Evidence-based education

Petra Čapková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 18, 2018
https://pixabay.com/cs/pap%C3%ADr-slo%C5%BEen%C3%AD-tu%C5%BEka-psan%C3%AD-dokument-3318159/

Co je to evidence-based education?

Česky lze tento pojem přeložit jako edukaci založenou na důkazech. Tento přístup k učení předpokládá, že se na školství můžeme dívat podobně jako na medicínu a jiné exaktní vědy. Každé rozhodnutí v medicíně, musí být založeno na faktech. Tato fakta jsou získána pomocí výzkumu. Pro tento přístup se v medicíně používá analogický název — evidence-based medicine.

Evidence-based education pouze navazuje na tuto tradici fakty podložených rozhodnutí. Podle EBE má každý pedagogický postup svá rozmezí použitelnosti, ve kterých funguje. Tyto pedagogické postupy by vždy měly být ověřeny pomocí několika výzkumů.

EBE kritizuje módní vlny, které se čas od času v pedagogice objeví (např. nové vyučovací metody či organizační uspořádání výuky) a zažijí pár let nekritického nadšení a širokého využití. Tyto novinky často nebývají nijak ověřeny výzkumy a často po určitém období dochází ke zjištění, že nejsou tak účinné a vhodné, jak se zprvu předpokládalo. Následuje odliv zájmu, než se na obzoru objeví další módní metoda či pohled na vzdělávání. Takto vzniká začarovaný kruh, ze kterého nebenefitují ani žáci, ani učitelé. Tyto módní inovace bývají často důsledkem aktuálního politického dění a nestaví na žádném vědeckém základu. Z tohoto důvodu se evidence-based education jeví jako vhodný přístup k pedagogice.

Informační systémy v pedagogice

Pro to, aby EBE fungovala, je nezbytně nutné provádět tyto čtyři činnosti: shromažďování, zpracovávání a uchovávání důkazů, systematické zprostředkování existujících důkazů zájemcům, využívání už existujících důkazů v praxi a kultivování odborné komunity.

Je tedy nutné vytvořit vhodné informační systémy, ve kterých by tyto důkazy mohly být uloženy. V tomto textu si představíme tři významné pedagogické informační systémy.

Prvním z nich je Campbell Collaboration. V tomto systému jsou ukládány údaje ze tří vědních oborů — pedagogiky, právních věd a kriminalistiky a sociální práce a sociální péče.

Dalším systémem je systém EPPI, jehož podsystémem je mimo jiné Evidence-Informed Education. Poskytuje informace jak lidem zabývajícím se vzdělávací politikou, tak praktikům v terénu.

Posledním představovaným systémem je WWC — What Works Clearinghouse a zaměřuje se na pedagogické intervence a pedagogickou efektivitu. Byl založen americkým ministerstvem školství, konkrétně Ústavem vědecké pedagogiky.

Zdroj:

MAREŠ, Jiří. EDUKACE ZALOŽENÁ NA DŮKAZECH: INSPIRACE PRO PEDAGOGICKÝ VÝZKUM I ŠKOLNÍ PRAXI. Časopis Pedagogika [online]. 2009, 59(3), 232–258 [cit. 2018–04–17]. ISSN 2336–2189. Dostupné z: http://pages.pedf.cuni.cz/pedagogika/?p=1012&lang=cs

--

--