Facebook jako studentská platforma

Tereza Veletová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 22, 2018

Studenti mají mnohdy pocit, že sociální síť Facebook je jakýmsi prokrastinačním nástrojem číslo jedna, a je tedy v jejich studiu spíše překážkou než pomocníkem. Při prohlížení memů, příspěvků našich přátel či vedení nepříliš důležitých konverzací s kamarády nás vlastně ani nenapadne, že Facebook byl původně vytvořen pouze pro studenty — z počátku jen Harvardské univerzity, o něco později se přístup rozšířil i mezi studenty dalších prestižních univerzit patřících do sdružení Ivy League. Následovalo připojení všech uživatelů, kteří vlastnili schválenou univerzitní e-mailovou adresu. (První česká univerzita s přístupem na Facebook byla brněnská Masarykova univerzita.) Od 11. Srpna 2006 se Facebook přestal zaměřovat pouze na akademické prostředí a jedinou podmínkou pro registraci byl dovršený věk třinácti let. Otevření Facebooku široké veřejnosti pak samozřejmě znamenalo jeho velkou proměnu.

Otázkou, jak studenti využívají Facebook a další sociální sítě, se zabývalo mnoho výzkumů. Méně jich pak zkoumalo propojení Facebooku a vzdělávání, tedy jak jsou sociální sítě využívány ke studijním účelům. Všechny tyto studie však mohou sloužit jako připomínka, že Facebook není jediný nástroj, ale jedna online platforma poskytující rozsáhlý soubor nástrojů. To, jaký nástroj a také jakým způsobem je využíván, logicky přináší různé výsledky z hlediska neformálního i formálního vzdělávání.

Výzkumy prokazují, že Facebook je stále častěji zařazován do designu formálních vzdělávacích procesů. Skupiny založené na Facebooku jsou populární jako interaktivní prostředí pro vyučované předměty či kurzy. Studenti a vyučující zde mohou společně sdílet zdroje, komentovat materiály, navzájem se hodnotit apod. Využívání tohoto prostoru má mnoho výhod. Studenti nemusí být technicky „přátelé“, aby viděli všechny své příspěvky ve skupině, přesto vidí veřejný profil ostatních účastníků a učitelů, což podporuje důvěryhodnost a sociální vztahy. Zároveň je pro ně Facebook již známým prostředím, které jsou zvyklí navštěvovat a znají jeho ovládání. V neposlední řadě bylo zjištěno, že tento způsob interakce nahrazuje osobní diskuze, ve kterých se někteří studenti bojí projevit.

Zmíněné výzkumy dostupné zde:

EDITED BY MIKE KENT a Tama LEAVER. An education in facebook?: higher education and the world’s largest social network. London: Routledge, 2014. ISBN 0415713196.

--

--