Dovednosti a schopnosti učitele ve 21. století

Markéta Endstrasserová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2023
Ilustrační obrázek, Zdroj: https://faei.cz/

Ve vzdělávání žáku u nás i ve světě dochází v posledních letech k velkým změnám, vyvíjí se a mění v reakci na nové poznatky, trendy a zejména moderní technologie, které čím dál více zasahují do běžné a tradiční výuky. Učitel musí být schopen kombinovat tradiční vzdělávací metody s moderními technologiemi a inovativními přístupy k výuce. Učitelé ve 21. století musí mít širokou škálu dovedností a schopností, aby poskytli svým studentům interaktivní a zábavné vyučování a aby je úspěšně připravili na vstup do digitálního a globálního světa.

Nyní si zkusíme přestavit některé klíčové učitelské dovednosti a schopnosti, které jsou nezbytné pro kvalitní a moderní výuku ve 21. století.

  1. Učitel musí umět efektivně využívat digitální technologie v různých fázích výuky, od plánování a přípravy až po samotnou výuku a hodnocení. Musí být schopen zahrnout do výuky digitální nástroje a aplikace, které mohou hodinu zefektivnit a pomoci žákům pochopit odpřednášené učivo.
  2. Moderní učitel by měl být schopen přizpůsobit svou výuku jednotlivým studentům, aby lépe naplnil jejich potřeby a zájmy. Musí umět reagovat na individuální potřeby žáků a být schopen individuálně hodnotit pokrok a posun jednotlivých žáku v rámci výuky.
  3. Učitel musí zvládat komunikaci nejen s žáky, ale také se svými spolupracovníky a v neposlední řadě také s rodiči žáků. Ke komunikaci musí využívat vhodné nástroje a aplikace a přizpůsobit je potřebám konkrétních osob. Musí umět spolupracovat s rodiči a vytvářet vhodné podpůrné prostředí pro žáky.
  4. Učitel musí být kreativní a musí umět narušovat zažité stereotypy. Nacházet nové přístupy a způsoby výuky a motivace žáků za pomoci nových inovativních digitálních a informačních technologií.
  5. Nesmíme opomenout ani hluboké dovednosti a znalosti, které musí každý učitel mít ve svém oboru. Technologie kolem nás se také stále mění a je třeba věnoval čas seberozvoji tak, aby dokázal učitel držet krok s novými trendy ve vzdělávání a vývojem nových technologií.

Mimo výše uvedené body je třeba zdůraznit, že moderní učitelé ve 21. století musí být otevřeni a naklonění modernímu pokroku, musí mít otevřenou mysl a nebránit se změnám. Musí se neustále vzdělávat a držet krok s vývojem i výzkumem tak, aby byli schopni poskytovat žákům nové a aktuální informace inovativním způsobem a stylem.

  1. KŘEMENOVÁ, Jana. Osobnost učitele. Dobrý učitel. Dostupné z: https://www.fakta.cz/kestazeni/projekty/16.doc
  2. MŠMT. Škola pro 21. století. 2009. Dostupné z: https://www.msmt.cz/file/8166_1_1/
  3. SMEKALOVÁ, Monika. Dovednosti učitele 21. století. 2022. Dostupné z : https://epale.ec.europa.eu/cs/blog/dovednosti-ucitele-21-stoleti
  4. Step by Step Association. Kompetentní učitel 21. století.
    Mezinárodní profesní rámec kvality ISSA.
    Plzeň, 2012. Dostupné z: https://www.zssteti-ostrovni.cz/images/dokumenty/zs/kompetentni-ucitel-21-stoleti.pdf

--

--