Evidence-based přístupy ve vzdělávání

Pospisilova Kristyna
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 24, 2024

--

Evidence-based přístupy ve vzdělávání se zaměřují primárně na využívání empirických důkazů a výzkumných dat pro to, aby došlo k informovanému rozhodování o metodách a praxi ve školním prostředí. Právě tento přístup se stal klíčovým pro zvyšování kvality vzdělávání, a to primárně z důvodu toho, že nabízí základy pro ověřené a efektivní pedagogické postupy. Mezi osobnosti, kterým vděčíme za výrazný rozvoj tohoto směru, řadíme John Hattie, Carol Dweck a Robert Marzano.

Co to vlastně je evidence-based přístup?

Zkráceně pouze EBP ve vzdělávání spočívá v integraci nejlepšího dostupného výzkumu s odbornými znalostmi učitelů a preferencemi studentů. Cílem toho je následně zajistit, že rozhodnutí ve výuce jsou založena na spolehlivých základech, která jsou osvědčena, že doopravdy fungují. Právě díky tomu se omezí až úplně vymizí ona závislost na intuitivních, avšak nepodložených metodách, které nemusí být efektivní ani relevantní.

Jak se implementují EBP?

Vyžaduje to systematický proces, který zahrnuje následující korky:
1. Shromažďování a analýza důkazů

Učitelé a studenti by měli mít přístup k aktuálním výzkumům a informacím, která identifikují efektivní praktiky.

2. Profesní rozvoj učitelů

Učitelé by měli být pravidelně a důkladně profesně rozvíjeni. Měli by být rovněž seznámeni s nejnovějšími výzkumy a metodami společně s tím, aby byli učeni, jak tyto praktiky implementovat do jejich každodenního vzdělávání druhých.

3. Implementace a evaluace

Zavedené nové metody by měli být pilotovány a jejich účinnost kontrolována a hodnocena před jejich plošným zavedením. Právě díky pravidelnému hodnocení se mohou tyto metody a strategie upravovat pro větší efektivitu a potřeby jak žáků, tak rovněž také učitelů.

4. Zpětná vazba a reflexe

Zpětná vazba je klíčovým faktorem pro neustále zlepšování. Z toho důvodu je žádané až přímo nutné, aby učitelé pravidelně reflektovali své postupy společně s výsledky svých studentů.

V konečném důsledku, zavedení evidence-based přístupů vyžaduje kolektivní úsilí celého vzdělávacího systému — od výzkumníků a politiků po učitele a administrátory. Společným cílem je vytvořit prostředí, kde každý student má přístup k nejkvalitnějším možným vzdělávacím zkušenostem. Tento přístup může v dlouhodobém měřítku změnit výsledky studentů a také nastavit zcela nový rozměr po celý vzdělávací systém.

by AI PIXLR

HATTIE, John. Visible learning: a synthesis of over 800 meta-analyses relating to achievement. London: Routledge, 2009. ISBN 978–0415476188.

MARZANO, Robert J. The art and science of teaching: a comprehensive framework for effective instruction. Alexandria: ASCD, 2007. ISBN 978–1416605713.

--

--