Edukace dětí a dospělých pomocí preventivních programů v zubním lékařství

Valerie Macháčková
EDTECH KISK
Published in
11 min readJun 18, 2023

Jak si správně čistit zuby? To je otázka, kterou si klade většina dospělých a zvláště pak ti, kteří mají už své potomky. Nikdo nechce vidět své dítě nešťastné na zubařském křesle jen proto, že sám něco zanedbal (či plakat nad výsledným účtem ze stejných důvodů). Pro ukázku a nácvik správného čištění zubů mohou sloužit i různé preventivní programy, jenž v České republice nabízí jak soukromé společnosti, tak existují i programy podporované Ministerstvem zdravotnictví či Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Těm bude věnován následující text. Zároveň přidám zkušenost studentky zubního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, jež školí v rámci jednoho z představovaných programů.

zdroj: pixabay.com

Na úvod ještě zmíním obecné zásady prevence, týkající se nejen vzniku zubního kazu, ale i rozvoji parodontózy, tedy ústupu dásní a kosti, a z toho vyplývající ztráty zubu/zubů. Kromě pravidelných preventivních prohlídek u svého zubního lékaře by měl každý navštěvovat jednou ročně také dentální hygienu. Návštěvu na dentální hygieně částečně proplácí většina pojišťoven. Mladí lékaři přijímající nové pacienty posílají tyto pacienty na hygienu ještě před tím, než začnou léčit další problémy v dutině ústní. Dělají to i proto, aby se zde pacienti naučili správné technice čištění, a tedy zabránili v budoucnu vzniku dalších onemocnění. Čištění ale není všechno. Důležité také je vyhýbat se jednoduchým cukrům, které jsou potravou pro kazotvorné bakterie.

Preventivní programy pro děti

Preventivní programy pro děti jsou častější a rozšířenější, než ty zaměřené i na dospělé.

Zdravé zuby

Prvním programem, který zde představím, je program Zdravé zuby. Je zaměřen na žáky prvního stupně základních škol a funguje již přes 20 let. Samotní tvůrci programu tvrdí, že: „Cílem programu ZDRAVÉ ZUBY je zlepšit zubní zdraví u dětí a mládeže, a tak vytvořit předpoklady k zajištění zdravých zubů i u dospělé populace v budoucích letech. Program buduje u dětí pozitivní vztah k zubnímu zdraví a vede je k pravidelným preventivním návštěvám stomatologa.“ [1] Tento program podporuje jak MŠMT a Ministerstvo zdravotnictví, tak Kancelář WHO v ČR. V rámci tohoto programu jsou dětem rozdávány k vypracování pracovní listy, sloužící zároveň k soutěži o věcné ceny, tedy motivace k návštěvám zubního lékaře. Zároveň tento program pořádá metodické semináře pro pedagogy akreditované MŠMT. Na webu mají dostupné ke stažení jak pracovní listy pro každou třídu prvního stupně ZŠ, tak také Metodickou příručku. Vše respektuje Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Program je sponzorován značkou Orbit[1].

Příklad pracovního listu (1. třída) [1]
Příklad pracovního listu (1. třída) [1]

Zdravý úsměv

O rok starší než program Zdravé zuby, je program Zdravý úsměv a je tedy nejstarší odborně garantovanou preventivní aktivitou v České republice. Odborným garantem tohoto programu je Stomatologická klinika Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové, ta zaštiťuje i vzdělávání lektorek (studentky SŠ a VOŠ). Zaměřují se na děti v předškolním a školním věku. Na webu fakulty jsou dostupné výukové podklady k tomuto předmětu. Bohužel je zde stále uvedeno, že se akce do odvolání ruší, původně zrušené Mimořádným opatřením MZČR z důvodu koronavirové pandemie a nedohledala jsem, že by se v těchto akcích znovu pokračovalo [2]. Výsledky svého úsilí ale přetavili do statistické studie publikované v časopise Česká stomatologie v roce 2014. Zde uvádí, že děti, které absolvovaly jejich program, mají nižší hodnotu kpe zubů, než děti zapojené do programu Zdravé zuby a než kontrolní skupina [3]. Hodnota kpe je počet zubů s kazem, chybějících či s výplní (plombou) na dočasných (mléčných) zubech [4]. Odkaz na studii je uveden v použité literatuře.

Nechci kazy ŠKOLKA

Tento projekt České stomatologické společnosti navazuje na dřívější projekt Zoubky jako perličky. Je zaměřen na mateřské školy či dětské skupiny po celé ČR. Jejich lektory jsou studenti zubního lékařství a učí správné zubní hygieně jak děti, tak pedagogické sbory. Program pro jednu třídu trvá 45 minut, samotný nácvik probíhá nasucho s kartáčky, které si děti přinesou z domova. Vhodnost těchto kartáčků lektoři posoudí a na konci programu každé dítě obdrží kartáček nový. Cena tohoto programu vychází na 80 korun na jedno dítě a tato částka slouží k pokrytí nákladů [5].

Program návštěvy [5]:

Dětský úsměv

Tento preventivní program, zahájený v roce 2001, se zaměřuje nejen na děti v mateřských školách a na prvním stupni ZŠ, ale také na děti v dětských domovech. Zaměřují se primárně na nácvik správného čištění, jelikož zuby českých dětí jsou 2,5krát více zkažené než v zemích západní Evropy. Zároveň zde uvádí, že se v České republice jen za výplně (plomby) zaplatí z veřejného zdravotního pojištění ročně 1,5 miliardy korun. Nejen, že zkažené zuby představují riziko rozšíření infekce dále do těla, také mohou takové mléčné zuby ohrozit budoucí stálý zub uložený pod ním, či, pokud dojde k předčasné ztrátě mléčných zubů, i nakonec ke špatnému vývoji čelistí a zvyšuje se tak pravděpodobnost nutnosti ortodontické léčby [6].

Při výuce používají lektorky pracovní sešity či modely. Nejdůležitější je ale samotný praktický nácvik správného čištění. Na webu, v sekci Pro rodiče a děti, mají zároveň dostupné odpovědi na nejčastější dotazy, které mohou při různých situacích vyvstat [7].

Preventivní programy nejen pro děti

Republika bez kazu

Tento osvětový program je zřízen přímo Českou stomatologickou komorou. Na vlastních webových stránkách republikabezkazu.cz se zaměřují jak na děti, tak dospělé. Dětskou částí provází komiks na pokračování s Princem Bubym a Panem Myšákem. Tento komiks je ale velmi nový a době psaní tohoto textu byl zveřejněn pouze první díl s tím, že druhý díl vyjde 19. 6. 2023. Zároveň je zde velmi podrobný text, jak se o mléčné zuby starat, ale odhaduji, že ten je spíše pro rodiče. Nakonec nechybí kvíz pro děti, který je na pokračování spolu s komiksem [8].

Sekce pro dospělé je již více formální se spoustou článků, informativních videí a poradnou [9].

Preventivní akce Sdružení studentů stomatologie ČR

Toto sdružení vzniklo v roce 2001 jako dobrovolná nezisková organizace pro studenty zubního lékařství a je součástí jak Mezinárodní, tak Evropské asociace studentů zubního lékařství. Členství v tomto sdružení je zdarma a členové mají zlevněné vstupy na stomatologické akce či na nákup dentálních potřeb [10].

Jednou z preventivní akcí, vznikající pod SSS ČR, je Ve zdravé ČR zdravý zub. Tato akce probíhá v každém městě, kde lze studovat obor Zubní lékařství (Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové, Olomouc) a v letošním roce se konala 12. dubna. Studenti zde se zájemci nacvičují techniku čištění běžným i jednosvazkovým kartáčkem nebo zkouší použití mezizubních kartáčků a ústní vody. Akce je sponzorována jednotlivými fakultami a značkami Curaprox a Listerine [11].

Dalšími akcemi, které SSS ČR pořádají, jsou Na vlnách Listerine ve Vyšším Brodu (zatím bez přesného data konání) a Herbatúra, jež se bude konat 15.-17. září letošního roku. Zde ale zatím není známo místo konání [12].

Bohužel pro některé preventivní programy a s nimi spojené akce se nejspíš stala osudnou koronavirová pandemie. Aktuálně nejsou obnoveny již zmíněný Zdravý úsměv a dále např. program Zdravý zoubek nebo Stop kazům, spadající pod neziskovou společnost Arak o.p.s., který se sice dokázal přenést do online verze, ale i ta je naposledy aktualizována v roce 2020 [13]. Jejich facebookový profil zveřejnil poslední příspěvek v září 2021.

Dental Prevention

Preventivní program Dental Prevention plně spravuje a financuje společnost Curaden Czech, s.r.o. (pod tuto společnost spadá i dříve zmíněný Curaprox). Je zaměřen na dospělé i děti, aby je naučil, jak pečovat o zuby a dásně. Jejich školení jsou rozdělena na teoretickou a praktickou část. Školitelé tohoto programu jsou vybíráni mezi studenty zubního lékařství a procházejí přípravným programem zakončeným zkouškami. Tím ale jejich vzdělávání nekončí, i po absolvování přípravného programu si doplňují vědomosti a dovednosti. Tento program je určen pro širokou veřejnost, školy či školky nebo si tento program může objednat zaměstnavatel pro své zaměstnance. Program je vždy přizpůsoben dané cílové skupině a není je jednorázovou záležitostí [14].

Jak ale takové příprava školitelů probíhá? A jak se do tohoto programu může student zubního lékařství dostat? Jak probíhají samotná školení pořádaná tímto programem? Zkušenost studentky 4. ročníku zubního lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity je následující. O možnosti zapojit se do programu jako školitel se dozvěděla hned na začátku studia v rámci Zubařských prvákovin od starších spolužáků. Příprava školitelů probíhá formou schůzek vedených přímo zubními lékaři, na nichž se postupně dozvídají např. o zubním plaku, jak se tvoří a proč je potřeba jej čistit, či jak čistit jednotlivými typy kartáčků (klasické, jednosvazkové, mezizubní) a zubní nití. Vše si při tom prakticky (na sobě) zkouší s produkty od Curaproxu. Po všech těchto sezeních probíhá přezkoušení, které je po půl roce zopakováno, ale každé další přezkoušení je vždy po roce. Na samotná školení např. do škol chodí vždy 2 školitelé. Výukové prezentace mají rozděleny pro děti v 1.-3. třídě a pro děti od 4. třídy výš. U dětí v mateřských školách se využívají papírové prezentace. Nejdříve školitelé přednesou prezentaci, zde témata jako jak vypadá zub, jaká je jeho struktura, jak vzniká zubní plak. Je to velmi založeno na interakci a zapojení dětí již od začátku. Pak následuje samotná praktická část, kde je nejprve ukázána technika čištění na velkém modelu čelisti, děti si toto taky vyzkouší samy nejprve na modelu a následně sami na sobě. Školitelé děti postupně obchází a kontrolují, jestli to dělají správně. Školení probíhá vždy zadarmo a časově zabere jednu vyučovací hodinu.

Mimo uvedené preventivní programy dochází do škol někteří studenti zubního lékařství v rámci předmětu Preventivní zubní lékařství (praxe na LF MUNI).

Exkurs do zahraniční praxe

Zubní pas

Jedním ze zahraničních preventivních programů, jehož výsledky byly publikovány v odborném časopisu, je chorvatský „Zubní pas“, v chorvatštině „Zubna putovnica“. Poprvé byl uveden ve školním roce 2016/2017 a již v tom následujícím se stal programem národním. Zaměřuje se na děti v předškolním a školním věku kdy děti při každé prohlídce u zubního lékaře dostanou formuláře tohoto Zubního pasu. Taková prohlídka se stává pro rodiče a děti příležitostí, jak lépe poznat zubního lékaře, získat základní informace a pokyny pro zachování zdraví zubů a dutiny ústní, zahájit léčbu a domluvit se na kontrolní vyšetření za účelem osvojení návyku na pravidelné návštěvy a nepřetržitou péči o chrup [15]. Samotný výzkum zpracovával výsledky vyšetření zapsané do formulářů a týkal se převážně dětí nastupujících do 1. třídy a dětí v 6. třídě. Následné porovnávání úspěch tohoto programu se liší v různých oblastech Chorvatska. Nejčastějším preventivními úkony byl motivace dětí k ústní hygieně, ukázka čištění, flouridace tekutá nebo gelová a pečetění fisur [16]. Podrobnější informace k programu jsou dostupné pouze v chorvatštině na stránkách Chorvatského institutu veřejného zdraví.

Formulář zubního pasu [16]

Formulář Zubního pasu [16]

Abychom ale nemuseli tak daleko, představím ještě několik preventivních programů fungujících na Slovensku.

Zdravý úsmev

Na Slovensku funguje také program Zdravý úsmev, ale zde již od roku 1997. Jeho součástí je pravidelné statistické šetření stavu orálního zdraví dětí na Slovensku (probíhalo v letech 1999, 2001, 2003, 2009 a 2017) pro následnou přípravu dalších programů. Projekt je realizován pomocí studentů dentální hygieny, nezaměstnaných žen, školních asistentů zubní péče, úřadu práce apod. Oceňuji, že zde uvádí, že „Projekt nevedie k tomu, že deti niečo musia, ale učí ich o príčinách vzniku ochorení a o možnostiach, ako ochoreniam predchádzať. Deti vedia, že mať zubný kaz znamená vlastnú nedbalosť, za ktorú treba platiť nielen bolesťou, ale aj peniazmi.“ [17]

DentalAlarm & Brusher

Dalším slovenským dvojprogramem je DentalAlarm, zaměřený na mateřské a základní školy (do 7. třídy), a Brusher, zaměřený na 8. a 9. třídu základních škol a studenty všech ročníků středních škol a fungující od roku 2006 (DentalAlarm), resp. od roku 2015 (Brusher). DentalAlarm se skládá ze 4 teoreticko-praktických školení buď za 6 € konaných online, nebo za 8 € konaných osobně. V ceně jsou vždy 2 zubní kartáčky a motivační materiály. Naopak Brusher zahrnuje 2 setkání, cena 5 € je stejná pro online i osobní setkání a každý žák dostane jeden zubní a jeden mezizubní kartáček a stylové odměny. Školiteli tohoto programu jsou studenti zubního i všeobecného lékařství a farmacie a také učitelé. Všechny kartáčky jsou od společnosti Curaprox, která je hlavním partnerem programu [18].

Spolupráce sítě lékáren Dr. Max a SKZL

Posledním projektem je spolupráce Slovenské komory zubních lékařů (SKZL) se sítí lékáren Dr. Max, která funguje od roku 2019 a organizují v dubnu Týden ústního zdraví. Kromě individuálního poradenství a doporučení vhodných produktů byl součástí i dotazníkový průzkum. Ten ukázal silné a slabé stránky Slováků v péči o zuby a ústní hygienu. Lékárníci jsou školeni přímo SKZL [19].

Závěr

V této eseji jsem se pokusila shrnout preventivní programy zaměřené primárně na děti, ale některé i pro dospělé jak z pozice rodiče, tak i přímo na ně Zaměření na děti je logické, protože je důležité naučit se správné návyky ještě v raném věku, aby se tak předešlo pozdějším problémům. Zapojení studentů zubního lékařství je dobrou formou, jak si již od začátku studia vyzkoušet práci s malým i velkým pacientem a zkušenosti z těchto školení jistě zúročí ve své budoucí praxi.

Nejlepším výsledkem výše zmíněných preventivních programů je dodržování všech zásad z nácviků a doporučení, s nimiž se účastníci seznámili, a následná návštěva zubního lékaře v rámci preventivní prohlídky. Samozřejmostí by měly být pravidelné návštěvy dentální hygieny, kde podle potřeby hygienistka zopakuje techniky čištění a zároveň je schopna např. odborně vyčistit pigmentové skvrny.

Velké poděkování patří Gabriele Humpolíkové, studentce zubního lékařství, za vhled do fungování preventivních programů z pohledu školitele.

Literatura

[1] O programu. In: Zdravé zuby [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://zdravezuby.cz/o-projektu/o-programu/

[2] Zdravý úsměv. In: Lékařská fakulta v Hradci Králové: Univerzita Karlova [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/Organizacni-struktura/Domaci-stranky/Stomatologicka-klinika/Zdravy-usmev/

[3] KOBEROVÁ, R. Ivančaková, E. RYŠLAVÁ a K. PROUZOVÁ. Hodnocení preventivního programu Zdravý úsměv. Czech Stomatology [online]. 2014, 114(5), 93–98 [cit. 2023–06–16]. ISSN 12130613.

[4] BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra a Michaela BARTOŠOVÁ. Nové metody v primární prevenci zubního kazu u dětí. Brno: Masarykova univerzita, 2019. ISBN 978–80–210–9203–7.

[5] Nechci kazy Školka. In: Nechcikazy.cz [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://nechcikazy.cz/skolky/

[6] O projektu. In: Dětský úsměv [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: http://www.detskyusmev.org/o-projektu/

[7] Pro rodiče. In: Dětský úsměv [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: http://www.detskyusmev.org/pro-rodice/

[8] Pro děti. In: Republika bez kazu [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.republikabezkazu.cz/home/pro-deti/

[9] Pro dospělé. In: Republika bez kazu [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.republikabezkazu.cz/home/pro-dospele/

[10] Sdružení studentů stomatologie České republiky: O nás. In: Sdružení studentů stomatologie České republiky [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.ssscr.cz/o-n%C3%A1s

[11] Ve zdravém ČR zdravý zub. In: Sdružení studentů stomatologie České republiky [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.ssscr.cz/event-details/ve-zdravem-cr-zdravy-zub

[12] Preventivní akce. In: Sdružení studentů stomatologie České republiky [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.ssscr.cz/preventivni

[13] Stop kazům. In: Stopkazum.cz [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://stopkazum.cz/

[14] Informace pro veřejnost. In: Dental Prevention [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://dentalprevention.cz/informace-pro-verejnost/

[15] Zubna putovnica. In: Hrvatski zavod za javno zdravstvo [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.hzjz.hr/sluzba-javno-zdravstvo/zubna-putovnica-2/

[16] PAVIĆ ŠIMETIN, Ivana, Marijana RADIĆ VULETA, Hrvoje JURIĆ, Anka KVESIĆ JURIŠIĆ a Ana MALENICA. Program for Dental Health Advancement in Children „Dental Passport“. Acta Stomatologica Croatica [online]. 2020, 54(2), 121–129 [cit. 2023–06–16]. ISSN 00017019. Dostupné z: doi:10.15644/asc54/2/1

[17] Zdravý úsmev. In: Slovenská komora zubných lekárov [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.skzl.sk/zdravy-usmev/

[18] DentalAlarm & Brusher [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.dentalalarm-brusher.sk/

[19] Spolupráca lekární Dr. MAX a SKZL. In: Slovenská komora zubných lekárov [online]. [cit. 2023–06–16]. Dostupné z: https://www.skzl.sk/spolupraca-lekarni-dr-max-a-skzl/

--

--