E-learning je out! Co bude dál?

Milan Kylar
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 29, 2017

E-learning je v současnosti kritizován jako nemoerní a málo efektivní způsob učení. Nový koncept moderní výuky založený na využití současných a budoucích technologií se nazývá cyberlearning. Kybergogika (kombinace andragogiky a pedagogiky) je novou vědou, která se zabývá online výukou s lepší motivací studentů.

Stávající koncept e-learningu popisuje a kritizuje Stanislav FRK v “Kritika e-learningu a budúcnosť vzdelávacích technológií”. Vznáší zde mnoho argumentů a stávající model e-learningu označuje jako verzi 1.0. V textu je i obrázek, který ukazuje další rozvoj e-learningu v závislosti na moderních technologiích. Verze 2.0–4.0 je možné považovat za cyberlearning, nový přístup, který je v zásadě naplněním zde popsané kybergogiky.

Kybergogika pracuje s kognitívnymi, emociálnymi a sociálnymi faktormi online vzdelávania. Kybergogika zdôrazňuje rozdiel medzi prezenčným a online vzdelávaním a snaží sa o návrh “vyučovacieho modelu” (instructional design model), pomocou ktorého sa snaží zabezpečiť tzv. “engaged learning”, čiže “učenie sa so zaujatím”. Tento prístup rieši aspekty motivácie, sociálneho kontaktu a pozitívneho emocionálneho naladenia k online vzdelávaniu.
— Stanislav FRK

Rozdíl mezi e-learningem a cyberlearningem je nejen v použitých technologiích, ale hlavně v přístupu studenta — jeho motivaci a zapojení.
V případě klasického e-learningu jde jen o změnu technologie pomocí které se učíme (ve zkratce jde o memorování na testy pomocí počítače), ale u cyberlearningu by měl být student pomocí technologií více a lépe zapojen do výuky, respektive online výuka do jeho “virtuálního” života (např. pomocí her, rozšířené a virtuální reality, …).
Důležitou roli zde hraje i networking — propojení s učiteli i lidmi z praxe, využívání kolaborativních nástrojů…
U cyberlearningu je také kladen důraz na využití moderních poznatků o tom, jak se člověk učí a lepší vyhodnocování studijních postupů.

Ve výše uvedeném odkazu jsou odkazy na další zajímavé zdroje informací…

FRK, Stanislav. Kritika e-learningu a budúcnosť vzdelávacích technológií. Criticism of e-learning and future of learning technologies [online]. 2012, s. 1–5 [cit. 2015–04–07]. Dostupné z: http://andragogika.weebly.com/uploads/5/0/1/7/5017649/b._frk_kritika_e-learningu.pdf

--

--