

Tématu stresu při domácím vzdělávání se podrobně věnuje Jennifer A. Myers ve své dizertaci (2015): Parental Stress With Homeschooling K-6th Grade Children in a South Florida District.

Mezi hlavní stresové situace Myers podle dalších autorů mj. řadí:

- chování dětí — i děti v domácím vyučování mohou mít potíže s chováním a matku, která je zároveň učitelkou může nevhodné chování značně stresovat;

- výběr curricula, vyučovací metody pro domácí učení — mnoho rodičů si zejména v počátcích vzdělávání neví rady s výběrem vyučovacích metod či s plánem učiva;

- obhajoba volby domácího vyučování — na rozdíl od rodičů dětí v běžné škole musí často rodiče i ve vlastní rodině (širším okolí) obhajovat svoji volbu domácího vzdělávání, okolí mnohdy jejich rozhodnutí nechápe a průběžně stále zpochybňuje;

- velká míra odpovědnosti za prospěch dětí — rodiče v roli učitelů cítí vysokou míru odpovědnosti za to, co dítě (ne)naučí a pokud dítě nemá v učení úspěch, vyvolává to značnou míru stresu;

- péče o menší děti a zároveň vyučování dětí starších — někteří rodiče hledají možnosti sladění výchovy menších dětí a vyučování dětí starších; někdy to vede k tomu, že hledají pro menší děti péči jiné osoby; obdobné narušení domácího vyučování může vyplývat z povinnosti chystat polední oběd a další občerstvení;

- začleňování dětí do sociálních skupin (kroužky, jiné zájmy) — protože by domácí vzdělávání mohlo vést k určité izolaci dítěte, velmi rodiče dbají na to, aby se dítě začleňovalo např. v odpoledních hodinách v zájmových kroužcích, což může vést opět k diskrepanci při péči o různě staré děti.

Z českého prostředí bychom mohli přidat další stresující faktor (např. podle článku Na cestě k legalizaci, 2015) a tím je nedostatek finančních prostředků. V rodině s domácím vzděláváním většinou vydělává jen jeden z rodičů (většinou otec), pokud se matka může na příjmech podílet, pak jen z malé části. Domácí vzdělávání je přitom značně nákladné. Rodiče pořizují veškeré učební pomůcky, připravují dětem jídlo apod.

Závěr

I když by z výše uvedeného mohlo vyplynout, že domácí vzdělávání je spíše špatnou volbou, dle názoru autorky článku tomu tak určitě není, spíše naopak. Pokud jsou rodiče připraveni dětem domácí vzdělávání poskytnout, většinou se jedná o vysoce motivované a dobře vzdělané lidi, kteří jsou schopni nabídnout svým dětem skutečně kvalitní vzdělání. Děti vyrůstající v rodinách s domácím vzděláváním velmi dobře prosperují na vyšších stupních vzdělání, dosahují výborných výsledků a jsou sociálně zdatní. Pokud je domácí vzdělávání vedeno dobře, je nenahraditelným vkladem pro děti a jejich celý život i pro rodiny jako celek. Vzhledem k vysoké náročnosti, která je na rodiče při domácím vzdělávání kladena, zůstane zřejmě i nadále spíše menšinovým vzdělávacím systémem. Nicméně i přesto by se tématu stresu při domácím vzděláváním měla věnovat pozornost i u nás, aby se rodiče, kteří se na domácí vzdělávání chystají, mohli na stresové situace dobře připravit.

Zdroje

FRANKLOVÁ, Zoja. Na cestě k legalizaci. In: Domácí vzdělávání: příloha čtvrtletníku Vzdělávání. 2015, roč. 4, č. 1, ISSN 1805–3394 [cit. 2017–03–29]. Dostupné z: http://www.nuv.cz/uploads/Periodika/VZDELAVANI/15/P_1_15.pdf.

KAŠPAROVÁ, Irena. The Right to be included: homeschoolers combat the structural discrimination embodied in their lawful protection in the Czech Republic. In: International Electronic Journal of Elementary Education, 2015, vol. 8, issue 1, October [cit. 2017–03–29]. Dostupné z: http://www.iejee.com/index/makale/197/the-right-to-be-included-homeschoolers-combat-the-structural-discrimination-embodied-in-their-lawful-protection-in-the-czech-republic.

KOSTELECKÁ, Yvona. Home education in the post-communist countries: case study of the Czech Republic. In: International Electronic Journal of Elementary Education, 2010, vol. 3, issue 1, October [cit. 2017–03–29]. Dostupné z: http://iejee.com/index/makale/133/home-education-in-the-post-communist-countries-case-study-of-the-czech-republic.

MYERS, Jennifer A. Parental Stress With Homeschooling K-6th Grade Children in a South Florida District [online]. 2015: Applied Dissertation, Nova Southeastern University, Abraham S. Fischler College of Education. Dostupné z: http://nsuworks.nova.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1068&context=fse_etd.

NÁRODNÍ ústav pro vzdělávání. Srovnávací analýza: domácí (individuální) vzdělávání [online]. Zpracovala: PaedDr. Markéta Pastorová, Mgr. Jitka Altmanová, Mgr. Petr Koubek ; odpovídá: Mgr. Jitka Jarníková. NÚV, květen 2012 [cit. 2017–03–29]. Dostupné z: http://www.nuv.cz/vystupy/srovnavaci-analyza-domaci-individualni-vzdelavani.

--

--