Etika chování na sociálních sítích

Dominika Šolcová
EDTECH KISK
Published in
9 min readJan 31, 2020

V dnešním virtuálním světě patří sociálně sítě do každodenního života, téměř každého člověka. Ovšem víte, jaké zásady chování dodržovat na sociálních sítích? Existuje vůbec nějaká etika např. pro Facebook nebo Instagram? Na každé sociální síti si tvoříme svoji virtuální vizitku, která nám při našem neuváženém jednání může zkomplikovat život, ať už je to ten osobní nebo profesní. Proto je dobré osvojit si pravidla netikety a zamyslet se, zdali se jimi řídíme nebo je porušujeme. Na následujících řádcích si připomeneme pojem sociální síť, pravidla netikety, a také příklady chování na sociálních sítích, které jsou v rozporu s netiketou.

Co je to sociální síť?

Sociální síť je internetová služba, která umožňuje svým členům vytvářet veřejné, uzavřené nebo firemní profily, prezentace, diskuzní fóra, a nabízí prostor pro sdílení fotografií, videí, obsahu a dalších aktivit. [1] Většina obsahu na sociálních sítích je tvořena jejími uživateli. Ti pak vytvářejí její obsah prostřednictvím příspěvků, komentářů apod…

Jaké máme druhy sociálních sítí?

Rozmach sociálních sítí nastal v období tzv. neomezeného internetu, který byl do té doby pro mnohé uživatele příliš drahý a nedostupný. Za první sociální síť se považuje projekt Sixdegrees (1997), ve kterém mohli uživatelé vytvářet svůj profil a seznam přátel. [2] V současné době patří mezi největší celosvětové sítě Facebook a Instagram. Před nástupem Facebooku bylo v České republice několik velkých sociálních sítí, mezi ty nejvyužívanější patřily Lidé.cz, Libimseti.cz nebo Spoluzaci.cz [3] V nynější době jsou tyto sociální sítě téměř na pokraji zániku, jejich uživatelská základna značně zestárla a nové uživatele si tyto sítě hledají jen velmi těžko. Server Spolužáci.cz byl již ukončen k 2. září 2018, a v současné době ho nahrazují portály Najdispoluzaky.cz a Sousede.cz

Netiketa — aneb zásady chování na internetu

Netiketa vznikla spojením dvou pojmů „network” a „etiquette”, tedy síť a etiketa. Sítí je myšlena síť Internet a etiketou samozřejmě pravidla slušného chování ve společnosti. Netiketa jsou tedy doporučující pravidla chování na internetu, která mají pomoci k přívětivému a přátelskému online prostředí. [4] Pravidla poprvé definovala Sally Hambridge ve své příručce pravidel netikety. Později autorka knihy Netiquette, Virginia Shea, vytvořila obdobné desatero pravidel:

1) Remember the Human (pamatuj na člověka, mysli na druhé) — nečiň druhým to, co nechceš, aby oni činili tobě

2) Adhere to the same standards of behaviour online (dodržuj stejná pravidla jak na internetu, tak i v reálném životě) — zákony dané země jsou platné i v tom virtuálním

3) Know where you are in cyberspace (mysli na to, kde se v kyberprostoru pohybuješ) — pamatuj na to, z jakého prostředí adresát pochází

4) Respect other people´s time and bandwith (respektuj čas a informační kapacitu ostatních) — pamatujte, že i ostatní mají plno práce, takže se vám pravděpodobně nebudou moci hned věnovat

5) Make yourself look good online (vytvoř si svoji dobrou pověst v online světě) — vyhni se urážení ostatních

6) Share expert knowledge (sdílej své znalosti) — znáš-li odpověď na otázku, zodpověz ji

7) Help keep flame wars under control (nepodporuj hrubé chování na internetu) — nenechej se ovlivnit emocemi

8) Respect other people´s privacy (respektuj soukromí ostatních lidí) — nepřihlašuj se k cizímu účtu, nepřeposílej zprávy nebo nesděluj jména bez souhlasu dané osoby

9) Don´t abuse your power (nezneužívej svoji sílu) — nezneužívej své znalosti k poškozování druhých

10) Be forgiving of other people´s mistakes (odpouštěj druhým jejich chyby) — buď laskavý k ostatním, i když udělají nějakou chybu [5]

Pravidla správné komunikace

Co z toho tedy pro nás vyplývá? Jak bychom se měli správně chovat, abychom se chovali eticky i na internetu?

1) Pišme pravopisně správně v rámci svého zájmu o pravopisnou komunikaci, bychom se měli snažit psát pravopisně správně. Budujeme si svoje vlastní online portfolio, které si čtou desítky, stovky nebo tisíce lidí. Navíc nebudeme terčem tzv. grammar nazis, kteří se vyžívají v opravování pravopisných chyb a dávají tak najevo svoje vyšší vzdělání či vyšší inteligenci oproti druhým.

2) Zastávejme se slabších — měli bychom se zastat člověka, který je nejen na sociálních sítích, ale i kdekoliv jinde na internetu šikanován nebo jakkoliv jinak zesměšňován. Mnohdy stačí jen uvést věci na pravou míru nebo informovat člověka o porušení zákona, v případě kyberšikany.

3) Respektujme cizí soukromí kromě již zmíněného přeposílání zpráv nebo přihlašování k cizím účtům patří do této kategorie také to, když nám přijde zpráva určena někomu jinému. Adresáta bychom na tento omyl měli určitě upozornit, aby nedošlo ke zbytečným komplikacím způsobené jen špatně odeslanou zprávou.

4) Odpouštějme chyby a neznalost buďme velkorysí, nikdy nemůžeme vědět, jestli daný člověk netrpí dyslexií nebo dysgrafií, a i kdyby se jen obyčejně přepsal nebo opravdu nevěděl, tak není dobré se mu za tyto věci smát. Za odměnu vám ostatní lidé třeba taky odpustí pravopisnou chybu.

5) Nerozesílejme spamy — v případě sociálních sítí jsou spamy oblíbené řetězové zprávy typu: Valentýnské srdce”❤”Pošli to 20 lidem, které máte rádi, nebo je milujete a klidně mně zpět pokud mě máš rád. Pokud se ti to 5krát vrátí znamená to, že 14.února vás čeká překvapení!

6) Nešiřme neověřené informace je důležité si předtím, než něco někomu pošlu, řádně ověřit ze spolehlivých zdrojů, jestli je informace pravdivá. Neověřením si informací vznikají dezinformace a fámy, které jsou naprosto zbytečné. Příklad, jak to nedělat: Kandidát na prezidenta Drahoš podepsal petici za přijetí muslimských migrantů do ČR. Chceme mít takového prezidenta?😡😡😡 Pošli to dál.

7) Neporušujme autorská práva každý text někdo musel napsat, každou fotku musel někdo vyfotit, a zároveň každou písničku musel někdo nahrát, a proto si zaslouží být člověk za svoji práci oceněn a ne kopírován!

8) Netrollme druhé — za trollení se považuje záměrné provokování, urážení a narušení jinak normálních diskuzí. Často tzv. „trollení” probíhá právě na sociálních sítí formou kontroverzních komentářů pod příspěvky. Jejich cílem je vyprovokovat ostřejší diskuzi. Je to opravdu nutné? Není lepší se bavit jinak než děláním virtuálního prudiče?

9) Netvořme flame wars flame wars je tzv. diskuze, která se vymkla kontrole. Její účastníci se nezabývají vůbec původním problémem a dochází zde k vzájemnému urážení a napadání.

10) Nevytvářejme argumentační klamy — Na toto téma vznikla dokonce ilustrovaná kniha argumentačních klamů od autora Ali Almossawi. [6] Argumentační klam většinou začíná odvoláváním se na anonymní autoritu např. Dobře informovaný zdroj nám prozradil…, Z ověřeného zdroje jsme zjistili… [7]

Příklady neetického chování na sociálních sítích Facebook a Instagram

Netiketa, je dle mého názoru něco, co by se mělo se samozřejmostí dodržovat. Když potkáte na ulici osobu s jiným politickým názorem než vy, také ho hned nezačnete slovně napadat a urážet. Je potřeba najít určitou vyváženost mezi reálným a virtuálním světem. V následujících příkladech si ukážeme správné řešení, jak se korektně vyhnout porušování netikety. Děláme to především pro svůj dobrý pocit a pro svůj vlastní profil na sociálních sítích.

V prvním příkladě autor ještě poměrně slušně vyjadřuje svůj názor na oděvy politické strany „Piráti”. Zde se můžeme zamyslet nad otázkou, jestli již porušuje etická pravidla chování na internetu nebo zdali, je to v jeho právu vyjádřit svůj názor. Do etického chování však tento komentář určitě nepatří, existuje mnoho způsobů, jak tento názor vyjádřit jinak a lépe. Stačilo by napsat pouze „Dle mého názoru je tento oděv nevhodné nosit na tak výjimečnou a důležitou událost jako je uctívání pana Masaryka“. No neznělo by to lépe?

V druhém, už o něco jasnějším případě se jedná bez pochyby o porušení pravidel etiky na sociální síti Facebook. Konkrétně se jedná o pravidlo č. 6 nešiřme neověřené informace. V druhém komentáři paní či slečna dala najevo svoje pocity bez ověření si skutečnosti. Díky tomuto nešťastnému komentáři byla pošpiněna solidní a dlouholetá chovatelka a její chovatelská stanice. Abychom se vyvarovali takovému nedorozumění, je dobré se předtím podívat na profil osoby, která napsala tento inzerát a případně si ji dohledat na jejich vlastních osobních stránkách, na webových stránkách klubu chovatelů nebo i její profil na sociálních sítích. Pokud se nám i přesto stane takováto chyba, je vhodné se danému člověku omluvit a komentář zcela smazat. Je totiž více než reálné, že by takový komentář mohl velice negativně ovlivnit celý pohled na chovatelskou stanici.

Na sociálních sítích vznikají čím dál více a těží ze své velké popularity stránky, které nemají žádné větší poslání. Jejich cílem je bavit lidi formou trollení. Velice oblíbená stránka Pražský institut pro urážení Brna dokázala svoje trollení vyzdvihnout na další úroveň, a to takovou, že se dokonce reálně zapojují uživatelé Facebooku, a vyžívají se v psaní pestrých a výživných trollících komentářů. Nemusíme se ani příliš zamýšlet, a hned je nám jasné, že toto chování nejspíše nebude příliš etické a je v rozporu s bodem číslo 8. Trollení v žádné podobě zkrátka nezapadá do etického kodexu chování na internetu.

Abychom se nebavili jenom o Facebooku, tento trend pokračuje i na sociální síti Instagram, kde vznikají samostatné profily sloužící pro trollení. Instagram je mimochodem dle autora knihy o prokrastinaci Petera Ludwiga, považován za jednu z nejnebezpečnějších sociálních sítí, a to z důvodu velkého sdílení fotografií a vzájemného se porovnávání. [8] Nebezpečí se často tvoří porušováním etických zásad, jako jsou například negativní komentáře pod fotkou nebo zesměšňování druhých, které často může přerůst v kyberšikanu.

Netiketa a Youtube

Youtube je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Samozřejmě jako každá jiná sociální síť obsahuje poměrně často negativní komentáře, trollící příspěvky či diskuze, které se obrátí ve flame wars. Server, je také častým terčem kritiky kvůli přílišné svobodě slov, pomlouvačnému, zesměšňujícímu obsahu či zobrazování násilných scén nebo sexuálních scén. [9] V některých zemích je dokonce přístup na Youtube blokován, [10] a to z důvodu porušování autorských práv, ze strany totalitních režimů a cenzorských organizací. [11]

Na druhou stranu Youtube poskytuje i spousty vzdělávacích videí, ze kterých se dozvíme například i to, co je to takový argumentační klam nebo flame wars, a co dělat, když na ně narazíme. Díky těmto krátkým a přehledovým videím se netiketa a její pravidla dostává pod kůži i mladším uživatelům, a pomáhá udržovat povědomí o správném etickém chování na internetu.

A co vy, říká vám něco netiketa?

Zdroje

1) KOŽÍŠEK, Martin a Václav PÍSECKÝ. Bezpečně n@ internetu: průvodce chováním ve světě online. Praha: Grada Publishing, 2016. ISBN 978–80–247–5595–3.

2) PRSSA, Emu. A Forefather of Social Media: Andrew Weinreich and SixDegrees.com. In: Web Archive [online]. 26.5.2012 [cit. 2020–01–21]. Dostupné z: https://web.archive.org/web/20130818011138/http://emuprssa.com/2012/05/26/a-forefather-of-social-media-andrew-weinreich-and-sixdegrees-com/

3) KOŽÍŠEK, Martin a Václav PÍSECKÝ. Bezpečně n@ internetu: průvodce chováním ve světě online. Praha: Grada Publishing, 2016. ISBN 978–80–247–5595–3.

4) Netiketa. IT-slovník. cz [online]. [cit. 2020–01–24]. Dostupné z: https://it-slovnik.cz/pojem/netiketa

5) Shea V. Netiquette. San Francisco: Albion Books; 1994

6) Co je to argumentační klam? Jak ho rozpoznat a vyhnout se mu? In: Manipulátoři. cz: na faktech záleží [online]. Praha, 21.3.2016 [cit. 2020–01–22]. Dostupné z: http://manipulatori.cz/co-je-to-argumentacni-klam-jak-ho-rozpoznat-a-vyhnout-se-mu/

7) DigiVzdělávání — Netiketa. In: Youtube [online].22.11.2019 [cit.2020–01–22]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=iKGZJhQdCOA

8) VESELOVSKÝ, Martin. Ludwig: Instagram je jako tvrdé drogy, Konec prokrastinace bude v USA bestseller. In: Aktuálně.cz [online]. Economia, 2005, 19.9.2018 [cit. 2020–01–24]. Dostupné z: https://video.aktualne.cz/dvtv/ludwig-instagram-je-jako-tvrde-drogy-konec-prokrastinace-bud/r~a4c39c74bb4511e889f40cc47ab5f122/

9) Youtube Calls on ADL to Help Censor Web. www.americanfreepress.net [online]. [cit. 2020–01–24]. Dostupné online

10) TAIT, Robert. Censorship fears rise as Iran blocks access to top websites. The Guardian. 2006–12–03. Dostupné online [cit. 2020–01–24]. ISSN 0261–3077

11) Neonazi-Propagandafilme: Zentralrat der Juden droht YouTube mit Anzeige. SPIEGEL ONLINE [online]. 2007–08–26 [cit. 2020–01–24]. Dostupné online

Zdroje obrazového materiálu

Obr. č. 1 Learning and Teaching Blog [online]. [cit. 24.1.2020]. Dostupný na WWW: https://blogs.ncl.ac.uk/ltdev/2015/09/30/netiquette/

Obr. č. 2 Facebook [online]. Cambridge, Massachusetts, Palo Alto, Kalifornie, 2004 [cit. 2020–01–24]. Dostupné z: www. facebook.com/

Obr. č. 3 Tamtéž

Obr. č. 4 Tamtéž

Obr. č. 5 Instagram [online]. 2010 [cit. 2020–01–24]. Dostupné z: https://www.instagram.com/

Všechny screenshoty ze sociálních sítí byly pořízeny mojí osobou.

--

--