Edtechové noviny akademického roku 2023/2024

Michal Černý
EDTECH KISK
Published in
5 min readFeb 10, 2024

Akademický rok je v polovině, což je — snad — vhodný okamžik zkusit se podívat na změny či novinky, které se udály na edTechu v tomto roce (ohlédnutí za podzimem) a ukázat, co nás čeká v budoucnosti (na jaře).

Nové a staré kurzy

Z hlediska vyučovaných předmětů skončil kurz Informační systémy ve vzdělávání. Vznikl v konkrétních historických podmínkách a Michal Černý postupně neměl pocit, že by se tímto směrem chtěl profilovat a kurz mohl dále rozvíjet. Šlo o kurz s relativně proměnlivou návštěvností, který tímto končí. Mění se také periodicita vyučování Laboratoře vzdělávacích technologií, která bude pouze na jaře, pročež by tak jasněji měla navazovat na Vzdělávací technologie.

Na druhou stranu máme v kurikulu čtveřici nových předmětů. Zavedli jsme dva nové kurzy s označením „praktikum“, které jsou postavené tak, že student získá z dané oblasti praktické i teoretické základy, které mu umožní vykonávat dílčí část edTechových profesí. Snahou těchto kurzů je podpořit zaměření kurikula na praxi.

  • ISKB78 Praktikum online tutora učí Dominika Šolcová a Simona Kramosilová a soustředí se na různé aspekty online tutoringu. Kurz současně umožňuje studentům postupný přechod do tutorování kiskových kurzů pod vedením expertů na dané oblasti. Jde o podzimní kurz.
  • ISKM90 Praktikum learning designera na podzim vyučuje Anna Puchovská která kurzem reaguje na poptávku z řady praxe na to, aby studenti dokázali designovat vzdělávací objekty a v rámci konkrétního produktového procesu je realizovat.
  • ISKM93 Inspiromat metod informačního a mediálního vzdělávání je nový předmět na jarní semestr, který učí Veronika Batelková a soustředí se témata informačního a mediálního vzdělávání s tím, že velký důraz klade na různé didaktické metody, postupy a aktivity. Tak jako v předchozích kurzech očekávejte důraz na praxi.
  • ISKB80 Digitální wellbeing: jak žít v online a přitom neztratit rovnováhu je také na jaře a učí ho Michal Černý a Daniela Ryšavá. Kombinuje teoretické, praktické a sebezkušenostní přístupu k hledání digitální rovnováhy a toho, jak s ní pracovat u sebe i u druhých.

Mimo tyto čtyři kurzy se v nabídce objevuje také KPI22e Creativity learning and information literacy, což je Kreativní práce s informacemi v angličtině. Jde už o pátý edTechový předmět stabilně vyučovaný v angličtině, čímž se snažíme podpořit jazykové kompetence studentů a obor více otevřít studentům ze zahraničí, což se částečně daří. Další anglické kurzy jsou KPI33e, ISKM61, ISKM57 a ISKERA01.

Jak je vidět, tak kurikulum se inovovalo poměrně intenzivně a věřím, že ku prospěch studentů. Můžeme v něm vidět dvě jasné tendence — důraz na praktické předměty a na výuku v angličtině. Věříme, že jde o posuny, které budou — v kontextu zbytku kurikula — pro studenty cenné. Z důvodů legislativních změn končíme s tzv. pedagogickým minimem, které bylo v prostředí KISKu už nerealizovatelné. Na druhé straně se chceme více soustředit na další aktivity v rámci celoživotního vzdělávání.

Pokud by někdo chtěl do výzkumného semináře k Michalovi Černému pomoci mu se zpracováním dat z dotazníků a reflektivních denníků, napište mu, bude mít velkou radost a vy kredity!

Personálie

Mimo vzdělávací část má edTech svoji samostatnou výzkumnou skupinu vedenou manželi Šašinkovými, která se věnuje virtuální realitě. Jejich tým má částečně pevné jádro (doc. Šašinka, doc. Stachoň, dr. Šašinková) a část se mění. V současné době jsou projekty poměrně rozsáhlé, takže aktivit i lidí je zde dost, což vytváří prostor pro výzkumný a aplikační potenciál v oblasti VR. Mimo zaměření na praxi tak nabízíme možnost participace ve světově špičkovém výzkumném týmu, který dokáže pravidelně publikovat v Q1 časopisech. Na podzim skupina vypíše (snad) nové kurzy, takže se máme na co těšit. Čeněk Šašinka získal na podzim habilitaci a máme tak druhého interního KISK docenta, Alžběta Šašinková vstoupila do akademického roku 2023/2024 s doktorátem.

Vrací se Pavla Vizváry, byť na edTech jen okrajově, ale na KISK přinese některá svá témata, kterým jsme se možná déle nevěnovali, což věříme bude přínosné a rozvíjející.

Podařilo se nám významně rozšířit tým tutorů, kteří se podílejí na výuce řady předmětů a bez kterých by nebylo možné tak širokou nabídku kurzů vůbec nabízet. Za pozitivní považuji také větší zapojení externistů do výuky.

Na druhé straně v lednu odešla Dominika Šolcová (což nás mrzí a tímto jí ještě jednou děkujeme), která se starala o tutory, turoring a současně pracovala na NPO projektu zaměřeném na informační bezpečnost v online vzdělávání, což je expertíza, o kterou částečně přicházíme a částečně ji přebírá Pavla Vizváry. To znamená, že tutoring se v kurzech ISK bude muset rozložit mezi více osob s méně systematickým vedením. Dominice patří za její práci jednoznačné velké poděkování, myslím, že řadu věcí v oblasti tutoring dokázala posunout a zprofesionalizovat. Současně zůstává jako vyučující kurzu ISKB78. Děkuji současně všem studentům a studentkám, kteří na této proměně budou participovat.

Co se publikovalo

Na podzim vyšlo několik zajímavých publikací z edTechového KISKového prostředí, z nichž vybíráme k přečtení:

  • LU, Wei-lun, DOSTÁLOVÁ, Nicol, LACKO, David, ŠAŠINKOVÁ, Alžběta a ŠAŠINKA, Čeněk. From reading style to cognitive style and its possible application: An eye tracking and CFT approach. Asian-Pacific Journal of Second and Foreign Language Education. SpringerOpen, 2023, roč. 8, č. 22, s. 1–13. ISSN 2363–5169. doi:10.1186/s40862–023–00195–4.
  • ŠAŠINKOVÁ, Alžběta, ČENĚK, Jiří, UGWITZ, Pavel, TSAI, Jie-Li, GIANNOPOULOS, Ioannis, LACKO, David, STACHOŇ, Zdeněk, JAN, Fitz a ŠAŠINKA, Čeněk. Exploring cross-cultural variations in visual attention patterns inside and outside national borders using immersive virtual reality. SCIENTIFIC REPORTS. ENGLAND: NATURE PORTFOLIO, 2023, roč. 2023, č. 13, 12 s. ISSN 2045–2322. doi:10.1038/s41598–023–46103–1.
  • STACHOŇ, Zdeněk, ČENĚK, Jiří, LACKO, David, HAVELKOVÁ, Lenka, HANUS, Martin, LU, Wei-lun, ŠAŠINKOVÁ, Alžběta, UGWITZ, Pavel, SHEN, Jie a ŠAŠINKA, Čeněk. A comparison of performance using extrinsic and intrinsic bivariate cartographic visualizations with respect to cognitive style in experienced map users. CARTOGRAPHY AND GEOGRAPHIC INFORMATION SCIENCE. 2023. ISSN 1545–0465. doi:10.1080/15230406.2023.2264752.
  • ČERNÝ, Michal. Hybrid Education through the Eyes of Information Studies and Library Science Students. Journal of Educators Online. Phoenix: Grand Canyon University, 2023, roč. 20, č. 4, s. 1–15. ISSN 1547–500X. doi:10.9743/JEO.2023.20.4.2.
  • ČERNÝ, Michal. Perceptions of the Design and Use Chatbots for Educational Purposes: A Dialogue Partner. Journal of Educators Online. Phoenix: Grand Canyon University, 2023, roč. 20, č. 4, s. 1–26. ISSN 1547–500X.
  • ČERNÝ, Michal. Informační gramotnost. 1. vyd. Praha: Grada, 2023. 317 s. ISBN 978–80–271–5195–0.

Co plánujeme na jaro

  • Bude konference NASIV, kterou má na starosti dr. Mazáčová se svým týmem. Jde o největší konferenci zaměřenou na informační gramotnost v českém prostředí, na kterou bychom rádi přivedli co nejvíce studentů. Jste srdečně zváni.
  • Druhou velkou konferencí plánovanou na zkouškové období bude Budoucnost vzdělávání perspektivou informačních věd, kde mají povinnou účast studenti Učící se společnosti, ale bude call a zveme i další zájemce. Konferenci organizuje Michal Černý.
  • Portfolia se rozrostou i do bakalářského stupně studia, byť zatím méně povinně, ale chtěli bychom s nimi pracovat. Novinky postupně přidává také Scrapbook, o který se stará Martin Černocký. Se Simonou Kramosilovou pak plánujeme postupné zlepšování portfoliové výuky vůbec.
  • Rádi bychom udělali jarní edTechové setkání profilace, absolventů, studentů, vyučujících.

A možná (pravděpodobně) budou i další noviny a překvapení. Těšte se tak, jako my!

Za edTech krásný začátek semestru přeje Michal Černý

--

--

Michal Černý
EDTECH KISK

Vysokoškolský pedagog edTechu a publicista, učitel na KISKu, filosof, experimentátor, snílek.