Facebook jako zdroj dalšího profesního vzdělávání učitelů

Tereza Kořínková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 3, 2022
Source: Openverse from WordPress.com

Facebook, jako jedna z nejrozšířenějších sociálních sítí zasahuje i do pedagogických kruhů. Vznikla už velká řada skupin, organizací a spolků, ale také stránek oficiálních úřadů a projektů. Pokud si učitel nebo kdokoliv jiný se zájmem o pedagogiku nahlásí jejich odběr, může si být jist, že o další vzdělávání, projekty a inspirace rozhodně mít nouzi nebude.

Začněme kategorizací obsahu, který můžete na Facebooku v českém prostředí jako učitel dostat. Do první kategorie bych zařadila stránky oficiálních institucí a organizací. Ze stránek MŠMT budete informováni o tom nejdůležitějším, co se právě v českém školství děje, budete mít dobrý přehled o jejich vizích, plánech a uskutečněných projektech. Pod ministerstvo pak spadá ještě několik dalších organizací. Jedním z nich je Národní pedagogický institut (NPI). Na jejich Facebooku uvidíte sdílené důležité akce, výzvy. Shlukuje se zde obsah jak na vládní úrovni, tak ale i třeba konkrétní příklady z praxe.

Do další oblasti bych zařadila jednak Metodický portál rvp.cz aneb inspirace a zkušenosti učitelů. Zde se koncentrují odborné články, odkazy na události, tipy a sdílí tu příspěvky již zmíněných stránek. Za podobné stránky fungující pod záštitou MŠMT lze zmínit DVPP: Další vzdělávání pedagogických pracovníků, která se jej snaží mapovat a sdílet. SYPO je pak projekt, který vznikl na základě chybějící systematické podpory učitelů a ředitelů a snaží se tak o podporu v oblasti oborových didaktik, podporu ředitelů a podporu začínajících učitelů. Jejich spolupráci, komunikaci a příklady dobré praxe. Dále je to Spomocník — o technologiích a vzdělávání, jak to jinde nenajdete. Cílem je zde sdílení různorodého obsahu se zaměřením na moderní technologie a trendy ve vzdělávání. Jako poslední z této skupiny bych uvedla Učíme online. Tento projekt pořádá webináře, nejen pro učitele, zdarma a je realizován NPI.

Třetí skupinu tvoří tři organizace/platformy. První z nich je Otevřeno. “Jsme hnutí studentů, učitelů a vzdělavatelů na pedagogických fakultách a usilujeme o proměnu vzdělávání budoucích učitelů.” Na facebooku sdílí svoji činnost včetně událostí na národní úrovni nebo odkazy na jiné akce a projekty. Učitelská platforma je k Otevřenu blízký spolupracovník a snaží se propojit učitele z praxe. Sdílí články, upozorňuje na aktuality v českém vzdělávání. Projekt, na kterých bych zde dále upozornila je Učitel naživo.

Vytváří a šíří programy na přípravu a rozvoj učitelů a ředitelů škol. Věříme, že jedině kvalitně připravení a motivovaní učitelé a ředitelé mohou naplno rozvinout potenciál dětí. Program Učitel naživo proto umožňuje absolventům jakéhokoliv magisterského programu získat kvalifikaci — pedagogické minimum — prostřednictvím intenzivní praxe a podpory. V srpnu 2019 odstartoval výcvik pro ředitele a vedení škol Ředitel naživo.

Za sebe bych v poslední skupině uvedla několik tipů na zajímavé stránky. Výběr je čistě subjektivní z toho, co sama sleduji. Prvním je Micro:bit ve výuce. Jedná se o skupinu, kde se sdílí tipy k využití tohoto zařízení v hodinách nejen informatiky. Druhým tipem je Líný učitel. Lidem v oblasti pedagogiky už je Robert Čapek zřejmě známou tváří. Napsal několik knih o pedagogice a didaktice. Na svých facebookových stránkách mimo jiné také publikuje špatné příklady z praxe na které naráží dnes a denně. Tou poslední stránkou je pak Formativně.cz, jejich činnost je představena v následujícím videu.

--

--