Europeizace ve vzdělávání

Vojtěch Švejda
EDTECH KISK
Published in
3 min readJun 15, 2023

Europeizací obvykle rozumíme vzájemné interakce mezi institucemi a strukturami vytvořenými na úrovni Evropské unie a národních států. Cílem EU je zlepšení spolupráce mezi členskými státy. Postupně tedy dochází ke stále většímu prohlubování integrace v různých oblastech, čímž se právě proces europeizace umocňuje. V zásadě tedy o europeizaci ve vzdělávání můžeme říci, že je souborem procesů a vlivů, které na náš vzdělávací systém EU má.

Photo by Antoine Schibler on Unsplash

Vzdělávání zůstává nadále v národních kompetencích, avšak od roku 1992 se do vzdělávací politiky celého kontinentu zavádí nová pravidla a doporučení, která vychází ze srovnávání jednotlivých národních vzdělávacích systémů.

Co se obecně oblasti vzdělávání týče, EU si klade za cíl podporovat především jeho kvalitu. Zaměřuje se také na evropskou mnohojazyčnost, přičemž pomáhá s výukou a studiem jazyků, podporuje mobilitu studentů, stážistů, učitelů a mladých lidí a usnadňuje výměnu informací a zkušeností. Toho dosahuje především prostřednictví programů Erasmus+ a Evropský sbor solidarity.

Erasmus+ jako vzdělávací program podporující mobilitu vznikl pod záštitou EU pro období 2014–2020. Ten navázal na program Erasmus, který fungoval již od roku 1987. Cílem programu je podpořit vzájemné vztahy mezi školami napříč Evropou, zkvalitnit jazykovou výuku a dát vzdělávání mezinárodní rozměr. Od roku 2014 se programu kromě vysokoškoláků účastní také mládež, pedagogové nebo absolventi.

Pod EU je založen také takzvaný Evropský prostor vzdělávání. Dne 18. února 2021 bylo přijato Radou EU Usnesení o strategickém rámci evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení. Jedná se o dokument platný pro období 2021–2030. Jeho obsahem je usnesení, které obsahuje pět strategických priorit:

Priorita č.1: Zlepšení kvality, rovnosti, inkluze a úspěchu pro všechny ve vzdělávání a odborné přípravě

Aby mohli všichni lidé prosperovat v dnešním světě a vyrovnávat se s budoucími změnami ve společnosti, hospodářství a na trhu práce, musí být vybaveni odpovídajícími znalostmi, dovednostmi a kompetencemi. Vzdělávání má klíčový význam pro osobní, občanský a profesní rozvoj evropských občanů.

Priorita č.2: Celoživotní učení a mobilita realitou pro všechny

Nezbytným předpokladem pro spravedlivou transformaci je podpora celoživotního vzdělávání a celoživotního profesního poradenství, jenž pomohou občanům obstát na trhu práce, který poptává stále komplexnější dovednosti a kompetence, které odpovídají aktuálním společenským výzvám.

Je také třeba vynaložit další úsilí k odstranění stávajících překážek a bariér pro všechny druhy vzdělávací mobility a mobility vyučujících, včetně otázek souvisejících s přístupem, poradenstvím, službami pro studenty a uznáváním kvalifikací v zahraničí. Nadále bude podporován a rozvíjen program Erasmus+.

Priorita č.3: Posilování kompetencí a motivace v pedagogických povoláních

Aby mohli vzdělavatelé podporovat inovace, inkluzi, kvalitu a dosahování výsledků ve vzdělávání, musí být vysoce kompetentní a motivovaní. To pak vyžaduje, aby během celé své profesní dráhy měli přístup k široké nabídce možností odborného vzdělávání a podpory. Zvláštní důraz je kladen také na duševní pohodu vzdělavatelů.

Priorita č.4: Posílení evropského vysokoškolského vzdělávání

Vysokoškolské instituce budou vybízeny k hledání nových forem užší spolupráce, a to zejména vytvářením nadnárodních aliancí, sdílením znalostí a zdrojů a vytvářením více příležitostí pro mobilitu a zapojení studentů a zaměstnanců. Podpořen bude také výzkum a inovace, mimo jiné i prostřednictvím plného provedení iniciativy „Evropské univerzity“.

Priorita č.5: Podpora ekologické a digitální transformace ve vzdělávání a odborné přípravě a jejich prostřednictvím

Ekologická a digitální transformace jsou ústředními body agendy rozvoje EU pro další desetiletí. V rámci vzdělávání je třeba zajistit, aby občané EU měli nezbytné znalosti, kompetence, dovednosti a postoje, se s nastávajícími změnami vyrovnat a nedocházelo k sociálním nerovnostem.

Zdroje:

Usnesení o strategickém rámci evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení (2021–2030). In: . Brusel: Rada Evropské unie, 2021. Dostupné také z: https://www.msmt.cz/uploads/231/Dokumenty_o_dalsim_vzdelavani_a_celozivotnim_uceni/Usneseni_Rady_o_strategickem_ramci_evropske_spoluprace_v_oblasti_vzdelavani_a_odborne_pripravy_2021_2030_15.3.2021.pdf

European Education Area: Quality education and training for all. European Comission [online]. [cit. 2023–06–15]. Dostupné z: https://education.ec.europa.eu/about-eea/the-eea-explained

ŠTEIGROVÁ, Leona. Dopad procesu europeizace na vzdělávání a vzdělávací politiku České republiky. Sociální studia / Social Studies [online]. 2007, 4(3), 89–105 [cit. 2023–06–15]. ISSN 1803–6104. Dostupné z: https://doi.org/10.5817/SOC2007–3–89

Vzdělávání, odborná příprava a mládež. Evropská unie [online]. [cit. 2023–06–15]. Dostupné z: https://european-union.europa.eu/priorities-and-actions/actions-topic/education-training-and-youth_cs

--

--