Efektivita vzdělávání dospělých a zmínka o profesním vzdělávání

Martin Jůda
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 6, 2022
Převzato z: https://elearningindustry.com/how-design-thinking-transforming-learning-experience-free-ebook

Některé profese vyžadují vzdělávání po celý život. Příkladem mohou být zdravotnické nebo technické profese. V teorii andragogiky je pozornost věnována také tomu, jak mají být realizovány a plánovány další různé formy vzdělávání dospělých.

Literatura andragogice je věnována i efektivnosti vzdělávání dospělých. Jedním z hlavních znaků efektivnosti vzdělávacího procesu by měla být jeho kvalita, čímž je myšleno kvalita výsledků tohoto procesu a kvalita dosaženého vzdělání [1, s. 10]. Výstup edukačního procesu dospělých může být ovlivňován klíčovými determinantami didaktické efektivnosti [1, s. 12]:

· Cílové zaměření edukace dospělých

· Přiměřenost obsahu

· Přiměřenost forem a metod

· Funkční uplatnění didaktických prostředků, včetně materiálně technického zabezpečení
a Vybavenosti edukačních prostor

· Odborné a metodické kompetence lektorů

· Kvalita vstupní úrovně účastníků a jejich motivace

Obecně je sdíleno přesvědčení, že především profesní vzdělávání dospělých přináší pozitivní efekty pro jednotlivce i pro podniky a celou společnost. Toto přesvědčení se opakovaně vyskytuje v odborné literatuře andragogiky, vzdělávacích politikách a pracích studentů [2]. Toto tvrzení je zpochybňováno expertem na andragogiku panem Jaroslavem Mužíkem. Ten například zpochybňuje tvrzení, že profesní vzdělávání je pro podnik efektivní investicí, že vložené finanční prostředky se podniku vyplatí a přinesou mu větší příjmy. Tvrdí, že nikdo do dnešní doby exaktně nedoložil efektivnost vynaložených finančních prostředků na podnikové vzdělávání. Mužík taktéž tvrdí, že firmy uskutečňují vzdělávání, protože jim to nařizuje legislativa, například zákony v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany [3, s. 37].

S Mužíkovým tvrzením si dovolím nesouhlasit. Osobně jsem pracoval už ve dvou korporátních společnostech a nabídka vzdělávacích programů pro zaměstnance je celkem pestrá a dle mého názoru pro firmy i výhodná. Firmy často nabízely možnosti, jak si prohloubit vzdělání ve stávající profesi ať už formou e-learningu, tak i formou každotýdenních seminářů. Člověk se takto mohl seznámit s novými a efektivnějšími pracovními postupy nebo si osvojit nové technologie. Pro firmy je například výhodné nabízet technické kurzy a rovnou k tomu přidávat nabídku rekvalifikace. Takto si mohou podniky vyškolit zaměstnance na profese, které jí schází a ušetřit čas a peníze hledáním nových zaměstnanců. Zároveň také dochází k podpoře retence zaměstnanců a opět snížením nákladů společnosti.

Nabídka profesního vzdělávání je nyní dostupná na internetu prakticky zadarmo v různých oborech. Příkladem může být vzdělání v IT technologiích, kde dnes existuje řada kurzů zdarma. Například https://www.w3schools.com/, https://www.itnetwork.cz/, či https://learndigital.withgoogle.com/digitalnigaraz/. Člověk se takto může profesně vzdělávat celý život a může posílit své dovednosti a uplatnění na trhu práce. Zajímavým příkladem mě přijde využití sociální sítě LinkedIn. „LinkedIn je celosvětově největší profesní síť na internetu. Můžete použít LinkedIn k nalezení správné práce nebo stáže, propojit a posílit profesionální vztahy, a naučit se dovednosti, které potřebujete k úspěchu ve své kariéře.“ [4] Zde člověk může dělat testy v rámci své profese a dokázat, že je v dané oblasti vzdělaný. Stává se takto pro firmy více atraktivní a jeho profil se objevuje v hledáčku dle nastavených filtrů.

Ukázka možných testů na sociální síti LinkedIn

Vzdělávat se pro tyto testy je možné právě formou zmíněných stránek, a tedy se profesně vzdělávat sám online. Také je možné se dnes vzdělávat formou online/offline kurzů jejichž úspěšné zakončení vám vystaví mezinárodně uznávanou certifikaci (je nutné brát v potaz prestiž společnosti vydávající certifikát) pro danou oblast a stává se z Vás takto certifikovaný odborník. Toto je opět možné zohlednit na LinkedIn.

Ukázka možných certifikací na sociální síti LinkedIn

LITERATURA

[1] KALNICKÝ, Juraj, Jana UHLAŘOVÁ a Miloslava HAPLOVÁ. Efektivnost a ekonomika edukace dospělých. Ostrava: Repronis, 2012. ISBN 978–80–7329–323–9.

[2] PRŮCHA, Jan. Researching the Effectiveness of Adult Education. Lifelong Learning [online]. 2014, 4(1), 8–22 [cit. 2022–05–05]. ISSN 1804–526X. Dostupné z: doi:10.11118/lifele201404018

[3] MUŽÍK, J. Mýty, polopravdy a nepravdy kolem vzdělání a dalšího vzdělávání. In VETEŠKA, J., SALIVAROVÁ, J. (Eds.). Vzdělávání dospělých: příležitosti a úskalí v globalizovaném světě. Praha: Educa Service, s. 32–41. ISBN 978–80–87306–12–3

[4] Co je LinkedIn a jak ho mohu používat? [online]. Sunnyvale: LinkedIn Corporation, 2022 [cit. 2022–05–05]. Dostupné z: https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/a548442/co-je-linkedin-a-jak-ho-mohu-pouzivat-?lang=cs

--

--