Dovednosti a pracovní trh

Zahradníček Roman
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 6, 2022
https://thedailyguardian.com/smart-study-how-to-improve-your-self-learning-time-beat-challenges/

Vzdělávání samo o sobě je proces zvyšování vlastních kvalit a šancí na úspěch v životě. Je to nutný základ pro další seberozvoj, který je závislý právě na tom, jak přistupujeme k učení. Dnešní doba možná mnohem více než kdy předtím vyžaduje intenzivní přístup ke vzdělávání napříč věkovými kategoriemi. Může za to mimo jiné digitalizace, která značně formuje pracovní trh. Obecně lze říci, že technologie proměňují životní podmínky. A jednou z velkých změn je postupně se zrychlující přerozdělování práce. V tomto přerozdělování hrají hlavní roli lidé a technologie, které postupně přebírají práci, která lze automatizovat. Dnes již víme, že tak jako zanikají pracovní pozice díky zmíněné automatizaci, nové pozice zase vznikají. K tomu, abychom mohli být jako jedinci konkurence schopní, vyznali se v dnešní světě, ale hlavně se do něj mohli aktivně zapojit, bude nutné se vzdělávat. Ovšem ne pouze školní cestou, ale i v dalších obdobích. Ve volném čase, v zaměstnání atd.

Na webu mezinárodní organizace The world economic forum publikovali zprávu, která obsahuje analýzu pracovních dovedností důležitých pro následují roky. Analýza obsahuje mnoho grafů a infografik. Z výčtu vyplývá, že mezi nejnutnější dovednosti v budoucnosti patří kritické myšlení, řešení problémů, využívání technologií nebo práce s lidmi.[1] Zde je výběr deseti top dovedností, které potřebuje jedinec pro uplatnění na pracovním trhu budoucnosti:

https://www.weforum.org/reports/the-future-of-jobs-report-2020/in-full/infographics-e4e69e4de7

Z textu výše je jasné, že pokud chce člověk obstát musí se vzdělávat i mimo školní systém. Pokud se totiž podíváme na dovednosti, které by měl každý zvládat, jedná se o komplexní soubor, který není možné získat pouze ze školního prostředí.

Jak již bylo napsáno v úvodu, důvod, proč potřebujeme změnit pohled na sebevzdělávání je dán technologickým pokrokem. Společnosti zavádějí nová technologická řešení, implementují umělou inteligenci, budují nové sítě. To vše má za následek větší ekonomický výkon a celkovou produktivitu. Pokud bychom to vzali do krajnosti, tak lidé, kteří se nejlépe s těmito změnami ztotožňují, jsou také na pracovním trhu žádanější.

Ačkoliv je sebevzdělávání důležité, nutná je také reakce ze strany institucí. Ze studie The Digital Change of Vocational Training and Business Education: What it Takes to Prepare Students for the Future Challenges of the Job Market vyplývá, že kromě profesního vzdělávání bude nutná kurikulární změna principu, jak přistupovat ke vzdělávání.[2]

http://www.studyintorino.it/the-digital-transformation-is-changing-the-future-of-the-instruction-and-of-the-vocational-training/

V práci The Workforce Innovation and Opportunity Act (WIOA) Research Portfolio se autoři zabývají změnami na trhu práce a okolnostmi, které tyto změny ovlivňují. Velmi významný způsobem proměnila pracovní trh pandemie. Ovlivnila míru nezaměstnanosti, prognózy na další léta nebo otevřela řadu ekonomických otázek, které se dotýkají běžných lidí. Zároveň došlo k technologickému posunu hlavně v souvislosti s automatizací. Tato událost je bohužel smutným příkladem, jak mohou přicházet změny, na které je nutné reagovat. Změny týkající se proměny světa v rámci technologického vývoje jsou nedoložitelné a budeme se s nimi potýkat čím dál častěji. Bude to určovat nejen hodnotové postavení v rámci školního systému, ale i celkového života a jeho kvality.[3]

Použité zdroje:

[1] The Future of Jobs Report 2020. World economic forum [online]. 20 October 2020 [cit. 2022–05–06]. Dostupné z: https://www.weforum.org/reports/the-future-of-jobs-report-2020/in-full/infographics-e4e69e4de7

[2] KAMSKER, Susanne a Peter SLEPCEVIC-ZACH. The Digital Change of Vocational Training and Business Education: What It Takes to Prepare Students for the Future Challenges of the Job Market. International Journal for Business Education [online]. 2021, (161), 95–111 [cit. 2022–05–06]. ISSN 21642877.

[3] MACK, Melissa, Kate DUNHAM a Chief Evaluation Office (CEO) OFFICE OF THE ASSISTANT SECRETARY FOR POLICY (OASP) (DOL). A Scan of Key Trends in the Labor Market and Workforce Development System. The Workforce Innovation and Opportunity Act (WIOA) Research Portfolio. Mathematica [online]. 2021 [cit. 2022–05–06]. ISSN ERICRIE0.

--

--