Evidence based learning? Pozor na něj!

Soňa Pin
EDTECH KISK
2 min readApr 11, 2019

--

Snad ze všech stran ve vědeckém prostředí slyšíme evidence based tohle a evidence based tamto, evidence based librarianship nevyjímaje. A ano, v mnoha oborech se aplikace vědeckých metod uplatňuje, a co víc — je jejich stavebním kamenem, je to ale především v oborech přírodovědných. Pro pedagogický výzkum však může edukace založená na důkazech (Evidence Based Education — EBE) přinést více nebezpečí než přínosů.

EBE je: „jednak výsledkem ostré kritiky tradičního pedagogického výzkumu, jednak výrazem ambice aplikovat na poli vzdělávání metody užívané v přírodních vědách a v medicíně.“[1]

A co kritici tradičnímu pedagogickému výzkumu vlastně vytýkají? Pokud bych měla zkrátit body, které ve svém článku jmenuje profesor Štech, řekla bych, že pedagogický výzkum neřeší aktuální problémy a už vůbec ne ty, které by pomohly praktikům. Nejsou toto jedny ze základních důvodů výzkumu? Příznivci EBR (Evidence based research) míní, že „dobrý výzkum a teorie se poznají podle toho, zda podstatným způsobem přispívají ke zlepšení pedagogické praxe a usnadňují rozhodování praktiků ve školách i školskopolitická rozhodnutí.“[2]

Existuje ale také kritika prosazení EBR: obecně kultivační funkce výzkumu se mění na funkci ovlivňování či přímo řízení praxe. Kvůli technikám vypisování financovaných témat, pravidlům financování výzkumu, i vědy, a kritériím kvality se nenápadně eliminují „politicky nežádoucí“ podoby výzkumu. Jedním z dalších bodů kritiky je paradoxně umrtvení kritického myšlení, protože co není exaktně doloženo, neexistuje.[3]

Z výše uvedeného vyplývá, že využíváním EBE/EBR v pedagogickém výzkumu je spíše de-profesionalizací pedagogiky nežli zvýšením její kvality.

„Skutečnost, že výchova a vzdělání jsou složitě determinovanými, subtilními a dlouhodobějšími jevy, že staví na humanistických hodnotách, na výchovných a vzdělávacích cílech, prostě zaniká.“[4]

Vzdělání a východu nelze jednoduše škatulkovat mezi přírodní vědy a naoko si tak zjednodušit pedagogický výzkum.

Zdroje:

ŠTECH, Stanislav. EDUKACE ZALOŽENÁ NA DUKAZECH. Dostupné z: http://kdm.karlin.mff.cuni.cz/konf-cd2/data/ostatni/stech1.pdf.

Edukace založená na důkazech: inspirace pro pedagogický výzkum i školní praxi. Pedagogika [online]. 2009, 59(3), 232–258 [cit. 2019–04–11]. Dostupné z: http://pages.pedf.cuni.cz/pedagogika/?attachment_id=1014&edmc=1014.

[1]ŠTECH, Stanislav. EDUKACE ZALOŽENÁ NA DUKAZECH. Dostupné z: http://kdm.karlin.mff.cuni.cz/konf-cd2/data/ostatni/stech1.pdf.

[2]Tamtéž.

[3]Tamtéž.

[4]Edukace založená na důkazech: inspirace pro pedagogický výzkum i školní praxi. Pedagogika [online]. 2009, 59(3), 232–258 [cit. 2019–04–11]. Dostupné z: http://pages.pedf.cuni.cz/pedagogika/?attachment_id=1014&edmc=1014.

--

--