E-portfolio: smutky a radosti
Studentské e-portfolio nemusí být nutně záležitost pouze u výtvarných a uměleckých škol. Jejich hlavní myšlenkou je předvést studentovy dovednosti a výstupy. Své uplatnění tak mohou nalézt v každém oboru.
Podle George Lorenza je e-portfolio sbírka předvádějící dovednosti jednotlivce nebo také i celé skupiny či organizace. Artefakty mohou reprezentovat výstupy z výuky, získané dovednosti, zkušenosti nebo významné milníky a úspěchy ve studiu (Lorenzo, 2005). Slouží tak jako nástroj pro prezentaci i reflexi.
Studentské e-portfolio má řasu přínosů. Samozřejmě slouží jako prezentace výsledků studia a má tak své místo v digitální stopě studenta — vyučujícím může sloužit jako podklad pro hodnocení studijních aktivit zatímco budoucím zaměstnavatelům jako doklad získaných dovedností. Neméně důležitou funkcí je však sebeevaluace a reflexe. Portfolio umožňuje studentům kriticky se zamyslet nad jejich studijním směřováním a osobnímu rozvoji (Národní vzdělávací ústav, 2019).
Podrobněji se problematikou portfolií zabývá dokument Národního ústavu pro vzdělávání. Obecně definuje portfolio ve vzdělávání, poskytuje návod, jaké typy artefaktů jsou pro účel portfolia vhodné a pojednává o jeho následném uplatnění. Výhodami a nevýhodami výukových portfolií se přehledně zabývá tento krátký článek. Ve svém článku bych se však chtěla zaměřit na svou zkušenost s portfoliem, která bude popsána v následující části.
Moje (krátká) zkušenost s e-portfoliem
V minulém akademickém roce implementoval prezentační portfolia i KISK. Mám tedy za sebou první semestr s digitálním portfoliem a ráda bych se na tomto místě s vámi podělila o své zkušenosti, smutky a radosti.
Sebereflexe
Ze začátku byla vůči portfoliu skeptická. Nikdy jsem žádnou hlubší sebereflexi vědomě neprováděla a popravdě jsem také pochybovala, jestli mi to opravdu pomůže k “osobnímu rozvoji”. Před tím jsem totiž dokončila zkoušky, skončil semestr a začal nový, takže prostor pro reflexi nebyl.
Doplňování portfolia na konci semestru mi však pomohlo podívat se na mé studium s odstupem a zhodnotit si pro sebe přínosy jednotlivých předmětů. I takové pozastavení se podle mě smysl má. Navíc je povzbuzující vidět výsledky práce na jednom místě.
Budování digitální stopy
Osobně na sociálních sítích moc nesdílím. Budování portfolia tak pro mě byla přínosná zkušenost, jak si cílevědomě budovat digitální stopu. Také jsem díky tomu získala novou zkušenost s publikováním na blogu a spravováním obsahu.
Investice
Budování portfolia je (za předpokladu, že se snažíme vytvořit kvalitní portfolium) časově velmi náročná činnost, která nutně nemá hmatatelný výsledek ve formě kreditů. Jde tedy do jisté míry o dobrovolnou činnost a proto je podle mě důležitá motivace.
Na druhou stranu, vytvořit portfolio nemusí být nutně nákladné. Existuje mnoho platforem, které umožňují publikování zdarma (samozřejmě s omezenou nabídkou funkcí). Pro své portfolio jsem zvolila Wordpress, který je pro účel e-portfolia podle mého názoru zcela dostačující.
Soukromí?
Jak jsem zmínila dříve, na sociálních sítím moc nesdílím. Proto mi nebylo příjemné vystavovat své studijní výstupy na internetu. Myslela jsem si, že portfolio tak bude až příliš zasahovat do mého soukromí.
Překvapivě se stal pravý opak. Myšlenka publikace mých studijních výstupů mě donutila více se zamyslet nad tím, co bych chtěla, aby se u mého jména na internetu objevilo a následně mě to motivovalo vytvářet (podle mého názoru) kvalitnější artefakty.
Kdybych tedy měla mou zkušenost s e-portfoliem shrnout, zpočátku jsem jeho myšlence vůbec nevěřila. Až po tom, co jsem si vše sama vyzkoušela, věřím, že viditelný přínos opravdu má. Největším přínosem je pro mě pozastavení se nad budoucím směřováním, k čemu moc prostoru dříve nebylo.
Jaký je váš názor na zavedení e-portfolia na KISKu? Vidíte v něm nějaký přínos? Co vám na něm naopak nevyhovuje?
Zdroje:
Portfolio dovedností žáka jako nástroj lepšího vstupu absolventů na trh práce. (2019). Praha: Národní vzdělávací ústav. Dostupné z: http://www.nuv.cz/file/4222_1_1/
Lorenzo, G. (2005). An Overview of E-Portfolios. EDUCAUSE Learning Initiative. Dostupné z: https://library.educause.edu/resources/2005/1/an-overview-of-eportfolio